نقشه بازار سهام در روز یکشنبه ۷ اسفند؛

شاخص بورس به قله رسید / رکورد جدید معاملات خرد در سال 1401

15:24 - 1401/12/07
اکوایران: شاخص بورس تهران امروز به قله یک میلیون و 800 هزار واحدی صعود کرد و ارزش معاملات خرد به بیشترین رقم در سال جاری رسید.

به گزارش اکوایران، امروز یکشنبه هفتم اسفند ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با صعود 65 هزار و 520 واحدی -معادل 3.77 درصد- نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 804 هزار و 303 واحد بالا آمد. 

 

شاخص کل هم وزن نیز با رشد 10 هزار و 706 واحدی در رقم 536 هزار و 370 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 549 واحدی در سطح 22 هزار و 757 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن  فرابورس  نیز هزار و 356 واحد رشد کرد و به رقم 95 هزار و 7 واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 335 نماد رشد قیمت داشتند و 322 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 49 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی از بازار

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود و 283 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 53 میلیارد تومان بود. 

وغدیر دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای حکشتی، شپنا و پخش بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، فولاد بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و شستا و نوری در رتبه‌های بعدی بودند. 

شاخص بورس به قله رسید / رکورد جدید معاملات خرد در سال 140113

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فولاد، فملی و فارس بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای شپنا، وغدیر و شستا در رتبه‌های بعدی بودند. در مقابل خبهمن، وتجارت و خودرو بزرگان قرمزپوش بازار یکشنبه بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای کگهر، بپاس و آریا بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای انتخاب، غدیس و حآفرین اثر کاهنده بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، دی و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 24 هزار و 35 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 718 میلیارد تومان بود که 7 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 53 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 15 هزار و 775 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در سال 1401 است. 

امروز نماد شستا بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت و پس از آن، فولاد و شپنا رتبه‌های دوم و سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و پس از آن‌ها، نمادهای شتران، خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا (شرکت ایران خودرو) در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد فولاد و شپنا نیز در بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 103 نماد صف خرید داشتند و 64 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 62 درصدی به 926 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 4 درصد کاهش یافت و 356 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد تاپیکو (شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) با صف خرید 227 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از تاپیکو، نمادهای خزامیا (شرکت زامیاد) و کاوه (شرکت فولاد کاوه جنوب کیش) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد حفارس با صف فروش 14 میلیارد تومانی بیشترین صف فروش را داشت و کساپا، غدانه، چکارن و بالاس دیگر نمادهایی بودند که بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

شاخص بورس به قله رسید / رکورد جدید معاملات خرد در سال 14013