بازگشایی بانکی‌ها با «وپست»

12:30 - 1400/01/25
نماد شرکت پست بانک ایران که از 2 شهریور سال جاری متوقف شده بود، با اعلام ناظر بازار به معاملات برمی‌گردد.
بازگشایی بانکی‌ها با «وپست»

«وپست» هم که به دنبال توقف‌های سریالی نمادهای بانکی، ابتدای شهریور متوقف شد، به دنبال ارائه اطلاعات پیش‌بینی درآمد 6 ماهه، 9 ماهه و 6 ماهه (حسابرسی شده 95) مقدمات ورود خود به تابلوی بورس را فراهم آورد. روز گذشته نیز این شرکت گزارشی از آخرین وضعیت خود را بر روی کدال«» قرار داد. همچنین پیش از آن، شاهد گزارش نخستین پیش‌بینی آن از سال 96 بودیم. پیش‌تر «دنیای بورس» در گزارشی به بررسی این نماد بورسی اقدام کرده بود.

گفتنیست سطح قیمت 220 تومان، آخرین قیمت (پایانی) این نماد پیش از توقف است.

پیام ناظر بازار به شرح زیر است:

 نماد معاملاتي شركت پست بانك ايران پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي-اعلام پيش بيني درامد هر سهم سال مالي منتهي به اسفند 96 و ارائه اطلاعات شفاف سازي در خصوص آخرين وضعيت شركت، بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج تك قيمتي آماده انجام معامله است.

در فرآیند کشف قیمت:

ابتدا قیمت‌های فروشی در مرز 210 تومان و در سمت مقابل، سفارش‌های خریدی در آستانه قیمت 150 تومان را به همراه داشت که گذر زمان در این فرآیند، این قیمت را به 180 تومان رسانده است.

اما با گذشت این فرآیند، قیمت‌های مذکور که طبیعتا پایدار نبودند، با افت محسوسی رو به رو شدند. در حال حاضر قیمت تعادلی در سطح 165 تومان در بازگشایی «وپست» دیده می‌شود. همچنین حجم سفارشات خرید و فروش نیز در سطوح برابری حرکت می‌کنند (مرز 2 میلیونی در این لحظه).

این نماد نهایتا در قیمت 1711 ریال و با افت 22 درصدی به معاملات بازگشت. عمده فروش‌های انجام شده از سوی حقیقی‌ها (70 درصد)، و در سوی مقابل خریداران این نماد نیز با محوریت حقوقی‌ها (71 درصد) ظاهر شدند.

سایر بانکی‌ها

همچنین در روز جاری نمادهای دیگر بانکی با اعلام ناظر بازار به فرآیند کشف قیمت رسیدند. «بانک سینا» نیز پس از «وپست» به این رویه ورود کرد که نهایتا گرچه شاهد همگرایی قیمت‌های تعادلی خرید و فروش در 1049 ریال بودیم، اما این مهم نتوانست به بازگشت این بانک بورسی منجر شود تا روز آتی شاهد ادامه این فرآیند باشیم.

«ونوین» نیز دیگر بانک بورسی بود که با قیمت 1871 ریال به بازار بازگشت. این قیمت به افت تقریبا 4 درصدی سهام این بانک در بازگشت به معاملات منجر شد. گزارشی در این راستا را اینجا بخوانید.