هدف‌گذاری سود پیش فروش خودرو

18:11 - 1400/01/17
در حالی روز گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی از نقض توافق وزارت صنعت و بانک مرکزی بر سر نرخ سود مشارکت و انصراف از سوی برخی خودروسازان خبر داد که معاون فروش و بازاریابی شرکت سایپا کاهش نرخ سود تسهیلات خرید خودرو را طبق توافق با بانک مرکزی، به‌صورت تدریجی و پلکانی تا پایان بهمن‌ماه خواند.

بعد از چالش‌های فراوان میان نظام بانکی و خودروسازان بر سر نرخ سود انصراف و مشارکت خودروهای پیش‌فروش شده، در توافقی میان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط جذب سپرده و همچنین پرداخت سود در خودروسازی‌ها محدود شد.

طبق این توافق، نرخ سود مشارکت تولیدکنندگان خودرو باید 2 تا 3 درصد بالاتر از نرخ سود قابل پرداخت در نظام بانکی باشد و نرخ سود انصراف نیز معادل نرخ سود بانکی در نظر گرفته شد. از آنجا که نرخ سود سپرده بانکی 15 درصد است بنابراین نرخ سود مشارکت خودروسازان 18 درصد خواهد بود. از سوی دیگر مقرر شد که نرخ سود انصراف شرکت‌های خودروساز نیز 15 درصد باشد.

در حالی که براساس توافق‌های صورت گرفته مقرر شد از این پس سودهای بالای ۲۴ و ۲۵ درصدی از سیستم پیش‌فروش خودروسازان حذف ‌شود، خبرگزاری «تسنیم» دیروز در گزارشی عنوان کرد که شرکت‌های خودروساز در فروش شهریورماه خود سود مشارکت را ۲۴ تا ۲۵ درصد و سود انصراف را ۲۱ تا ۲۲ درصد تعیین کرده‌اند؛ نرخ سودی که طبق توافق صورت گرفته با بانک مرکزی نبوده است. در شرایطی بار دیگر خودروسازان متهم به نقض نرخ سود براساس مصوبه بانک مرکزی شده‌اند که معاون فروش و بازاریابی سایپا روز گذشته در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز» از کاهش شیب سود تسهیلات خرید خودرو تا پایان بهمن‌ماه سال‌جاری خبر داد.

 به گفته رضا تقی‌زاده، براساس توافق صورت گرفته میان بانک مرکزی و وزارت صنعت نرخ سود مشارکت و انصراف فروش اعتباری و تسهیلاتی خودروهای داخلی باید به‌صورت پلکانی کاهش پیدا کند و به عدد 18 و 15 درصد برسد. تقی‌زاده معتقد است: کاهش نرخ سود از 24 به 18 درصد به‌صورت یکباره نمی‌تواند صورت بگیرد؛ به همین دلیل نیز براساس توافق‌های دوجانبه، کاهش نرخ سود به‌صورت پلکانی انجام خواهد شد.