نقشه بازار سهام در روز یکشنبه؛

ثبات شاخص بورس / خروج سرمایه ادامه دارد

16:28 - 1401/04/12
اکوایران: در دومین روز معاملاتی هفته دامنه نوسان شاخص‌ها کوتاه شد و نماگرهای اصلی بازار سهام ثبات نسبی داشتند.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه دوازدهم تیر ماه، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش هزار و 346 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 502 هزار و 979 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد هزار و 159 واحدی در سطح 418 هزار و 362 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 13 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 195 واحد قرار گرفت.  

تداوم خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهاردهمین روز متوالی منفی شد و 229 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌های فلزات اساسی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشترین خروج سرمایه را داشتند.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 26میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای خگستر(شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

ثبات شاخص بورس / خروج سرمایه ادامه دارد7

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فارس»، «بفجر» و «نوری» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فملی»، «وبملت» و «فولاد» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «دماوند»، «ازگرس» و «بمپنا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «خدیزل» و «صبا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و خگستر و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و فتوسا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای دو گروه «پالایشی» و «سیمانی» رشد کرد و سبزترین گروه‌های بازار بودند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 395 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 322 میلیارد تومان بود که 21 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 11 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 266 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 16 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 56 درصد رشد کرد و در رقم 75 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) با صف‌ خرید 10 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وآذر، نمادهای خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و کحافظ (شرکت کاشی و سرامیک حافظ) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها 2 نماد صف فروش داشتند. نمادهای فمراد (شرکت آلومراد) و کساپا (شرکت سایپا شیشه) صف فروش داشتند.