پیش‌بینی بورس فردا 4 تیر 1402 / شروع تابستان با تغییر در نرخ دلار پایه فرآورده‌های نفتی

16:11 - 1402/04/03
بورس تهران در اولین روز تابستانی با رویه منفی کار را آغاز کرد و شاخص بورس تهران با افت بیش از 11 هزار واحدی همچنان در محدوده‌های 2.160 میلیون واحدی ایستاده است. ارزش بازار بورس تهران نیز رقم 7 هزار و 938 همتی را به خود گرفته است تا ارزش بازار در نخستین روز فصل تابستان به عدد 3 هزار و 677 میلیارد تومانی برسد. تا در مجموع ارزش معاملات نقد بورس و فرابورس به همراه سایر موارد همچنان در کانال 8 هزار و 500 میلیارد تومانی قرار داشته باشد.

شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز جاری با افت 11 هزار واحدی روی رقم 2 میلیون و 162 هزار واحدی ایستاد. بیشترین ارزش معاملات روز جاری بورس امروز نیز به گروه سرمایه‌گذاری‌ها اختصاص پیدا کرد و رقم 636 میلیارد تومان را به خود گرفت تا گروه خودرویی در رتبه و جایگاه دوم قرار بگیرند. در بازار این روزها ارزش معاملاتی در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد به‌طوری‌که گروه سیمانی توانست به جایگاه دوم در ارزش معاملات دست پیدا کند. 

وبملت؛ فولاد؛ فارس و نماد فملی بیشترین تأثیر منفی بازار امروز را روی شاخص کل داشتند. اما برای شروع بازار امروز خبرهای متفاوتی از منطقه خاورمیانه و روسیه منتشر شده بود. تغییر نرخ بهره ترکیه به همراه جنگ داخلی در بین نظامیان روسی عواملی بود که می‌توانست و یا شاید بتوان گفت که توانست روی شاخص بورس تهران تأثیرگذار باشد و به گفته قدیمی‌های بازار سرمایه، بازار بورس تهران مرغ عزا و عروسی است. دلار در بازار آزاد نیز به ارقام بالاتر از 50 هزار تومان رسید.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه بازدید از شرکت فولاد آلیاژی یزد گفت که باتوجه‌به روند معاملات و روند سودآوری شرکت‌‌ها، تناسب خوبی میان سودآوری و ارزش بازار شرکت‌ها وجود دارد. باید تلاش کنیم بازار ثانویه پرنشاطی داشته باشیم تا به تأمین مالی شرکت‌ها در بازار اولیه هم کمک کند.

اما مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در رابطه به صحبت‌هایی که در مورد این روزهای بورس کالا بین اهالی سیاسیون دست‌به‌دست می‌شود این طور گفته است که شرایط بازار و صنعت قبل از تأسیس بورس کالا را از یاد نبرده‌ایم. زمانی که شرکت‌های تولیدی به دلیل قیمت‌ گذاری دستوری رمقی برای توسعه نداشتند و اگر هم توسعه‌ای شکل می‌گرفت، ناشی از تزریق دلارهای نفتی بود. در این سال‌ها اما به‌واسطه سازوکار بورس کالا، شرکت‌های تولیدی توسعه یافته‌اند و امروز به‌عنوان پیشران‌های اقتصاد ایران شناخته می‌شوند.

خبرهای روز

 بانک مرکزی اعلام کرد: طبق زمان‌بندی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی از فردا اجرایی می‌شود. پذیرندگان صنف نانوایی و سوپرمارکت از پرداخت کارمزد مستثنی شده‌ و سهم این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد. کارمزد قابل اخذ از دارنده کارت صفر است. 

ترکیه نرخ بهره اصلی خود را از ۵/ ۸ درصد به ۱۵ درصد رساند. باتوجه‌به آنکه در دو سال گذشته نرخ بهره این کشور به‌صورت مکرر کاهش‌یافته، افزایش ۵/ ۶ واحد درصدی آن قابل‌توجه است. با این‌ حال بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند تا نرخ بهره بیشتر از این مقدار افزایش یابد. ازآنجاکه ترکیه با تورم دست‌وپنجه نرم می‌کند، انتظارات بر آن بود تا اقدامات ضد تورمی تهاجمی‌تر و میزان افزایش نرخ بهره بسیار بیشتر از افزایش فعلی باشد. 

میانگین محاسبه نرخ پایه محصولات گروه پالایشی و پتروشیمی به رقم 37 هزار و 900 تومان رسید.

لیست قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران‌خودرو ویژه  تیرماه ۱۴۰۲ از سوی این شرکت اعلام شد. قیمت دنا پلاس که پیش‌تر ۴۱۰ میلیون تومان تعیین شده بود در این فهرست جدید اصلاح شده است و به رقم 349 میلیون تومان رسیده است.

بررسی تکنیکالی بازار شاخص کل بورس تهران

بازار بورس تهران در اولین روز تابستانی با رویه منفی کار را آغاز کرد و شاخص بورس تهران با افت بیش از 11 هزار واحدی همچنان در محدوده‌های 2.160 میلیون واحدی ایستاده است. ارزش بازار بورس تهران نیز رقم 7 هزار و 938 همتی را به خود گرفته است تا ارزش بازار در نخستین روز فصل تابستان به عدد 3 هزار و 677 میلیارد تومانی برسد. تا در مجموع ارزش معاملات نقد بورس و فرابورس به همراه سایر موارد همچنان در کانال 8 هزار و 500 میلیارد تومانی قرار داشته باشد.

شاخص کل همچنان مفروضات روزهای قبلی را حفظ کرده است و با وجود اینکه امروز با منفی کار را تمام کرد؛ اما همچنان می‌تواند سطح حمایتی (باکس سبز) را حفظ کند. شاخص در یک‌قدمی سطح 2.1 میلیون واحدی تاریخی خود قرار دارد و به گفته اهالی بازار شاخص ممکن است در این روزها در پایان زمان اصلاح زمانی خود باشد. 

در صورت عدم حمایت شاخص از سطح حمایت مشخص شده ممکن است شاخص بازهم در حالت رکود باقی بماند و یا به سطح حمایتی بعدی نزول کند.

در مقابل رویه شاخص هم وزن در حال بهترشدن است و همچنان در محدوده‌های میانگین 55 روزه خود قرار دارد و خود را در این سطح قرار داده است. 

اما افزایش نرخ دلار محاسباتی قیمت پایه فرآورده‌های نفتی  از ۲۸۵۰۰ به ۳۸۰۰۰ تومان می‌تواند بازار را دچار تغییر و تحولاتی کند و تابستان متفاوتی را ایجاد کند.

پیش‌بینی بورس فردا 4 تیر 1402 / شروع تابستان با تغییر در نرخ دلار پایه فرآورده‌های نفتی8

پیش‌بینی بورس فردا 4 تیر 1402 / شروع تابستان با تغییر در نرخ دلار پایه فرآورده‌های نفتی14