عرضه‌های حساس بورس کالا برای سهام فولادی

09:07 - 1400/01/21
امروز بورس کالا میزبان اولین سری از معاملات بدون سقف محصولات فولادی است. از بین شرکت‌های بورسی 4 شرکت فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان و ذوب‌آهن اصفهان عرضه‌کننده محصولات خود هستند. جزئیات این دادوستدها در تعیین روند سهام مربوطه به شدت اثرگذار است و رصد این معاملات شدیدا برای فعالان بازار سهام ضروری است.
عرضه‌های حساس بورس کالا برای سهام فولادی

دنیای بورس: در آخرین روزهای هفته گذشته، وزارت صنعت و معدن نهایتا از شیوه دستوری قیمت‌گذاری بر محصولات فولادی عقب‌نشینی کرد؛ متعاقب آن عرضه این محصولات در روز چهارشنبه لغو شد و بدین ترتیب امروز اولین جلسه از معاملات این محصولات بدون سقف قیمتی‌ است.

کشف قیمت این محصولات از چندین منظر حائز اهمیت فوق‌العاده است. در وهله اول این قیمت‌گذاری به صورت مستقیم درآمد شرکت‌های فولادی را متاثر خواهد کرد. در وهله‌ بعدی درآمد شرکت‌های سنگ‌آهنی نیز با کشف قیمت این محصولات (شمش فولاد خوزستان) گره خورده است؛ نتیجتا بهای تمام‌شده شرکت‌های فولادی نیز متاثر از این تغییرات با افزایش احتمالی روبرو خواهد شد.

در عین حال، این تمام ماجرا نیست؛ بنا به شرط وزارت صمت اگر کشف قیمت محصولات فولادی با جهش فوق‌العاده‌ای نسبت به قیمت‌های پایه (و یا قیمت‌های پایانی پیشین) روبرو شود کم‌کم باید در انتظار حذف یارانه‌های این صنعت بود. امری که می‌تواند انتظارات از رشد سودآوری زنجیره فولاد را دگرگون کند.

با این حال در صورتی که جلسه امروز با صعود خیره‌کننده‌ای همراه شود، لازم است برای به تعادل رسیدن این معاملات کمی زمان سپری گردد. معاملات فرآورده‌های فرعی نفتی مثال خوبی از اثر عرضه‌های پیاپی در به تعادل رسیدن قیمت‌هاست. تاکید می‌شود در صورت رخداد تغییرات حساس، لزوم تکیه بر تحلیل‌ها بیش از پیش به چشم خواهد آمد.

عرضه‌های امروز فولادی

در جلسه امروز معاملات بورس کالا و در گروه محصولات صنعتی، فولاد مبارکه دو ورق گرم B و C خود را در قیمت‌های پایه 2832 و 2819 تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه خواهد کرد و قیمت پایه در نظر گرفته شده برای شمش بلوم فولاد خوزستان 2393.7 تومان به ازای هر کیلوگرم است.

بیش از 30 هزار تن تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان در قیمت پایه 3053 تومان عرضه می‌شود و قیمت پایه سبد میلگرد این شرکت 2709 تومان است. سبد میلگرد مخلوط فولاد خراسان نیز در همین قیمت عرضه خواهد شد.

سایر عرضه‌های بورس کالایی

در گروه فرآورده‌های نفتی امروز شاهد عرضه وکیوم‌باتوم پالایش نفت شیراز هستیم که رصد این معامله از لحاظ تداوم روند اصلاح قیمتی حائز اهمیت است.

در گروه محصولات پتروشیمی نیز آگهی عرضه تعدادی از محصولات این گروه بر روی سایت بورس کالا قرار گرفته است. باید دید با زمزمه‌های اخیر مبنی بر حذف سقف رقابتی برای محصولات پتروشیمی آیا معاملات امروز این گروه لغو خواهد شد یا خیر. لغو عرضه‌ها می‌تواند سیگنال حساس دیگری را به بازار سهام مخابره کند.

 

نتیجه دادوستدهای امروز متعاقبا گزارش خواهد شد.