نمادهای پُرمعامله بازار سهام؛

رونق معاملات بورس در هفته اول اسفند 1400

11:19 - 1400/12/06
اقتصادنیوز: در اولین هفته معاملاتی اسفند ماه 1400، میانگین ارزش معاملات کل بازار سهام افت 5 درصدی داشت اما ارزش معاملات خرد سهام 15 درصد افزایش یافت.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در هفته اخیر شاهد افزایش میانگین ارزش معاملات خرد بورس بودیم. میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 180 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 767 میلیاردی هفته پیشین، رشد 15 درصدی داشته است. 

 

در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز یکشنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد 2 هزار و 744 میلیارد تومان بود و بیشترین رقم هفته نیز در روز سه‌شنبه ثبت شد که به رقم 3 هزار و 538 میلیارد تومان بالغ شد. 

جدول معاملات  

در این هفته سهام خودرو (شرکت ایران) صدرنشین جدول معاملات بود و بیشترین ارزش معاملات و بیشترین حجم معاملات بازار سهام را داشت.

خودرو روزهای دوشنبه و چهارشنبه بیشترین ارزش معاملات و بیشترین حجم معاملات را داشت و روز سه‌شنبه بیشترین حجم معاملات بازار را به خود اختصاص داد. همچنین در روز سه‌شنبه، پس از میدکو، خودرودر رتبه دوم جدول بیشترین ارزش معاملات بازار قرار گرفت.

افت معاملات کل بازار سهام

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی نسبت به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 169 هزار و 511 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 40 هزار و 341 تومان بود که نسبت به رقم 42 هزار و 524 میلیاردی هفته پیشین، افت 5 درصدی داشته است.

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی افت نسبی داشت. میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر 35 هزار و 311 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین 6 درصد کاهش داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 46 درصد بود که نسبت به هفته پیشین افزایش داشته است.

در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با افت 36درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به 4 هزار و 201 میلیارد تومان رسید که 38 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.