اثر کاهش قیمت متانول بر سهام شرکت‌های بورس تهران

13:54 - 1401/05/29
اکوایران: پلتس آخرین نرخ متانول CFR چین که مقصد عمده صادرات ایران است 304 دلار گزارش کرده است که 5 دلار نسبت به هفته گذشته کاهش نشان می‌دهد.

به طور معمول فروشندگان متانول کشورهای تحریم شده مثل ایران، تخفیف‌هایی برای فروش محصول خود می‌دهند. قیمت متانول در هند برابر با 273 دلار بر هر تن است که در بین کشورهای آسیایی کمترین قیمت است. شرکت پتروشیمی زاگرس ، شفن و شخارک از جمله شرکت‌های متاثر از تغییرات قیمتی این محصول در بازارهای جهانی هستند. 

 

برای این نمادها علاوه بر افت قیمت جهانی فروش محصولاتشان باید افزایش نرخ خوراک و یوتیلیتی‌های مصرفی شرکت در چند ماه اخیر را نیز در نظر گرفت و همچنین احتمال کاهش نرخ دلار که تأثیر مستقیمی بر روی سود آوری این شرکت‌ها خواخد داشت را نباید فراموش کرد. البته فعالان بازار معتقد هستند که قیمت دلار نیمایی را باید برای این شرکت‌ها در نظر گرفت اما تغییرات دلار آزاد اثر خود را بر روی دلار نیمایی هم خواهد گذاشت.

نماد شخارک در مدت 12 ماهه سال 1400 توانسته 578 هزار تن متانول را به فروش برساند. همچنین نماد زاگرس با تمام حواشی سال گذشته خود تعداد بیش از 2 میلیون 400 هزار تن متانول فروخته است. دیگر نماد این گروه نماد شفن است که توانسته است بیش از 600 هزار تن متانول را به فروش برساند.

اثر کاهش قیمت متانول بر سهام شرکت‌های بورس تهران1