دیده‌بان بورس سه‌شنبه (19 بهمن)

12:11 - 1400/01/25
«دنیای بورس» با به کار گرفتن شیوه‌ای نوین در اطلاع‌رسانی، چکیده‌ای ارائه می‌کند که در آن علاوه بر مرور مهم‌ترین رویدادهای روز قبل (پنج پیش‌نگر اقتصاد ایران)، آنچه که فعالان اقتصادی نیاز به دیده‌بانی در روز جدید دارند (تقویم آتی‌نگر) را مورد بررسی قرار می‌دهد. به این ترتیب، سهامداران در کمترین زمان ممکن می‌توانند دیدی عمیق و متفاوت نسبت به رویدادهای آتی فضای اقتصادی-سیاسی پیدا کنند.
دیده‌بان بورس سه‌شنبه (19 بهمن)

تقویم آتی‌نگر

رئیس سازمان بورس با خبرنگاران: سخنان امروز شاپور محمدی در نشست خبری نیز برای اهالی تالار شیشه‌ای اهمیت دارد. جایی که وی ممکن است درباره رفع مشکل نمادهای متوقف و همچنین اقداماتی در زمینه معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها شفاف‌سازی بیشتری کند.

فضای پرمعامله خودرویی‌ها: روز گذشته، نمادهای خودرویی بار دیگر با لیدری مجموعه سایپا با اقبال سهامداران مواجه شدند. امیدواری‌هایی که همچنان در این گروه وجود دارد در کنار حمایت قابل توجه سهامداران درصدی احتمال روزی پرتقاضا برای این گروه را بالا می‌برد. اما فشار عرضه در خودرویی‌ها همواره وجود داشته که می‌تواند حجم معاملات این گروه در معاملات امروز را قابل توجه کند.

جدال بانک‌ها با سقف جدید: بانک‌ها پس از شوک سنگین بازگشایی «وبملت» و «وتجارت» روز گذشته در فضایی مثبت معامله شدند. در حالی که سهامداران درصدی فعالیتی نداشتند، تقاضا در این نمادها بالا بود که می‌تواند روز حساسی را جدال با سقف قیمتی این نمادها پس از بازگشایی اخیر رقم زند.

دست خالی خریداران تازه‌وارد؟ گروه دارویی برکت در نخستین روز پس از بازگشایی، مطابق انتظارات با افت قیمت مواجه شد. حدود 25 میلیارد تومان حجم معاملات دیروز «برکت» بود که حقوقی‌ها حدود 67 درصد خرید را به خود اختصاص دادند. با وجود این حمایت‌ها، فشار بالای عرضه ممکن است ادامه افت قیمت‌ها در این نماد را رقم بزند؛ امری که در صورت وقوع تقریبا همه خریداران این نماد تازه‌وارد، حتی آنهایی که در قیمت‌های کمتر از اولین قیمت عرضه خرید داشتند را با زیان مواجه خواهد کرد. امروز رصد معاملات این سهم مهم است.

فروکش هیجان در «پدرخش»؟ پس از اطلاعیه شرکت روی کدال مبنی بر نبود رویدادی خاص، باید واکنش خریداران در عقب‌نشینی یا ادامه صف این نماد را رصد کرد.

واکنش به تعدیل مثبت «آپ»: شرکت آسان پرداخت دیروز اواخر وقت بازار پیش‌بینی سود خود را تعدیل داد و سود هر سهم را 200 تومان اعلام کرد. باید دید معامله‌گران این سود را در قیمت‌ها پیش‌خور کرده یا به استقبال می‌روند.

گزارش از نفت آمریکا: اداره اطلاعات انرژی (EIA) امشب گزارش ماهانه خود را منتشر می‌کند که باید دید تولیدات آمریکا در ماه گذشته در چه سطحی است و برآورد EIA از قیمت‌ها و روند تولیدات نفت در آینده به چه شکل خواهد بود.

پنج پیش‌نگر اقتصاد ایران

1. آمادگی بورس‌بازان برای اصلاح پورتفو

پس از سه روز متوالی نزول شاخص سهام و سه پله سقوط این نماگر از ابتدای بهمن ماه به نظر می‌رسد آرامشی نسبی در معاملات به وجود آمده است. ثبات نسبی قیمت‌های جهانی در آغاز معاملات هفتگی و انتظار برای گزارش‌های پیش‌بینی سود سال 96 معامله‌گران در حالت انتظار فرو برده است. احتمال مطلوب بودن این گزارش‌ها در برخی گروه‌های بزرگ و با توجه به اصلاح قیمتی اخیر می‌توان جابجایی محسوسی را پورتفوی سهامداران در آینده نزدیک داشت.

2. منفعت دارویی‌ها از اوراق بدهی بیمه سلامت

روز گذشته پذیره‌نویسی هزار میلیارد تومان اوراق مرابحه با نرخ سالانه 20 درصد (پرداخت 6 ماه یک بار) برای طرح سلامت آغاز شد. بررسی‌های «دنیای بورس» نشان می‌دهد شرکت‌های دارویی تمایلی برای دریافت این اوراق به جای مطالبات خود ندارند. به گفته یکی از اعضای هیات مدیره پخش البرز، اوراق مزبور به دانشگاه علوم پزشکی داده شده تا بر اساس آن بدهی به شرکت‌های پخش دارو، بیمارستان‌ها و پزشکان پرداخت شود.

3. تلاش «شتران» برای بهبود حاشیه سود

مدیر عامل شرکت پالایش نفت تهران که به تازگی مجمع افزایش سرمایه خود را برگزار کرده بود از قصد شرکت برای افزایش حاشیه سود خبر داده است. در بازدید «دنیای بورس» از سیستم‌های مدیریتی و نظارتی «شتران» مشخص شد تلاش برای کیفی‌سازی محصولات و کاهش مصرف انرژی مهم‌ترین رویکردهای این شرکت برای افزایش حاشیه سود است.

4. مهم‌ترین رویدادهای دو مجمع «ساینا» و «تپمپی»

روز گذشته شرکت‌های صنایع بهداشتی ساینا و پمپ‌سازی ایران برگزار شدند. در مجمع «ساینا» بر روند رو به رشد شرکت تاکید شد، اما حضور رقبای سرسخت یکی از تهدیدهای شرکت محسوب می‌شود. رقبای خارجی به دلیل کیفیت بالای محصولات و برخی رقبای داخلی به دلیل قیمت پایین محصولات، سهم بازار «ساینا» را تهدید می‌کنند. «تپمپی» نیز افزایش سرمایه 21 درصدی خود را به تصویب رساند و 40 میلیارد تومانی شد. در این مجمع به سفارش شرکت نفت برای دریافت 15 الی 30 پمپ نفتی اشاره شد. گزارش کامل این مجامع را در لینک‌های مربوط به «ساینا» و «تپمپی» بخوانید.

5. «زاگرس» پس از تعدیل‌های مثبت پرشتاب

پتروشیمی زاگرس که پیش‌بینی سود خود بر اساس عملکرد 10 ماهه را 44 درصد رشد داده، بار دیگر اثرگذاری نرخ جهانی متان، نرخ دلار و نرخ خوراک دریافتی بر سودآوری خود را تایید کرد. «دنیای بورس» برآورد احتمالی سودآوری این شرکت در آینده را بررسی کرده که امکان تعدیل بیشتر سود فعلی 3735 ریالی «زاگرس» را نوید می‌دهد.

چند مطلب خواندنی در «دنیای بورس»

تلاش «خاهن» برای توجیه افزایش سرمایه

پیدا و پنهان «بصبا» از زبان مدیر عامل

چالش سرفصل سرمایه‌گذاری‌ها برای «حتاید»

اقبال به «شپاکسا» با پوشش 105 درصدی سود

رکوردزنی 40 روزه بازار سکه

بیمه ایران بانک می‌خرد