کاهش ارزش معاملات؛

توقف رشد شاخص بورس/ 3 گروه قرمزپوش بازار امروز

16:11 - 1400/12/17
اقتصادنیوز: روند صعودی شاخص بورس پس از سه روز متوقف شد و شاخص کل بورس بیش از 6 هزار واحد ریزش کرد.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در معاملات روز سه‌شنبه، هفدهم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با کاهش 6 هزار و 263 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 336 هزار و 642 واحد رسید. بدین ترتیب روند صعودی شاخص بورس پس از سه روز متوقف شد.

 

شاخص هم وزن بورس نیز با افت هزار و 168 واحدی در سطح 340 هزار و 343 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 47 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 145  واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 258 نماد رشد قیمت داشتند و 394 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 39 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 60 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

گروه‌های سبز و قرمز

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای بانکی کاهش یافت و گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» قرمزترین گروه بازار سهام بود. در کنار بانکی‌ها، اغلب نمادهای پالایشی و دارویی قرمزپوش شدند.

در سوی دیگر بازار معدنی‌ها سبزترین گروه بازار سهام در معاملات سه‌شنبه بودند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌ها

نمادهای «فولاد»، «شستا» و «وبملت» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «شتران»، «ومعادن» و «کاوه» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «آریا» و «تجلی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «صبا»، «فرابورس» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شتران و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 729 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 929 میلیارد تومان بود که 14 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 30 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 95 میلیارد تومان رسید.