روند بازار سهام در هفته اخیر؛

بازدهی بورس هفته/ حرکت بازار سهام در مسیر دست‌اندازها

11:47 - 1402/03/27
بورس تهران در 5 روز معاملاتی هفته جاری با سه پله ریزش و دو پله افزایش، ترازی کمتر به نسبت تراز انتهایی هفته قبل، برای خاتمه این هفته برگزید.

 

 

به گزارش اکوایران؛ شاخص کل بورس تهران روز شنبه 20 خرداد ماه افت تراز 73 هزار و 381 واحدی داشت و شاخص هم‌وزن بورس نیز در این روز با 3.33 درصد افت، عملکرد مشابه‌ای به نسبت شاخص کل داشت. روز یکشنبه از شدت ریزش بازار سهام کاسته شد اما همچنان شاخص کل 6 هزار و 860 واحد از تراز خود پایین آمد.

روز دوشنبه به معاملات 20 خرداد شباهت زیادی داشت و شاخص کل با 62 هزار و 799 واحد کاهش تراز (2.84درصد) افت درصدی بیشتری به نسبت شاخص هم‌وزن متحمل شد. با تمام این تفاسیر، کاهش احتمال نزدیک شدن به توافقات بین‌المللی باعث شد تا روز سه‌شنبه بازار سهام مثبت شود و حتی در روز چهارشنبه شاخص کل 26 هزار و 937 واحد افزایش تراز داشته باشد. نکته قابل تأمل در خصوص روز‌های مثبت و منفی این هفته؛ واکنش‌های معاملات و در نهایت شاخص‌های آماری به روابط دیپلماسی پیش‌رو و احتمالات نهایی شدن آن است.

بازدهی هفته بورس

بورس تهران در هفته جاری شاهد ریزش 106 هزار و 341 واحدی شاخص کل بود که نشان دهنده بازدهی منفی 4.65 درصدی این شاخص است.

بازدهی بورس هفته/ حرکت بازار سهام در مسیر دست‌اندازها2

شاخص کل هم‌وزن نیز در این هفته با 35 هزار و 281 واحد افت تراز، بازدهی منفی 4.54 درصدی را به ثبت رساند که رقابت نزدیکی با شاخص کل داشت.

اتاق فکر بخش خصوصی سوئیس

ریزش شاخص‌های آماری فرابورس ایران

شاخص‌های آماری فرابورس ایران نیز طی هفته جاری با افت تراز قابل توجهی همراه بودند اما ریزش شاخص‌های آماری فرابورس به نسبت بورس تهران از شدت کمتری برخوردار بود.

بازدهی بورس هفته/ حرکت بازار سهام در مسیر دست‌اندازها14

مقایسه ارزندگی بورس با بازارهای رقیب

شاخص کل فرابورس در هفته جاری با 969 واحد کاهش تراز، بازدهی منفی 3.35 درصدی داشت و برخلاف بورس تهران که ریزش شاخص کل بیشتر بود؛ در فرابورس شاهد بازدهی منفی 3.9 درصدی برای شاخص کل هم‌وزن هستیم. این مسئله بیانگر افت قیمت بیشتر نماد‌های سبک در فرابورس به نسبت نماد‌های سنگین است؛ درحالی که این روند در بورس تهران شکاف تغییرات قابل توجهی به همراه نداشته است.

بازدهی بورس هفته/ حرکت بازار سهام در مسیر دست‌اندازها14

کاهش میانگین هفتگی ارزش صف‌های خرید

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته جاری 857 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 153 میلیارد تومان کمتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید 15 درصد کاهش یافته است. بالاترین رقم هفته 979 میلیارد تومان بود و در روز چهارشنبه ثبت شد. پایین‌ترین رقم به روز شنبه برمی‌گردد که 738 میلیارد تومان بود.

افزایش میانگین هفتگی ارزش صف‌های فروش

میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته جاری 609 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 349 میلیارد تومان بیشتر بود و رشد 134 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته هزار و 637 میلیارد تومان بود که در روز شنبه ثبت شد و کمترین رقم 224 میلیارد تومان بود که در روز چهارشنبه ثبت شد.