بازار سهام در یک نگاه؛

رشد پالایشی‌ها در روز سقوط شاخص‌های بورس +اینفو

15:49 - 1400/07/18
در روزی که اغلب نمادهای بازار افت قیمت داشتند، نمادهای پالایشی بازار سهام رشد قیمت داشتند، بیشترین ارزش معاملات و بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در معاملات امروز، یکشنبه 18 مهر 1400، شاخص کل بورس برای دومین روز نزول کرد و با کاهش 10 هزار و 420 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 455 هزار واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز با افت 5 هزار و 897 واحدی در سطح 414 هزار و 683 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 197 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 782 واحد قرار گرفت.

رشد پالایشی‌ها

در روزی که اغلب نمادهای بازار افت قیمت داشتند، نمادهای پالایشی بازار سهام از جمله شپاس، شراز، شاوان، شبریز و شبندر رشد قیمت داشتند. همچنین پالایشی‌ها بیشترین ورود پول حقیقی بازار را داشتند. شراز (پالایش نفت شیراز) با 26 میلیارد تومان صدرنشین جدول ورود پول حقیقی بود و شبریز (پالایش نفت تبریز) و شاوان (پالایش نفت لاوان) در رده‌های بعدی قرار داشتند. دو نماد پالایشی شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندر عباس) بیشترین ارزش معاملات بازار را داشتند. 

سهم های تاثیرگذار بر شاخص بورس

روز یکشنبه نمادهای «فملی»، «فولاد» و «همراه» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «تاپیکو»، «پارسان» و «شبریز» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

سهم های تاثیرگذار بر شاخص فرابورس

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «بپاس» و «فجهان» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شراز»، «شاوان» و «شپاس» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

پرتراکنش‌ترین نمادها

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس کیمیاتک صدرنشین است و فسبزوار و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز توسن، فجهان و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 226 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 6 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 162 میلیارد تومان رسید.