نقشه بازار سهام امروز سه‌شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲

بورس 2 نیمه شد / ریزش بازار در نیمه فروشندگان

14:27 - 1402/05/03
امروز روند تغییرات شاخص بورس دو نیمه داشت. در نیمه اول بیش از 11 هزار واحد صعود کرد، اما در نیمه دوم و با افزایش عرضه فروشندگان بازار، شاخص روند نزولی داشت.

 

 

به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه سوم مرداد 1402، شاخص کل بورس تهران 3 هزار و 439 واحد معادل 0.17 درصد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و یک هزار و 897 واحد رسید. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش هزار و 252 واحدی در رقم 710 هزار و 793 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس نیز با افت 58 واحدی به رقم 26 هزار و 636 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش 73 واحد به سطح 130 هزار و 319 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و 232 میلیارد تومان پول حقیقی از  بازار سهام  خارج شد. 

امروز نماد عالیس بیشترین خروج را داشت که ارزش آن 19 میلیارد تومان بود. پس از عالیس، نمادهای وبملت، خگستر و خزامیا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ذوب، شپنا و غنوش اختصاص داشت.

بورس 2 نیمه شد / ریزش بازار در نیمه فروشندگان12

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ بورس و فرابورس

امروز نمادهای فارس، اخابر و شستا نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل شپنا، حکشتی و خودرو از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای دی، شپاس و گلدیرا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای خاور، خدیزل و بپاس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شهر بیشترین تراکنش را داشت و خساپا و خزامیا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، عالیس و نیان بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 7 هزار و 803 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 126 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 15 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 945 میلیارد تومان رسید. 

بورس 2 نیمه شد / ریزش بازار در نیمه فروشندگان18

بیشترین ارزش معاملات بازار سهام

در معاملات امروز نماد شلعاب بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن 212 میلیارد تومان بود. 

پس از شلعاب، دی بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد شپنا و اخابر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد یک میلیارد و 227 میلیون و 179 هزار و 111 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خگستر و ذوب نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 65 نماد صف خرید داشتند و 62 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 47 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 276 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 111 درصدی به 435 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس 2 نیمه شد / ریزش بازار در نیمه فروشندگان16