دلایل پرواز سودآوری «سرود»

12:21 - 1400/01/25
سیمان شاهرود در گزارش اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم سال آینده، میزان سود خالص خود را با افزایش 140 درصدی، بر روی «کدال» قرار داد. افزایش نرخ فروش تمامی محصولات، یکی از پایه‌های اصلی این تعدیل است.
دلایل پرواز سودآوری «سرود»

در گزارشی که امروز «سرود» منتشر کرده است، EPS شرکت با افزایش  80 ریالی به 137 ریال به ازای هر سهم ارتقا یافت. این موضوع با انتظار برای کسب سود بیش از 6 میلیارد تومانی رقم خورده است. افزایش میزان فروش مورد انتظار شرکت در سال آینده دلیل اصلی این اتفاق است. «سرود» با تعدیل 23 درصدی میزان فروش خود،  برآورد درآمدی در مرز 160 میلیارد تومان از فروش محصولات و ارائه خدمات، در سال آینده دارد.

مقایسه میزان فروش شرکت در سال‌های مالی منتهی به اسفند 95 و 96، به شفافیت این رویداد کمک خواهد کرد. افزایش در نرخ و مقدار فروش سیمان فله تیپ 2 (داخلی)، دلیل اصلی این موضوع است. این محصول که درآمدی در مرز 39 میلیارد تومانی را برای «سرود» به ارمغان خواهد داشت، افزایش نرخ 11 درصدی (و رسیدن به نرخ 87 میلیون تومان در تن) و افزایش مقدار 18 درصدی (و قرار گرفتن در سطح  444 هزار تن) را در سال آینده (در مقایسه با امسال) دارد. وزن درآمد حاصل از فروش این محصول یک سوم کل درآمدهای سیمان شاهرود را تشکیل می‌دهد.

همچنین شرکت از صادرات سیمان فله تیپ 2، درآمدی در مرز 10 میلیارد تومانی را برآورد کرده است. گرچه وزن این فروش در کل درآمدهای آن پایین است (8 درصد)، اما رشد خیره‌کننده درآمدهای حاصله از این قلم، به دومین دلیل در تعدیل 23 درصدی درآمدهای «سرود» تبدیل شده است. افزایش 16 درصدی نرخ و رشد خیره‌کننده 175 درصدی صادرات آن، به رشد 225 درصدی درآمدهای حاصل از فروش این محصول منجر شده است تا این مهم از مرز 3 میلیارد تومان در سال جاری به 10 میلیارد تومان در سال 96 برسد.

همچنین سیمان شاهرود از فروش سیمان پاکتی تیپ 2 در بازار داخلی، درآمدی در مرز 55 میلیارد تومانی را در نظر دارد. این محصول وزن اصلی درآمدهای شرکت را تشکیل می‌دهد (47 درصد). افزایش 10 درصدی نرخ فروش آن (به طور متوسط 100 میلیون تومان در هر تن) در کنار کاهش یک درصدی میزان فروش، به رشد 4 میلیارد و 500 میلیون تومانی درآمدهای مورد انتظار شرکت از این ناحیه منتهی شده است.

نتیجه‌ای که از این توضیحات می‌توان گرفت، تاثیر نرخ فروش شرکت در درآمدهای برآوردی سال آینده است که در نظر دارد تمامی محصولات خود را با افزایش نرخ به فروش برساند. همچنین این شرکت گزارش عملکرد دی‌ماه را چندی پیش منتشر کرده است که می‌توانید آن را اینجا بخوانید.