ضوابط بیت کوین در کمیته فقهی بورسی‌ها 

11:37 - 1400/01/21
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از ارائه ضوابط فقهی و شرعی موضوع بیت کوین در کمیته فقهی سازمان بورس و کمیته فقهی بانک مرکزی خبر داد.

سنا: برنامه «صبح و گفت‌و‌‌گو» با موضوع بیت کوین روی میز مجلسی ها در ارتباط تلفنی با محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

پورابراهیمی در این برنامه با تصریح بر خلأهای قانونی و آئین نامه ای در حوزه بیت کوین گفت: مجلس برای ارائه تعریف دقیقی از این فعالیت ورود کرد تا افراد طبق چارچوب و مقررات عمل کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بررسی تولید ارز دیجیتال در کشور و ورود به ارز دیجیتالی توسط دیگران در مجلس گفت: توصیه ما به فعالان اقتصادی این است که منابع خود را برای ارز دیجیتالی که دیگران در پیام رسان ها تولید می کنند صرف نکنند چراکه علاوه بر ریسک بالا امکان پاسخگویی نیز وجود ندارد.

پورابراهیمی همچنین در ادامه، نرخ برق مصرفی ماینرها را اصلی ترین عامل ورود دولت به این حوزه دانست و گفت: نرخ برق مصرفی برای واحدهای تولید در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا به شدت پایین است و این باعث شده ظرفیتی تحت عنوان بهشت ماینرها در ایران ایجاد شود و سرمایه گذاران به این فعالیت تشویق شوند.

این نماینده مجلس متذکر شد: البته به دلیل اهمیت موضوع، امکان سرمایه گذاری و ایجاد ارزآوری برای کشور و لزوم دور زدن تحریم ها بر اساس ظرفیت های دیجیتال تاکید ما بر انجام این فعالیت است.

وی با تاکید اینکه وزارت نیرو باید نرخ برق مصرفی را برای این مجموعه ها متناسب با قیمت های صادراتی حاصل از محل تولید ارز تنظیم کند گفت: این کار ضمن ایجاد حاشیه سود مناسب برای فعالان این عرصه از مصرف برق با هزینه پایین نیز جلوگیری خواهد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قرار است ضوابط فقهی و شرعی این موضوعات در کمیته فقهی سازمان بورس و کمیته فقهی بانک مرکزی بررسی کند.

این نماینده مجلس از تدوین و تصویب آئین نامه دولت در ارتباط با این موضوع خبرداد و گفت: قرار است دولت آئین نامه ای را به زودی تدوین و ابلاغ کند. البته مجلس نیز در این خصوص اظهار نظر خواهد کرد تا مغایرتی با سایر قوانین نداشته باشد.

پور ابراهیمی در پایان یادآور شد: عملیات ماینینگ می تواند در هر جایی اجرایی شود لذا اگر این ساماندهی و قانونمند سازی صورت نگیرد ما شاهد بروز پدیده قاچاق و فعالیت های زیرزمینی این بخش خواهیم بود.