بازدهی بازار ارز و طلا؛

طعم تلخ فرزین برای بازارها؛ زیان دلار،سکه و طلا در هفته دوم دی

12:19 - 1401/10/16
اولین هفته حضور فرزین در بانک مرکزی باعث شد دلار و سکه عقب نشینی کنندربع سکه که در کسب بازدهی مثبت پرچمدار است، در روند نزولی این هفته نیز بیشتر کاهش را داشت و با کاهش ۱۷.۴ درصدی بیشترین زیان را نصیب دارندگان خود کرد.دلار هم زیان ۷.۲ درصدی عایدی برای دارندگان خود داشت.

پس از سه هفته صعود بی وقفه، بازار ارز و طلا در استقبال از رییس کل جدید بانک مرکزی عقب نشینی کرد . خریداران بازار ارز با قرارگیری اسکناس آمریکایی در محدوده اشباع خرید و در استقبال از محمدرضا فرزین منفی شدند و عقب نشستند تا به دور از هیجانات شرایط بازار را ارزیابی کنند.

سکاندار اصلی ترین نهاد پولی کشور، در حالی بر صندلی ریاست تکیه زد برخورد های انتظامی در بازار همزمان با ورود او به ساختمان شیشه‌ای میرداماد تشدید شد.

ارزیابی سیاست های مهم ترین مرد در نهاد پولی کشور،این هفته سوژه داغ اخبار اقتصادی بود. کاهش تعداد نرخ ها برای ارز در بازار و افزایش سود بانکی، از نکات مثبت برنامه های او بود ولی اولین هفته حضور او در بانک مرکزی چالش ساز هم بوده است.

وعده تثبیت نرخ ارز در محدوده ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، از حواشی پر حاشیه اولین هفته حضور او در مسند ریاست بود‌ تا جایی که معامله گران با یادآوری دلار ۴۲۰۰ تومانی جهانگیری، به نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی هم لقب دلار فرزین دادند. تصمیمی که به میل تولید کنندگان و صادرکنندگان خوش نیامده است و با دنباله روی هزینه ها از نرخ دلار آزاد، درآمدهای آن ها را تحت فشار قرار می دهد.

مجبور کردن صادرکنندگان به عرضه ارز با یک قیمت ثابت در حالیکه ریال چندسالی است روند نزولی دارد باعث می شود که برخی صادرکنندگان از وارد کردن ارز خود به داخل کشور خود داری کنند تا بتوانند قدرت خرید دارایی شرکت را در مواجهه با تورم حفظ کنند شبیه این اتفاق در ترکیه هم افتاده است که صادرکنندگان در مواجهه با روند نزولی لیر و فشار دولتی اقدام به نگهداری درآمدها در خارج از مرز ترکیه کردند به همین دلیل این اقدام بانک مرکزی می تواند ورود ارز شرکتها به کشور را کم کند.

تثبیت نرخ ارز رسمی انتقادهای زیادی را در اولین هفته به سوی رییس بانک مرکزی روانه کرد و سهام دلاری بازار سرمایه نیز در واکنش به این اقدام رییس بانک مرکزی قرمز پوش شدند و سهام ریالی در حال تلاش برای به دست گرفتن لیدری بازار هستند.

اولین هفته حضور فرزین در بانک مرکزی باعث شد دلار و سکه عقب نشینی کنند و بازدهی منفی را نصیب خریداران کنند.ربع سکه که در کسب بازدهی مثبت پرچمدار است، در روند نزولی این هفته نیز بیشتر کاهش پیدا کرد و با کاهش ۱۷.۴ درصدی بیشترین زیان را نصیب دارندگان خود کرد.

در مقابل ربع سکه دارندگان اسکناس سبز، کمتر از سایرین زیان کردند و زیان ۷.۲ درصدی عایدی دارندگان اسکناس آمریکایی در این هفته بود.

در شرایطی که اونس جهانی طلا در هفته ای که گذشت بازدهی مثبت داشت و کام‌ معامله گران بازار جهانی را شیرین کرد ولی این هفته روزهای خوبی برای دارندگان طلا در ایران نبود، دلیل این رویداد هم علاوه بر کاهش ارزش دلار، کم شدن حباب در بازار طلا بود که با فروکش کردن هیجانات خریداران، بازدهی منفی بیشتری را برای معامله گران بازار طلا رقم زد. طلای آب شده در طول این هفته ۷.۸ درصد کاهش پیدا کرد و سکه امامی با زیان ۱۱.۷ درصدی کام دارندگان خود را تلخ کرد.

با خداحافظی علی صالح آبادی از ریاست بانک مرکزی در این هفته و کاهش فشارهای او بر گواهی سکه، دارندگان گواهی سکه در بورس کالا در این هفته نفس کشیدند، فاصله سکه امامی در بازار آزاد با گواهی سکه کم شد و دارندگان گواهی سکه بازدهی مثبت را ثبت کردند.