آشفتگی در بازارهای مالی ترکیه

سقوط بازار سهام استانبول پس از زلزله مرگبار

17:46 - 1401/11/18
اکوایران: روز سه شنبه، در اولین روز فعالیت بازارهای مالی پس از وقوع زلزله مرگبار در ترکیه، ارزش لیر این کشور در برابر دلار سقوط قابل توجهی را تجربه کرد و بازار سهام استانبول نیز آشفته بودند.

به گزارش اکوایران، پس از زلزله‌ای که دست‌کم 2200 کشته برجای گذاشت، لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا رسید و بازارهای سهام این کشور دچار آشفتگی شدند. این اتفاق ضربه دیگری به اقتصاد آسیب دیده این کشور از تورم فزاینده بود.

 

بنابر گزارش روزنامه تلگراف، نرخ برابری لیر در برابر دلار تا 18.85 کاهش یافت و همزمان شاخص اصلی سهام ترکیه تا 4.6 درصد کاهش یافت و بانک‌ها نیز بیش از 5 درصد سقوط کردند.

زمین لرزه مهیب 7.8 ریشتری که بامداد دوشنبه مرکز ترکیه و شمال غرب سوریه را لرزاند، بعد از ظهر همان روز با زمین لرزه بزرگ دیگری همراه شد.

پیوتر ماتیس، تحلیلگر ارشد FX، گفت: «این زمین لرزه در آستانه یک انتخابات مهم، که قرار است در ماه مه برگزار شود، بازار ترکیه را در معرض ابهامات بیشتری قرار داده است.»

سقوط بازار سهام استانبول پس از زلزله مرگبار2

سقوط ارزش لیر در مقابل دلار

 

بورسا استانبول، بازار سهام ترکیه، صبح امروز خبر داد از توقف موقت معاملات سهام چند شرکت مستقر در مناطق زلزله زده خبر داد و با گذشت روز اسامی بیشتری را به لیست اضافه کرد.

.