نقشه بازار سهام در اولین روز هفته؛

شاخص بورس بالا پرید / 2 عامل رشد قیمت‌ها در بازار سهام

17:13 - 1401/05/15
اکوایران: امروز تزریق هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار و از سر گیری مذاکرات احیای برجام در وین موجب رشد قیمت‌ها در بورس شد.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه پانزدهم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش 11 هزار و 563  واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 448 هزار و 924 واحد رسید. بدین ترتیب شاخص کل بورس بیشترین رشد در تابستان امسال را ثبت کرد. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 6 هزار و 87 واحدی در سطح 390 هزار و 142 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 188 واحد بالا آمد و در سطح 19 هزار و 50 واحد قرار گرفت.  

دو عامل پیشران

رشد شاخص‌ها در معاملات امروز دو عامل اصلی داشت. از یک سو تزریق هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار موجب تغییر انتظارت معامله‌گران و رشد تقاضا در بازار شد، از سوی دیگر از سر گیری مذاکرات احیای برجام در وین و مواضع خوشبینانه طرفین موجب رشد قیمت در بخشی از بازار شد. 

نمادهای «فملی»، «وبملت» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای پالایشی «شبندر»، «شپنا» و «شبریز» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «خدیزل» و «دماوند» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شاوان»، «فغدیر» و «کلر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، فرابورس و شاوان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

شاخص بورس بالا پرید / 2 عامل رشد قیمت‌ها در بازار سهام5

ورود پول حقیقی  

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 35 روز کاری مثبت شد و 185 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 29 میلیارد تومان بود. پس از فزر، نمادهای وبملت (بانک ملت) و تاصیکو (شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین خروج پول حقیقی به نماد شبندر اختصاص داشت. پس از شبندر، نمادهای شپنا و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 144 هزار و 762 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 140 هزار و 400 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 26 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 779 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها یک نماد صف فروش داشت. ارزش صف فروش حپترو () 1.4 میلیارد تومان بود.

ارزش صف‌های خرید نیز در پایان معاملات به 184 میلیارد تومان بالغ شد. امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) با صف‌ خرید 26 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خساپا، نمادهای خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و حتاید (شرکت تاید واتر خاورمیانه) بیشترین صف خرید را داشتند.