افزایش ارزش معاملات خرد سهام؛

بهبود معاملات بورس / سهم های پُرمعامله بازار سهام

10:38 - 1400/10/03
اقتصادنیوز: در آخرین هفته معاملات پائیز، ارزش معاملات کل بازار سهام رشد 119 درصدی داشت و ارزش معاملات خرد سهام 14 درصد افزایش یافت.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در هفته اخیر شاهد رشد معاملات بازار سهام بودیم. میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 179 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 797 میلیاردی هفته پیشین، رشد 14 درصدی داشته است.

 

در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز شنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد 2 هزار و 606 میلیارد تومان بود. بیشترین رقم هفته نیز در روز چهارشنبه ثبت شد که به رقم 3 هزار و 917 بالغ شد. این بالاترین رقم ارزش معاملات خرد در 20 روز کاری اخیر است.

جدول معاملات  

در این هفته نمادهای خودرویی و به طور خاص سهام خودرو (ایران خودرو) در صدر جدول معاملات قرار داشتند. در 5 روز کاری هفته اخیر، به استثنای یک روز، در باقی روزها نماد خودرو بیشترین حجم معاملات بازار را داشت. روز یکشنبه نماد خساپا (خودروسازی سایپا) بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. 

در اولین روز هفته نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت و خساپا و شپدیس در رتبه‌های بعدی قرار داشتند. روز یکشنبه نمادهای فرابورس، کالا و خودرو بیشترین ارزش معاملات ر ا داشتند. روز دوشنبه نمادهای کالا، فرابورس و خودرو صدرنشین جدول ارزش معاملات بودند و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نماد فولاد صدرنشین بازار بود. در 2 روز پایانی هفته، پس از فولاد، نمادهای کالا، فرابورس و خودرو بیشترین ارزش معاملات بورس تهران را داشتند. 

رونق معاملات 

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 120 هزار و 736 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 28 هزار و 346 تومان بود که نسبت به رقم 12 هزار و 921 میلیاردی هفته پیشین، رشد 119 درصدی داشته است.

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر ارزش معاملات اوراق بدهی نیز رشد نسبی داشت. مجموع ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر 118 هزار و 381 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین 165 درصد افزایش داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 27 درصد بود که نسبت به سهم 46 درصدی هفته پیشین کاهش یافته است.

در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با افت 78 درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به 241 میلیارد تومان رسید که 4 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.