گواهی سپرده نفت به بازار سهام می‌آید

12:05 - 1401/12/21
صبح امروز مراسم رونمای از «گواهی سپرده نفت خام» و «گواهی سپرده میعانات گازی» در وزارت نفت انجام شد.

صبح یکشنبه مراسم رونمایی از «گواهی سپرده نفت خام» و «گواهی سپرده میعانات گازی» با حضور جواد اوجی؛ وزیر نفت، سیداحسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد، محسن خجسته‌مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مجید عشقی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و علی نقوی؛ مدیرعامل بورس انرژی ایران، انجام شد.

به گزارش خبرگزاری بازار سرمایه، محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: این ابزار، یک ابزار خلاقانه و جدید است و دارندگان این اوراق، مالک فیزیک نفت خام خواهند بود.

محسن خجسته مهر در ادامه مراسم بیان کرد: سرمایه گذاران به جای توجه به بازار ارز و طلا از این پس می توانند در طلای سیاه نیز سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: بازار ثانویه این گواهی راه‌اندازی شده است و این اوراق در بانک‌ها قابلیت تضمین شدن دارد. در کنار امکان سرمایه‌گذاری دلاری، در صورت درخواست دارنده، امکان تبدیل به ریال برای این اوراق وجود دارد.

سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: صنعت نفت ما تاریخچه دیرین و تلاطمات و پیچیدگی‌های زیادی داشته است اما یکی از مواردی که سال‌های سال در یک انحصار و قفل شدگی وجود داشت، گام به گام  شکست و مرتفع شد.

وی افزود: بخشی از این شکست با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ و ورود بخش خصوصی به زنجیره نفت خام و میعانات بود.

خاندوزی در ادامه بیان کرد: بخش دیگر این قفل نیز امروز با همت مشترک وزارت نفت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بازار سرمایه شکسته خواهد شد و ابزارهای جدید مالی و اقتصادی به کمک آمده‌اند.

وی گفت: نکته مهم این است که این ابزار در زمانی ایجاد می‌شود که وضعیت فروش نفت در یک نقطه بسیار مطلوب قرار دارد و در زمینه تعاملات خارجی و تبادلات مالی نیز در نقطه بسیار مطلوبی نسبت به گذشته دارد.

سید احسان خاندوزی گفت: رقابتی شدن و شفاف شدن و بازگشایی درها بر روی بخش خصوصی در صنعت نفت مهمترین رخداد در این میان است.

وی افزود: در رونمایی این گواهی صرفا یک اتفاق کاغذی صورت نمی‌گیرد، یک رخداد واقعی و فیزیکی اتفاق می‌افتد و هدایت نقدینگی به یک بازار مولد و واقعی است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: از زحمات دوستانمان در وزارت نفت و سازمان بورس و بورس انرژی در یک سال اخیر صمیمانه قدردانیم و ان شاءالله شاهد عمق بخشی در آینده به این ابزار باشیم.

جواد اوجی، وزیر نفت گفت: از زحمات همه دوستان در سازمان بورس، وزارت نفت، بانک مرکزی و شرکت ملی نفت سپاسگزارم.

وی افزود: بیش از یک سال کار کارشناسی و آسیب‌شناسی و طراحی دقیق صورت گرفت که ماحصل آن طراحی یک ابزار کارآمد و جذاب شد.

اوجی در ادامه بیان کرد: ما در بدو آغاز به کار دولت درگیر مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای بودیم. دغدغه مشترک همه وزارتخانه‌ها، نمایندگان مجلس و بدنه دولت دست و پنجه نرم کردن با فروش نفت بود که گاها به نزدیک صفر هم رسیده بود.

وی افزود: با اقداماتی همچون اصلاح قراردادها، دیپلماسی انرژی و ساید اقدامات باعث شده امروز به نقطه‌ای بیش از آنچه در سال ۹۷ نفت و فرآورده، فروخته می‌شد، به فروش برسد.

وزیر نفت گفت: در همین ۱۱ ماهه ۱۴ میلیارد دلار در سامانه نیما و بازار متشکل ارز تزریق شد که به طور شفاف موید تحقق این امر است.

جواد اوجی در ادامه گفت: امسال ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال گذشته نفت فروختیم و همه پول آن را نیز گرفتیم.

وی افزود: در حوزه گاز نیز وضعیت به همین منوال بوده است و در صادرات ال پی جی نسبت به سال قبل  ۲۱ درصد رشد داشتیم.

این مقام ارشد وزارت نفت بیان کرد: با افتتاح فاز ۱۴ پالایشگاه پارس جنوبی نیز یک میلیون تن میعانات گازی و LPG و یک میلیون تن اتان نیز به این ظرفیت افزوده می‌شود.

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: بورس انرژی ایران طی یک دهه از فعالیت خود و در راستای ایفای ماموریت‌ها و وظایف خود در ایجاد بازاری کارا و شفاف در حوزه معاملات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی تلاش‌های زیادی را انجام داده است.

وی افزود: موضوع عرضه نفت خام در بورس از مطالبات جدی در سطوح مختلف حاکمیتی و رسانه ای بوده و هست.

نقوی در ادامه بیان کرد: در سال آینده با برنامه‌ریزی صورت گرفته برآنیم تا علاوه بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام، با همکاری شرکت ملی نفت و با توجه به پذیرش قراردادهای آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قراردادها را برای فعالین برقرار کنیم و در گام بعدی از قراردادهای اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس گفت: گواهی سپرده نفت نقطه شروع یک بازار شفاف و بسیار مفید برای بازار سرمایه است.

وی افزود: این ابزار معامله فیزیک نفت خام به صورت ریالی است. بر پایه این ابزار قراردادهای آتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شکل می‌گیرد و معاملات این گواهی سقف زمانی ندارد.

عشقی بیان کرد: اشخاص حقوقی می‌توانند گواهی سپرده را خرید کنند. افراد حقیقی نیز در آینده نزدیک می‌توانند در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده نفت و میعانات گازی سرمایه‌گذاری کنند.