نقشه نیمروز 11 بهمن 99

تحلیل بورس امروز | پالس مثبت فردا

16:16 - 1400/01/17
آیا میتوان پیش بینی کرد که جرکت بعدی بازار در روزهای آینده همچنان روبه جلو خواهد بود. تحلیلگران چه نظری در این باره دارند.
تحلیل بورس امروز | پالس مثبت فردا

دنیای بورس | بعد از مدت‌ها هم رنگ تابلوی بازار به صورت یکدست سبز شد و هم از نوسانات شدید شاخص‌کل در یک جلسه معاملات خبری نبود. از همان دقایق ابتدایی و با تشکیل صف خرید و رشد تقاضا، شاخص کل با جهش 20 هزار واحدی کار خود را آغاز کرد و بعد از یک ساعت، رشد نماگر بازار به 30 هزار واحد رسید.

در معاملات امروز و برخلاف اغلب روزهای گذشته، روند بازار در میانه‌های زمان معاملات تغییر نکرد و عرضه‌های سنگینی در بازار مشاهده نشد.

در نتیجه با نزدیک شدن به پایان زمان معاملات، موج دیگری از تقاضا در بازار شکل گرفت به نحوی که صندوق «پالایش» بار دیگر به صف خرید رسید و این بار توانست به مرز 10 هزار تومان برسد.

به این ترتیب زیان خریداران صندوق پالایشی یکم جبران شد و حالا بخشی از اعتراضات به روند بورس کاهش یافته و در سوی دیگر بخشی از اعتماد از دست رفته بازیابی شد.

صندوق «دارایکم» نیز اگرچه به صف خرید رسید اما همچنان حدود 3 هزار تومان کمتر از NAV خود معامله می شود. با این حال با اختلاف زیاد بیشترین ارزش معاملات امروز به این دو نماد اختصاص داشت.  ارزش معاملات خرد هم به مرز 10 هزار میلیارد تومان رسید و در شرایطی که بیش از 300 نماد در بازار امروز صف خرید داشتند، آمار قابل قبولی است.

برآیند خرید و فروش سهامداران از تزریق نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی حکایت دارد و اگر این روند ادامه داشته باشد می تواند به بهبود وضعیت بازار امیدوار شد.

دماسنج بازار در شرایطی رشد 3.27 واحد را ثبت کرد و به میانه های کانال 1.2 میلیون واحد نزدیک شد که شاخص‌هم‌وزن فقط 1.7 درصد ارتقا یافت. به این ترتیب قدرت و شدت رشد نمادهای شاخص‌ساز نسبت به کلیت بازار برتری قابل توجهی داشته است چرا که حدود 80 نماد هم در صف فروش قرار دارند.

از مهم‌ترین نمادهایی که در صف فروش قرار داشته و البته از کمترین حجم معاملات در هفته های اخیر برخوردار بوده است می توان به نمادهای سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد.

بسیاری از فروشندگان سهام این سرمایه‌گذاری‌ها، دارندگان سهام عدالت هستند که نیاز فوری به نقد کردن سهام خود دارند اما روند معاملات این نمادها نشان میدهد که این گروه از سرمایه گذاران کار بسیار سختی در پیش دارند. در برابر صف فروش چند ده میلیونی نمادهای این گروه، اغلب معامله چند ده هزار سهمی انجام شده است.

امروز روند صعودی بازارهای موازی همانند ارز و طلا هم ادامه یافت و قیمت دلار در میانه های کانال 24 هزار تومان تثبیت شد. این روند می تواند پالس مثبتی برای ادامه حرکت بازار سرمایه باشد.

برای توسعه تحلیلمان بخوانیم: