رئیس سازمان خصوصی سازی خبر داد

راهکارهای وصول طلب‌های خصوصی‌سازی

15:52 - 1400/01/25
روابط عمومی سازمان خصوصی سازی: رئیس کل سازمان خصوصی سازی راهکارهای وصول مطالبات این سازمان از بدهکاران را فروش سهام وثیقه و فسخ قرارداد دانست.

پوری حسینی از مذاکره سرمایه‌گذاران خارجی با سازمان خصوصی‌سازی برای خرید سهام برخی شرکت‌های دولتی خبر داد و گفت: حضور سرمایه‌گذاران خارجی در نیروگاهها و شرکت‌های پتروشیمی بیشتر از سایر بخش‌ها است و امیدواریم امسال تا پایان سال این سرمایه‌گذاران وارد مذاکره با سازمان خصوصی‌سازی شوند.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: این سازمان امسال از تعهدی که به خزانه برای واریز وجوه حاصل از خصوصی‌سازی دارد، عقب است و نیمه اول امسال ۵۰ درصد از وظایف تعهدی را متناسب با یک دوم تعهد سالانه به خزانه انجام داده است اما متاسفانه عده‌ای از خریداران که بیشتر شبه دولتی و خصولتی‌ها هستند به جهت اینکه نتوانستند مطالبات خود را از دولت دریافت کنند، وجوه این سازمان را نمی‌پردازند.
وی با بیان اینکه، سازمان خصوصی‌سازی از طریق سه راهکار، وصول مطالبات را پیگیری می‌کند خاطرنشان کرد: ممکن است در برخی موارد سهام در وثیقه را بفروشیم و یا حتی قرارداد را فسخ کنیم و این ابزارها همگی مورد استفاده قرار می‌گیرند ضمن اینکه اگر استدلال محکمه پسندی برای عدم پرداخت مطالبات وجود داشته باشد که مصوبه یا مجوز داشته باشد با آن همراهی خواهیم کرد و به قدر کافی به همه مهلت داده‌ایم.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود اوضاع اقتصاد ایران و پرداخت مطالبات این سازمان از سوی بخش خصوصی تصریح کرد: ارزیابی ما برای سال آینده آن است که دستکم ۵ هزار میلیارد تومان از تعهدات قبلی سهم کمتری در بودجه سال ۹۶ برای تعهدات خزانه سازمان خصوصی‌سازی درنظر گرفته شود چرا که سودسهام عدالت سال آینده متعلق به دولت نبوده و به مشمولان تعلق دارد.