افزایش ۵ درصدی قیمت مسکن

13:35 - 1400/01/25
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه نرخ اجاره بها از سال ۸۴ تا ۹۲ معادل ۲۴۰ درصد افزایش یافت و در ۴ سال گذشته قیمت اجاره بها در تهران ۵۰ درصد رشد داشته است، گفت: برای ساخت یک ساختمان ۵ طبقه مجوز صادر می‌شود اما در حین ساخت ۲ و یا ۳ طبقه دیگر به آن اضافه می‌شود.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی :علی چگینی می‌گوید: قیمت اجاره بها از سال 84 تا 92 معادل 240 درصد و در 4 سال گذشته قیمت اجاره بها در تهران 50 درصد رشد داشته است. به گفته مدیرکل دفتربرنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی آمارها نشان می‌دهد در مقایسه با سال 94 قیمت مسکن در سال 95 حدود 5 درصد افزایش یافته است.

چگینی با اشاره به میزان افزایش قیمت زمین از سال 84 تا 92 گفت: در این 8 سال قیمت زمین 740 درصد رشد داشت؛ به طوری که همواره قیمت زمین در کشور در دهه‌های گذشته 20 درصد کمتر بود اما هم اکنون 20 درصد بیشتر شده است.

به گفته وی در حال حاضر برای ساخت یک ساختمان 5 طبقه مجوز صادر می شود اما در حین ساخت 2 و یا 3 طبقه دیگر به آن اضافه می شود و این نحوه ساخت و ساز سبب افزایش قیمت زمین شده و وزارت راه و شهرسازی درصدد است روند این وضعیت متوقف شود. وجود 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکن خالی در کشور نشان می‌دهد که سیاست‌های حوزه ساخت و ساز در گذشته نتیجه مناسبی نداشته و باید روش‌های آن تغییر کند.