تغییر مالکیت های سهام | سهامداران حقیقی سود را کجا جستجو می کنند؟

12:51 - 1400/01/21
در هفته گذشته بار دیگر سیطره حقیقی‌ها بر بازار سهام کاملا مشخص بود. این مساله نه تنها رشد محسوس قیمت در نمادهای کوچک‌تر را رقم زد بلکه اجازه اصلاح شدید قیمت را به کمتر نمادی در بازار سهام داد. طی روزهای اخیر بارها بر این مساله تاکید شده که ادامه مسیر بورس را جریان ورود نقدینگی تعیین می‌کند و سایر عوامل موثر بر این بازار تا حدودی به حاشیه رفته‌اند. این مساله پیگیری مسیر پول‌های خرد در بازار سهام را دوچندان می‌کنند. حقیقی‌ها در هفته معاملاتی اخیر چه سهامی خریدند؟
تغییر مالکیت های سهام | سهامداران حقیقی سود را کجا جستجو می کنند؟

دنیای بورس: خالص تغییر مالکیت‌های سهام تنها در بورس و طی هفته گذشته در حدود 1354 میلیارد تومان به سمت سهامداران حقیقی بود. در مقابل سهامداران حقوقی نقش حمایتی خاصی را تقبل نکردند.

بررسی جزئیات ورود پول به سهام نشان می‌دهد همچنان افزایش سرمایه و به خصوص تجدید ارزیابی یکی از محورهای مهم جذب نقدینگی و تقاضا در سهام است؛ با این حال دو معیار دیگر را نیز باید به موقعیت‌های جذاب سهام در هفته اخیر افزود: سهامی که از رشد و بازدهی متناسب با بازار جا مانده‌اند و دیگر سهامی که انتظار تحولی بزرگ در متغیرهای مرتبط با عملیات را می‌کشند.

تغییر مالکیت های سهام | سهامداران حقیقی سود را کجا جستجو می کنند؟2        تغییر مالکیت های سهام | سهامداران حقیقی سود را کجا جستجو می کنند؟9

در میان صنایع مختلف، حقیقی‌های بازار بیش از همه دو گروه «کانه‌های فلزی» و «خودرو و قطعات» را نشانه گرفتند. بزرگان سنگ‌آهنی و به خصوص نمادهای مرتبط با «ومعادن» در این هفته تحرکات قابل‌توجهی را نشان دادند. در رابطه با نمادهای این گروه چند نکته را باید مد نظر داشت: اول آن که رشد ضریب کنسانتره و گندله نسبت به شمش فولاد خوزستان، همزمان با رشد نرخ دلار و رونق معاملات بورس کالا می‌تواند منجر به رشد سودآوری این شرکت‌ها شود. نکته دیگر افزایش سرمایه‌های نمادهایی همچون «کگل» و همچنین خود «ومعادن» است که می‌تواند در روند عرضه و تقاضای سهام (احتمالا تا زمان ثبت افزایش سرمایه) اثرگذار باشد. در عین حال می‌توان به افزایش سرمایه دیگر زیرمجموعه توسعه معادن و فلزات، یعنی نماد «بکام»، از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اشاره کرد که چندی پیش «ومعادن» شفاف‌سازی در این رابطه را نیز بر روی کدال قرار داد.

در رابطه با گروه خودرو نیز تجدید ارزیابی پیشران تقاضاست؛ در آخرین روز معاملاتی هفته نماد «خساپا» به علت تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت پایانی در کمتر از 15 جلسه معاملاتی متوقف بود؛ در همین حال «خودرو» آخرین روز معاملاتی را با صف خرید سنگین به پایان برد.

نکته قابل‌توجه دیگر کاهش میل سهامداران حقیقی به سهام بانکی در هفته گذشته بود. بعد از صورت‌های مالی ضعیف‌تر از انتظار «وبملت» و طولانی شدن انتظار برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی این نماد، بازیگران خرد رغبت کمتری به این نماد نشان داده‌اند. در مقابل بار دیگر نمادهای «وبصادر» و «وتجارت» شاهد تحرکاتی هستند و باید دید این بار نیز سهامداران حقوقی سعی در کنترل هیجانات خرید در این نماد می‌کند یا خیر.

نمادهای پرطرفدار بازیگران خرد و بزرگ

در شرایطی که بازیگران حقوقی در هفته گذشته چندان در جبهه خرید فعال نبوده‌اند، بررسی تک‌نمادهایی که در کانون هدف خریداران خرد قرار دارد نشان می‌دهد که تجدید ارزیابی همچنان انگیزه‌ای اساسی در ورود پول‌های خرد به شمار می‌آید.

تغییر مالکیت های سهام | سهامداران حقیقی سود را کجا جستجو می کنند؟3        تغییر مالکیت های سهام | سهامداران حقیقی سود را کجا جستجو می کنند؟13