بازار مسکن در لاک انتخابانی فرو رفت

انتخابات 2020 امریکا | بازارها همه در انتظارند

14:54 - 1400/01/21
گزارش های میدانی از بازارها نشان میدهد که در بیشتر بازارها وضعیت به گونه انتظار شکل گرفته که نشان میدهد همه منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا هستند.
انتخابات 2020 امریکا | بازارها همه در انتظارند

بازار مسکن | معاملات ملک در لاک انتخاباتی

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای ‌اقتصاد نوشت: حجم آپارتمان‌های با سن بنای کمتر از ۱۰ سال در بنگاه‌های پایتخت انگشت‌شمار شده است. مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند: عرضه آپارتمان‌های نوساز تا ۱۰ سال ساخت در بازار همچنان در کمترین سطح نسبت‌های به سال‌های گذشته است. به گفته آنها تعداد آپارتمان‌های نوساز که برای فروش به بازار عرضه شده‌اند محدود و در شرایط خاص قیمتی قرار دارند. به این معناکه عمدتا فروشندگان این واحدهای مسکونی به‌دلایل مختلف از جمله مهاجرت یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای دیگر اقدام به عرضه ملک خود کرده‌اند.

آنها بیان می‌کنند طی ماه‌های گذشته از سال‌جاری بخش عمده سازندگان و مالکان واحدهای مسکونی نوساز و کمتر از ۱۰ سال به‌دلیل نامشخص بودن وضعیت آتی بازار، از فروش ملک خود امتناع کرده‌اند. نکته مهم دیگر آنها بخش زیادی از واحدهای عرضه شده نیز با قیمت‌های پیشنهادی عجیب و غریب به خریداران ارائه شده‌اند. همین موضوع سبب شده که سهم خرید و فروش آپارتمان‌های نوساز در بازار مسکن پایتخت به‌شدت با کاهش مواجه شود.

دنیای‌اقتصاد در مطلب دیگری نوشت: در فاصله یک هفته‌ای باقی‌مانده به مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، دو سمت عرضه و تقاضا در بازار مسکن با وجود «نگاه متفاوت» اما «یک تاکتیک مشترک» از خود بروز داده‌اند. متقاضیان خرید ملک با اعتقاد به اثرگذاری متفاوت انتخاب هر یک از دو کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر روند قیمتی بازار مسکن، به‌طور کامل از بازار عقب‌نشینی کرده‌اند. عرضه‌کنندگان نیز با اعتقاد به بهترشدن شرایط فروش ملک، همین تاکتیک را تا یک هفته آینده انتخاب کرده‌اند.

وضعیت کنونی بازار معاملات مسکن یک تفاوت عمده با نیمه نخست سال‌جاری به شکل «حذف یک گروه از فروشندگان» دارد. فروشندگانی که به‌دلیل هیجان سایر بازارها، به قصد تبدیل دارایی، ملک خود برای فروش عرضه می‌کردند اکنون بازار مسکن را پناهگاه امنی برای دارایی خود را می‌دانند و در این بازار ماندگار شده‌اند.

با آغاز شمارش معکوس انتخابات آمریکا که به‌عنوان یک پارامتر مهم بین‌المللی در روند بازارهای دنیا نقش‌آفرینی می‌کند و فضای بین‌المللی را متوجه خود کرده، فعالیت‌های اقتصادی ایران هم (حداقل به لحاظ روانی) تحت تاثیر آن قرار گرفته است. بازار مسکن هم از این قاعده مستثنی نیست به‌طوری‌که مشتریان و معامله‌گران این بازار شامل خانه اولی‌ها، سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان، انتخابات را به‌عنوان یک پارامتر مهم اثرگذار بر روند آتی بازار مدنظر قرار دادند.

مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد: در هفته‌های اخیر «تغییر رفتار خریداران و فروشندگان مسکن» در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و تاثیر این عامل بین‌المللی در تصمیم‌گیری هر یک از این دو بازیگر بازار، بیشتر نمود پیدا می‌کند و هر چه به این رویداد نزدیک‌تر می‌شویم افراد بیشتری از این موضوع تاثیر می‌پذیرند و تصمیم برای ورود به بازار را به انتخابات پیش روی آمریکا گره می‌زنند‌.  پارامتری که در نهایت می‌توان اثرات آن بر بازار مسکن را در اولین گزارش رسمی وضعیت معاملات، در هفته‌های پس از انتخابات قضاوت کرد.

به‌ویژه پس از مناظره دوم و پایانی دو نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا که نظرسنجی‌های رسمی حاکی از پیشی گرفتن بایدن از ترامپ است، تامل خریدار و فروشنده برای معامله بیشتر شده چرا که این نظرسنجی‌ها تورم انتظاری را کاهش داده است.  فارغ از قضاوت و تاثیر سیاست‌های هر یک از دو نامزد در مسائل داخلی ایران، براساس آنچه که این روزها معمولا در رفتار خریداران و فروشندگان مشاهده می‌شود، جمعیت زیادی از هر دو گروه تصمیم خود را به بعد از انتخابات موکول کردند.

خریدار و فروشنده؛ قبل و بعد از انتخابات

هر چند اکثریت هر دو گروه بایدن را از پیش‌به‌عنوان برنده انتخابات تلقی می‌کنند، غالب تقاضای بازار مسکن با این توجیه که احتمالا بایدن برنده انتخابات پیش رو است، «کاهش قیمت مسکن» را محتمل می‌دانند. از دیدگاه آنها انتخاب مجدد ترامپ در این انتخابات می‌تواند فرضیه استمرار افزایش قیمت‌ در بازار مسکن را تقویت کند.

با وجود چنین دیدگاهی در میان سمت تقاضا، تجربه دوره‌های گذشته نشان می‌دهد: در دوره‌های زمانی پساجهش قیمت، اگرچه قیمت اسمی چندان کاهش پیدا نمی‌کند اما حداقل تورم قیمتی ملک به سمت صفر نزدیک می‌شود. در این بین البته هستند «خریداران کم ریسک» که برای حفظ ارزش سرمایه خود دست به خرید می‌زنند و تامل نمی‌کنند. این گروه بیشتر افرادی هستند که با یک بی‌اعتمادی به بازار مسکن مواجهند و خرید ملک در هر زمان را بهتر از به تاخیر انداختن آن حتی به‌رغم پیش‌بینی‌های عموم از کاهش قیمت می‌دانند.

طرف دیگر بازار، یعنی فروشندگان هم غالبا بیشتر به دو دلیل ملک خود را پیش از انتخابات عرضه نمی‌کنند؛ گروه نخست به‌دلیل افت تقاضا در بازار مسکن و کاهش خریدار «پیش از انتخابات» را دوره مناسبی برای فروش ملک خود نمی‌دانند و آنها هم ترجیح می‌دهند ملک خود را یا «بلافاصله بعد از انتخابات» یا «پس از کاهش تاثیر روانی انتخابات بر بازارها» عرضه کنند.

فروشندگانی که زمان «بلافاصله پس از انتخابات» را برای فروش ملک خود انتخاب کردند، غالبا بر این باورند حتی به‌رغم پیروزی بایدن موجی از تقاضا برای خرید وارد بازار می‌شود و از این فرصت تقاضای پرحجم سریع برای عرضه ملک خود استفاده می‌کنند تا در این برهه از زمان به‌دلیل موج تقاضا بتوانند ملک خود را با قیمت نزدیک‌تر به قیمت پیشنهادی اولیه به فروش برسانند.

در عین حال «فروشندگان کم‌ریسک» هم بار روانی کاهش قیمت ملک بعد از پیروزی احتمالی بایدن را مقطعی می‌دانند و با همین توجیه برای عرضه ملک خود عجله ندارند، حتی حاضر هستند فروش ملک را چند ماه هم به تاخیر بیندازند تا از سود خود نزنند و به اصطلاح از تورم مسکن عقب نمانند.

بی‌اعتنایی مسکن به دلار و سکه

اما مشاهده‌های میدانی از وضعیت بازار، در دو منطقه مصرفی پایتخت یعنی مناطق چهار و پنج نشان می‌دهد، کاهش چند روزه حباب بازارهای موازی مانند دلار و سکه در هفته گذشته و روند هر چند کند اما صعودی آنها در پایان هفته، تاثیری بر بازار مسکن نداشته است و این موضوع هم در کنار «انتخابات پیش‌رو» در کاهش تمایل به عرضه ملک از سوی فروشنده در مناطق مصرفی موثر بوده است. در عین حال برخی فروشندگانی که بازارهای موازی و حتی انتخابات را زیاد در تصمیم خود دخیل نمی‌دانند، همچنان با اصرار بر همان قیمت‌های پیشنهادی خود حتی به‌رغم نبود مشتری، در بازار حضور دارند.

برآیند کلی بازار مسکن در مناطق مصرفی نشان می‌دهد، «نتیجه انتخابات آمریکا» و «بازارهای موازی» به ترتیب مهم‌ترین عوامل در کاهش تقاضا برای خرید هستند.

اما در «مناطق جنوبی» نیز به‌رغم کاهش معاملات متاثر از عوامل مطرح شده، یک تفاوت در رفتار خریدار و فروشنده نسبت به «مناطق مصرفی نیمه‌شمالی» دیده می‌شود.

با توجه به اینکه در مناطق مصرفی تقاضا از دو جنس «خانه اولی» و «سرمایه‌گذاری» دیده می‌شود، اما تقاضای نوع نخست به‌دلیل رشد قیمت در این مناطق در ماه‌های گذشته کمتر شده و تقاضای مصرفی در این مناطق، بیشتر به جنس سرمایه‌گذاری متمایل شده، درحالی‌که تمایل «خانه اولی‌ها» در مناطق جنوبی در محدوده قیمتی ۵۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان بیشتر شده است.

فروشندگان در مناطق جنوبی مشروط بر توانایی برای «تبدیل به احسن» حاضر به فروش ملک خود هستند که این موضوع در مناطق مصرفی پایتخت کمتر دیده می‌شود چراکه تب‌وتاب انتخابات و وضعیت بازارهای موازی در این مناطق بیشتر است.به‌نظر می‌رسد طی یک هفته باقی‌مانده تا مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، تعلیق تصمیم‌گیری برای هر دو طرف بازار بیش از سایر رفتارها نمود پیدا کرده است. بنابراین می‌توان گفت در کفه ترازوی تصمیم‌گیری خریدار و فروشنده بازار مسکن، وزنه «انتخابات» نسبت به «بازارهای موازی» سنگینی می‌کند، مگر در شرایطی که بازارهای موازی با شوک قیمتی مواجه شوند. در این صورت است که نقش انتخابات در تصمیم‌گیری آنها برای خرید یا فروش ملک می‌تواند کمرنگ شود.

اما براساس شرایط فعلی، انتظار می‌رود اگر بازارهای موازی با شوک مواجه نشوند، وزنه انتخابات بتواند همچنان پرقدرت اثر غالب بر تصمیم خریدار و فروشنده در بازار مسکن باشد. همان‌طور که اثر کاهش قیمتی و البته مقطعی دلار و سکه به‌عنوان بازارهای موازی نتوانست بازار ملک را تحت‌تاثیر قرار دهد و این بازار، کاهش قیمت دلار و سکه را زیاد احساس نکرد، به‌نظر می‌رسد همچنان این انتخابات باشد که رفتار خریداران و فروشندگان بازار مسکن را فعلا هدایت می‌کند.

با توجه به کاهش تقاضا برای خرید و متقابلا تامل غالب فروشندگان برای عرضه ملک، به‌نظر می‌رسد متغیرهای واقعی بازار مسکن مانند قیمت و حجم معاملات در روزهای منتهی به روز انتخابات دستخوش تغییر شوند و شاهد یک رکود سنگین در معاملات باشیم.

وام مسکن ارزان شد + جدول

اقتصادنیوز هم نوشت: هزینه وام مسکن در ۷ آبان برای متاهلین ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان نسبت به روز قبل کاهش یافت. قیمت اوراق تسه در این روز در کمترین مقدار خود در تمام هفته بود و به همین خاطر نرخ سود نیز دچار کاهشی قابل توجه شد.
 
به گزارش اقتصادنیوز، هزینه خرید اوراق تسه در بازار در آخرین روز از هفته کاری جاری کاهشی قابل توجه را تجربه کرده و به 89 هزار و 670 تومان رسید. این کاهش قیمت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین را نیز با کاهشی حدودا 0.4 واحد درصدی مواجه کرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

 افرادی که نیازمند اخذ وام برای خرید خانه هستند امکان سپرده گذاری یا تحمل دوره انتظار را ندارند می توانند از مسیر اوراق حق تقدم اقدام به دریافت وام کنند.این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت قرار می‌گیرند. اوراق تسه اوراقی است که در فرابورس خرید و فروش می شود.

هزینه خرید اوراق مسکن

در روز 7 آبان قیمت هر ورق از اوراق تسه در بازار اوراق 89 هزار و 670 تومان تعیین شد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها  25 میلیون و 108 هزار تومان و برای متاهلین 43 میلیون و 44 هزار تومان برآورد شده است. این در حالی است که روز سه شنبه مجردها برای اخذ وام مسکن باید 26 میلیون و 467 هزار تومان و متاهلین 45 میلیون و 370 هزار تومان پرداخت می کردند.

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز جاری 25 میلیون و 108 هزار تومان و برای متاهلین 43 میلیون و 44 هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها 22.98 درصد و برای متاهلین  22.82 درصد برآورد می رسد نرخ سود موثر در روز سه شنبه در کانال 23 درصد بود که با کاهش قیمت اوراق این نرخ در روز چهارشنبه کاهش یافته است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه هایی که مجردان امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه متحمل شده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 185 میلیون و 217 هزار تومان خواهد بود. در روز سه شنبه هزینه سرجمع برای مجردها برابر با 186 میلیون و 575 هزار تومان بود. 

 هزینه نهایی وام 240 میلیونی برای متاهلین هم در صورتی که در روز چهارشنبه موفق به دریافت وام شده باشند  342 میلیون و 968 هزارتومان  خواهد بود. این هزینه شامل اوراق خریداری شده و نرخ سود موثری است که در 12 سال پرداخت می شود.این رقم برای متاهلین در روز سه شنبه 345 میلیون و 295 هزارتومان برآورد می شود

مقایسه آمار اوراق تسه با روز قبل خود نشان میدهد هزینه وام مجردها در روز 7 آبان یک میلیون و 360 هزار تومان کاهش یافته است. این کاهش برای متاهلین 2 میلیون و 330 هزار  تومان ارزیابی می شود.

بازار ارز و سکه | عقب‌نشینی کانالی بازارها

دنیای‌اقتصاد نوشت: پنجمین روز هفته، صحنه افت تمام بازارها بود. اول در بازارهای سهام، شاخص کل بورس به زیر مرز یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی رفت. پس از آن نوبت به بازار سکه و ارز رسید. سکه دو حمایت مهم ۱۴ میلیون تومانی و ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را از دست داد و دلار به جای اینکه افزایش روز سه شنبه را با حرکت به سوی کانال ۲۹ هزار تومانی ادامه دهد، در مسیر کاهشی قرار گرفت.

روز چهارشنبه دلار ۶۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. در بازار سکه هم این فلز گرانبها ۷۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و به بهای ۱۳میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. برخی از فعالان، اعتقاد دارند جدا از جو انتظاری نسبت به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا که فروشنده‌ها را در بازار ارز و سکه زیاد کرده است، برگشت ارزها به کشور با باز شدن مرزها بیشتر شده است.

در واقع در دوران کرونا و بسته شدن مرزها کمی ارزآوری کاهش پیدا کرده بود، ولی با باز شدن مرزها و افزایش صادرات، توانایی عرضه درهم بالاتر رفته است و جدا از متغیرهای روانی، این متغیر واقعی هم به افت قیمت‌ها کمک کرده است.

متغیر روانی زمینه ساز کاهش دلار و سکه

به گفته فعالان، مهم ترین عاملی که موجب شده است فضای کاهشی در بازارهای مختلف شکل بگیرد، انتظارات سرمایه گذاران نسبت به نتایج انتخابات آمریکا است.

در بازار ارز و سکه، شانس بالای بایدن برای کنار زدن ترامپ از کاخ سفید موجب شده است که معامله‌گران دو بازار داخلی بیشتر در موقعیت فروش قرار بگیرند؛ عده‌ای هم خرید کردن را کنار گذاشته‌اند و با احتیاط به تماشای وضعیت بازار نشسته‌اند. در بازار سهام، جدا از بیم‌های مربوط به انتخابات آمریکا، ریسک‌های قانون‌گذاری و تصمیمات یک شبه سیاست مداران موجب شده است که اعتماد نسبت به معامله در این بازار کمتر شود و حقیقی‌های زیادی عطای معامله سهم را به لقایش ببخشند.

با این حال، روند بازار ارز و سکه نشان می‌دهد که حداقل سرمایه‌های خارج شده از بازار سهام در جای دیگری پارک شده‌اند و با وسعتی وارد معاملات بازارهای پرریسک دلار و فلز گرانبهای داخلی نشده‌اند که قیمت‌ها را دچار تغییرات معناداری نکنند. جو فروش در بازار ارز و سکه در هفته‌های اخیر به اندازه‌ای شدید بوده است که فلز گرانبهای داخلی از سقف ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی با سرعت زیادی فاصله گرفت و اکنون حدود سه میلیون تومان با آن فاصله دارد.

در بازار ارز هم دلار با سقف ۳۲ هزار و ۱۰۰ تومانی پنجشنبه دو هفته پیش فاصله زیادی گرفته است. چنین تغییراتی نشان می‌دهد که در سمت و سوی انتظارات بازار اتفاقی رخ داده است و از آن جایی که معامله‌گران عنوان می‌کنند با آمدن بایدن به کاخ سفید فشارهای تحریمی کاهش خواهد یافت، به نظر می‌رسد، دیدگاه معامله‌گران به این سو رفته است که مانند نظرسنجی‌های غربی این نامزد دموکرات را برنده انتخابات ریاست جمهوری می‌دانند. در نتیجه تا حدی به استقبال پیروزی او رفته‌اند و فروشنده شده‌اند.

تغییر روند بازارها، چگونه ممکن می‌شود؟

با توجه به اینکه وضعیت بازار تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار گرفته است، تغییر شرایط و نتایج نظرسنجی‌ها در مورد پیروز انتخابات یا بالا رفتن دوباره شانس ترامپ می‌تواند کمی موقعیت معاملاتی بازیگران ارز و سکه را تحت تاثیر قرار دهد. به‌عنوان مثال، برخی فعالان عنوان می‌کردند با بالا رفتن شانس ترامپ در ایالت فلوریدا، کمی از میزان فروش‌ها در بازار ارز و سکه کاسته شد. در روزهای آتی هرچقدر شانس ترامپ برای بردن انتخابات بیشتر شود، میزان فروش‌های ارز و سکه پایین خواهد آمد. با این حال، حفظ شرایط کنونی به معنای نزول بیشتر خواهد بود.

عامل واقعی افت قیمت‌ها

در حالی که برخی فعالان باور داشتند، معامله‌گران سکه و دلار در حال تنظیم خود برای برد بایدن هستند و همین مساله زمینه‌ساز افت قیمت‌ها شده است، گروهی از بازیگران ارزی عنوان می‌کردند، عوامل واقعی نیز در افت قیمت دلار نقش داشته‌اند.

به‌عنوان مثال، آنها به روند کاهشی نرخ حواله درهم اشاره می‌کردند که طی روزهای اخیر نه تنها به زیر مرز ۸ هزار تومانی رفته است، بلکه در روز چهارشنبه حتی تا محدوده ۷ هزار و ۶۰۰ تومانی ریزش کرد. افت درهم در کاهش قیمت دلار اثر داشت و نزول اسکناس آمریکایی، موقعیت معامله‌گران سکه را بیشتر به سوی فروش تغییر داد.

قیمت خرید دلار حذف شد

روز چهارشنبه، صرافی‌های بانکی قیمت خرید دلار را از تابلوی خود حذف کردند. آنها به احتمال زیاد با این رفتار قصد داشتند چنین سیگنالی را به بازار منتقل کنند که دلار در قیمت‌های کنونی ارزش خرید ندارد و قیمت‌های پایین تری را انتظار می‌کشند. به‌طور معمول در بازار تصور می‌شد که قیمت خرید صرافی‌های بانکی، کف نرخ خرید را نشان می‌دهد.

حذف این قیمت، یعنی بازارساز کفی را برای قیمت متصور نمی‌بیند یا حداقل می‌خواهد چنین سیگنالی را به بازار ارسال کند. قیمت فروش صرافی‌های بانکی هم در روز گذشته ۲۷ هزار و ۸۵۰ تومان بود که نزدیک به ۴۰۰ تومان کمتر از روز سه شنبه بود. با این حال این قیمت فاصله زیادی با نرخ‌های بازار نداشت. این موضوع نشان می‌داد که بازارساز تمایل دارد نزدیک به نرخ‌های بازار ارز خود را به فروش برساند.

اظهارنظر رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی درباره ارز

فارس نوشت: رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه چسبندگی نرخ‌ها باعث مقاومت کالاها در برابر کاهش قیمت متناسب با کاهش نرخ ارز می‌شود، اظهار کرد: کنترل نرخ ارز باید زودتر از اینها صورت می‌گرفت.

محمود بهمنی افزود: معتقدم این میزان افزایش نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد و به نظر می‌رسد با اعمال مدیریت صحیح می‌توان به تداوم ریزش نرخ ارز کمک کرد.  وی آینده بازار معاملات ارز را کاهشی ارزیابی کرد و افزود: به‌دلیل تصمیم‌گیری‌های نادرست، مردم برای حفظ دارایی‌های‌ خود، ارز خریده‌اند که این موضوع در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. بانک مرکزی با مشاهده روند ریزشی نرخ ارز در بازار آزاد باید نرخ ارز را در سامانه‌های خود نیز کاهش دهد.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی با تخصیص به‌موقع ارز به کالاهای ضروری و همچنین کنترل و نظارت مناسب، تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان اقلام ضروری را از مراجعه به بازار آزاد بی‌میل خواهد کرد. 

بهمنی با بیان این‌که بانک مرکزی باید ارز را به متقاضیان واقعی عرضه کند، گفت: هیچ توجیهی برای خرید ارز توسط افرادی که با یک کارت ملی اقدام به خرید ارز می‌کنند و نیازی به آن ندارند، وجود ندارد. اما اگر فردی واردکننده مواد اولیه است، باید در زمان مناسب ارز خود را دریافت کند. در شرایط فعلی ضروری است که از ارائه ارز به افرادی که قصد ذخیره آن را دارند، جلوگیری شود.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به بی‌اثر بودن انتخابات آمریکا در تغییر نرخ ارز اظهار کرد: دو نامزد انتخابات آمریکا، دو روی یک سکه هستند و تاثیر فعل‌ و انفعالات سیاسی آمریکا بر بازار ارز، در حقیقت نتیجه انتظاراتی خواهد بود که در داخل کشور از قبل ایجاد شده‌ است.

در آمریکا سیاست‌های حوزه بین‌الملل پیش‌بینی شده و با انتخاب هر یک از آنها رویکرد و چارچوب سیاست‌های این کشور تغییر اساسی پیدا نخواهد کرد.  وی در مورد زمزمه‌های آزاد‌سازی اموال بلوکه شده ایران در سایر کشورها نیز گفت: راه‌های زیادی برای انتقال ارز به کشور وجود دارد که در گذشته نیز انجام شده است.

راه‌اندازی جو و حواشی پیرامون آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در سایر کشورها، برای متقاعد کردن ایران به واردات کالاست.  بهمنی با بیان اینکه مقابله با بازار معاملات فردایی ضروری است، افزود: این بازار صرفا موج افزایش قیمت را ایجاد می‌کند. در قالب این معاملات ارز وجود ندارد و افراد از مابه‌التفاوت این نرخ‌ها استفاده می‌کنند.

بازار طلای جهانی | ریزش دوباره

دنیای اقتصاد در مطلب دیگری نوشت: طلا در میانه روز معاملاتی چهارشنبه با افت شدیدی همراه بود و در حالی که در هفت روز اخیر توانسته بود به سختی ارزش خود را در بالای مرز ۱۹۰۰ دلاری حفظ کند به یک‌باره روز گذشته با کاهش حدودا ۵/ ۱ درصدی تا زیر مرز ۱۸۸۰ دلاری نیز پایین آمد.

همان‌طور که انتظار می‌رود، ارزش دلار نیز روز گذشته با حرکت در خلاف جهت اونس، افزایش قابل توجهی داشت. دلار که در روزهای گذشته توانسته است روندی صعودی را حفظ کند، روز چهارشنبه نیز افزایش بیش از ۵/ ۰ درصدی را به ثبت رساند و توانست از مرز ۵/ ۹۳ واحدی عبور کند.‌

به غیر از افزایش ارزش اسکناس پشت‌سبز، عامل مهم دیگری در ریزش ارزش اونس در روز چهارشنبه تاثیرگذار بود. درحالی که کمتر از یک هفته به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی‌مانده است، بسیاری از تحلیل‌گران درباره تصویب بسته حمایتی جدید آمریکا قبل از انتخابات سوم نوامبر ابراز ناامیدی می‌کنند.

در حالی که در هفته‌های گذشته ماراتنی از مذاکرات میان مقامات کاخ سفید از جمله استیون منوچین و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده برقرار بود، ولی نهایتا این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسید تا احتمال تصویب این بسته قبل از انتخابات در پایین‌ترین سطح خود قرار بگیرد.

از سوی دیگر اقتصاددانان این نکته را نیز متذکر شده‌اند که در صورتی که جو بایدن در انتخابات پیش‌رو به پیروزی برسد، احتمالا تا ورود او به کاخ سفید تصویب چنین بسته‌ای به تعویق بیفتد.

در حالی که طلا در سال جاری با تکیه بر اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی و بسته‌های حمایتی توانسته بود سود بیش از ۲۵ درصدی را به ثبت برساند، با احتمال به تعویق افتادن تصویب بسته جدید تا ماه ژانویه و فوریه ۲۰۲۱، یکی از بزرگ‌ترین حمایت‌کننده‌‎های خود را از دست می‌دهد.

حالت انتظار طلا

اونس در حالی تحت تاثیر صعود دلار و همچنین کاهش احتمال تصویب بسته حمایتی قبل از روز انتخابات کاهش پیدا کرد که به عقیده تحلیل‌گران این فلز ارزشمند بیش از هر چیز در انتظار مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است.

همچنین به‌‌رغم درجا زدن اونس و همچنین کاهش روز گذشته اما فضای بازار به گونه‌ای است که روند قیمتی طلا در افق زمانی بلند‌مدت همچنان صعودی ارزیابی می‌شود. وجود عوامل مثبت بنیادی سبب شده است تا همچنان نگاه‌ها به طلا دوخته شود.

عواملی همچون افزایش بدهی دولت‌ها، تضعیف دلار به دلیل چاپ پول بیشتر، نگرانی از تورم احتمالی در آینده و همچنین نااطمینانی درباره وضعیت پاندمی کرونا. در حالی که شاید ماه گذشته تصور می‌شد پاندمی کرونا حداقل در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا در مسیر خوبی قرار دارد، در روزهای گذشته آمریکا، روسیه، فرانسه و برخی از کشورهای دیگر رکوردهای جدیدی در تعداد مبتلایان به ثبت رسانده‌اند.

البته باید در نظر داشت که در برابر این عوامل صعودی، به تعویق افتادن تصویب بسته حمایتی جدید می‌تواند مانعی برای صعود ارزش اونس باشد. با اینکه مجددا تعداد مبتلایان به ویروس در حال افزایش است و همچنین به نظر می‌رسد که روند ریکاوری بازار کار آمریکا در حال متوقف شدن است، اما دونالد ترامپ روز سه‌شنبه اعلام کرد که احتمالا بسته حمایتی پس از انتخابات سوم نوامبر به تصویب برسد.

البته نظرسنجی‌ها فعلا حکایت از آن دارد که جو بایدن از رقیب جمهوری‌خواه خود پیشی گرفته است و در صورت پیروزی بایدن شاید تصویب بسته جدید تا ماه‌های ابتدایی سال آینده، یعنی زمانی که بایدن به روی کار بیاید به تعویق بیفتد.

پرواز بیت‌کوین به قله ۱۶ ماهه

محبوب‌ترین رمزارز جهانی در روز چهارشنبه برای ساعاتی از مرز قیمتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ دلاری عبور کرد و توانست تا قیمت ۱۳ هزار و ۷۶۰ دلاری نیز افزایش پیدا کند. با اینکه قیمت بیت‌کوین در ادامه روز کاهشی شد، اما نزدیک شدن ارزش این رمز ارز به مرز ۱۳ هزار و ۷۰۰ دلاری، به معنای فتح قله ۱۶ ماهه ارزش بیت‌کوین بود.

تحلیل‌گران یکی از دلایل بازگشت روزهای خوش بیت‌کوین را استقبال بانک‌های مرکزی مهم در جهان عنوان کرده‌اند. اخیرا بانک مرکزی روسیه، بانک خلق چین و همچنین اتحادیه اروپا سیگنال‌هایی مبنی بر پذیرش رمزارزها در مبادلات خود را به بازارها مخابره کرده‌اند.

همچنین افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در کشورهای مختلف و نگرانی از آغاز موج جدید این ویروس، یکی دیگر از دلایلی است که سبب شده اغلب رمزارزها وارد مدار صعودی شوند. همچنین روز دوشنبه بزرگ‌ترین تراکنش بیت‌کوین در تاریخ به ثبت رسید و طی آن یکی از معامله‌گران ۸۸ هزار و ۸۵۷ توکن از این رمز ارز را مبادله کرد که این مقدار تقریبا ارزشی برابر با ۱/ ۱ میلیارد دلار دارد.

انتخابات 2020 امریکا | بازارها همه در انتظارند8
تغییرات طلای جهانی (اونس/دلار)