نقشه نیمروز 7 بهمن 99

تحلیل بورس امروز | همچنان در انتظار

15:57 - 1400/01/17
معاملات بورس نشان میدهد اکنون اما بسیاری نسبت به شرایط فعلی بازار ناراضی هستند و معتقدند اینکه بورس را به مسلخ سیاست ببریم، کار نکوهیده‌ای است.
تحلیل بورس امروز | همچنان در انتظار

دنیای بورس | تداوم روند ریزشی بورس که اکنون در ماه ششم به سر می‌برد باعث شده بازار نسبت به هرگونه خبری (چه مثبت و چه منفی) واکنش بیش از حد نشان دهد. ترس و محافظه‌کاری ِ بیش از اندازه‌ای که اکنون بر بازار سرمایه سایه افکنده است، تحلیل پذیری بازار را کاهش داده است و از سوی دیگر گذر زمان باعث شده روند بورس فرسایشی شود.

در این چند ماه کم نبوده که اختلاف‌نظرها روند بازار دستخوش تغییر کند، چه آن زمان که بر سر عرضه صندوق پالایشی یکم، بین دو وزارت خانه اختلاف نظر پیش آمد و چه چند هفته پیش که بر سر نرخ‌گذاری فولاد در بورس کالا، حواشی متعددی به وجود آمد.

اکنون نیز که بازار سرمایه درگیر انتخاب سکان‌دار جدید است، اختلاف نظر بر سر گزینه‌های احتمالی ریاست این سازمان، اکثر نمادها را قرمزپوش کرده است.  

در چند روز گذشته، سبزپوشی و تشکیل صف خرید در برخی نمادهای تاثیرگذار باعث شده بود که علی رغم افت قیمت اکثر نمادها، شاخص‌کل صعودی باشد. اما در معاملات امروز و با بالاگرفتن اختلاف دولت و مجلس بر سر گزینه ریاست سازمان بورس، نماگر بازار هم افت 20 هزار واحدی را تجربه کرد.

در این شرایط سهامدارانی که ماه‌هاست ریزش بورس را نظاره گر هستند، به ستوه آمده و خواستار آن هستند که برای مدتی هم که شده، حواشی از اطراف بازار سرمایه دور شود. مسئله‌ای که مدیر روابط عمومی بورس نیز روز گذشته  به آن اذعان داشت.

با این حال جلسه امروز شورای عالی بورس و خروجی آن نقش تعیین کننده‌ای در روند کوتاه مدت بورس خواهد داشت اما برای آن که بتوان درباره آینده میان مدت و بلندمدت بورس اظهارنظر کرد باید منتظر بازگشت آرامش و تقابل منطقی عرضه و تقاضا در بازار داشت.

چه آن که بسیاری از سهامداران، مثبت‌های این چند روز دو صندوق «دارایکم» و «پالایش» را منطقی نمی دانند؛ چرا که اکنون صندوق پالایشی یکم حدود دو هزار تومان بالاتر از NAV خود معامله می شود واین در حالی است که تا حدود هفت روز پیش، عرضه‌ها در این نماد بسیار بیشتر تقاضا بود.

در حال امروز نماگر بازار 1.7 درصد دیگر افت داشت ولی در کانال 1.2 میلیون واحد باقی ماند و برای پیش بینی بهتر آینده بازار باید منتظر پایان هیاهوی انتخاب رئیس سازمان بورس باشیم.