جلوه قدرت‌نمایی کالسیمین به زمان دیگری موکول شد

کلید جذابیت « فاسمین » در دست مدیران

20:01 - 1400/01/17
کالسیمین در ساعات پایانی چهارشنبه عملکرد مهر را منتشر کرد. این شرکت در مهر تنها 22 میلیارد فروش به ثبت رسانده است. فروش ماه گذشته «فاسمین» در مقایسه با میانگین 6 ماه نخست سال با افت 30 درصدی مواجه شده است. نرخ فروش محصولات مطابق با انتظارات در سطوح بالایی است که نسبت به میانگین از ابتدای سال رشد 21 درصدی را نشان می‌دهد. گرچه عملکرد مهر این شرکت چنگی به دل نمی‌زند اما نگاهی دقیق‌تر به صورت‌های مالی این شرکت الزامی به نظر می‌رسد.
کلید جذابیت « فاسمین » در دست مدیران

نکته نخست: خط تولید پرقدرت کالسیمین

پیش از این «دنیای بورس» به لزوم توجه به عملکرد ماهانه این شرکت و رصد مقدار تولید ماهانه تاکید کرده بود. «فاسمین» در مهرماه 3430 تن شمش تولید کرده است. گرچه تولید شمش روی این شرکت به عنوان منبع درآمد اصلی، نسبت به ماه گذشته افت نزدیک به 100 تنی را نشان می‌دهد اما ثبات سطوح بالای تولید چشم‌انداز بسیار روشن را پیش روی «فاسمین» قرار داده است. لازم به ذکر است که این شرکت در سال گذشته نزدیک به 33 هزار و 900 روی تولید کرده بود و پیشبینی شرکت از سال جاری تولید 33 هزار تن شمش روی است. با تداوم رویه تولید مهر در 5 ماه باقیمانده سال همان‌طور که در گزراش‌های پیشین نیز اشاره شد کالسیمین به رکورد قابل توجهی در این زمینه دست خواهد یافت؛ میزان تولیدات سال جاری در شرکت کالسیمین به بیش از 39 هزار تن خواهد رسید.

نکته دوم: پتانسیل شگفت‌انگیز در سمت فروش

دومین نکته در خصوص صورت‌های مالی این شرکت به عملکرد سال گذشته و پتانسیل فروش این شرکت باز می‌گردد. در شرایط کنونی ممکن است بازار نسبت به فروش اندک شمش توسط کالسیمین در مهر واکنش منفی دهد و احتمالا «فاسمین» با افت قیمتی روز چهارشنبه به پیشواز این موضوع رفته بود. در این شرایط افت قیمتی جهانی فلز روی در بازار جهانی (تا ساعت 2 روز جمعه قیمت هر تن روی در معاملات آتی لندن با افت بیش از 2 درصدی نسبت به روز گذشته به سطح 3155 دلار رسیده بود) نیز می‌تواند عامل فشار بر قیمت سهام این شرکت باشد. با این حال توجه فعالان بازار را به پتانسیل‌های موجود در این شرکت جلب می‌کنیم.

همان‌طور که در بالا اشاره شد امکان تولید 39 هزار تن شمش روی در سال 96 برای کالسیمین وجود دارد. در حالت محافظه‌کارانه در صورتی‌که این شرکت تا پایان سال موفق به تولید 37 هزار تن شمش روی شود پتانسیل قابل توجهی در بخش فروش مشاهده می‌شود. باید توجه کرد که پوشش 63 درصدی مبلغ فروش کالسیمین در 7 ماه نخست سال در شرایطی رخ می‌دهد که این شرکت تاکنون تنها 90 درصد از شمش روی تولیدی را به فروش رسانده است. از طرفی نرخ فروش این شرکت در شرایط کنونی تقریبا با نرخ فروش مهر برابر است.

علاوه بر این همان‌طور که در گزارش مجمع این شرکت با عنوان گام‌های نهایی تا تکمیل پازل کالسیمین اشاره شده بود این شرکت موجودی نزدیک به 9 هزار تنی شمش روی را در پایان سال مالی 95 داشته است. رشد قابل توجه تولید این شرکت در کنار میراث به جامانده از سال گذشته، پتانسیل قابل توجهی را برای قدرت‌نمایی «فاسمین» در سمت فروش به وجود آورده است. در در نتیجه گرچه عملکرد مهر ماه این شرکت چندان باب میل سهام‌داران این شرکت نیست اما این شرکت پتانسیل بسیار بالایی در فروش محصولات خود دارد که بسته به نرخ روز فروش و نرخ دلار می‌تواند در رشد قابل توجه سودآوری این شرکت موثر باشد. با این حال زمان خودنمایی این موضوع کاملا به استراتژی مدیران این شرکت وابسته است.

در این شرایط مهم‌ترین نکته استراتژی مدیران این شرکت در فروش محصولات است. باید منتظر گزارش‌های آتی «فاسمین» بود. پرده‌برداری از قدرت کالسیمین جهش قابل توجه سودآوری این شرکت را به دنبال دارد. در این خصوص توصیه می‌شود به گزارش غبارزدایی از برگ برنده «فاسمین» مراجعه کنید.  

خودنمایی «فاسمین» در سمت فروش محصولات می‌تواند سوخت صعود قیمت سهام این شرکت باشد. بر این اساس ادامه روند پرقدرت تولید، امیدواری به رونمایی از پتانسیل در سمت فروش محصولات این شرکت و همچنین ثبات نسبی قیمت روی بالاتر از سطح 3 هزار دلار می‌تواند جذابیت قیمتی این سهم را در نگاه بازار به دنبال داشته باشد. بر این اساس ممکن است فعالان بازار به جای انتظار برای استراتژی مدیران این شرکت در سمت فروش محصولات، مشارکت در سمت خرید را افزایش دهند. در نقطه مقابل ممکن است عده‌ای تا زمانی‌که سیگنال واقعی از سمت فروش منتشر نشود رغبت چندانی به خرید این سهم از خود نشان ندهند. ریسک و فرصت‌های پیش رو این سهم در بالا شرح داده شد. گرچه در نگاه اول این سهم جذاب به نظر می‌رسد اما زمان کسب بازدهی مورد نظر از این سهم در دست مدیران این شرکت است. در این میان اجماع تحلیلی بازار نیز در مسیر قیمتی این سهم بسیار موثر خواهد بود.