پیش بینی روزهای آینده | تقاضا دوباره به بورس می آید؟

15:16 - 1400/01/21
مدیران بورسی تاکیدکرده‌اند: سهامداران نگران نباشند زیرا که تقاضا به سمت شرکت‌های بزرگ باز می گردد.حال برخی از دو تصمیم جدید در این خصوص خبر داده‌اند.
پیش بینی روزهای آینده | تقاضا دوباره به بورس می آید؟

به گزارش«دنیای بورس»، يك كارشناس مطلع از روند فعلى معاملات بورس در گفت و گو با همفکران به بررسی روند معاملات این روزها، دلایل افت شاخص کل و بی میلی سهامداران به خرید نمادهای بزرگ و بنیادی پرداخت و بازار را برای روزهای پیش رو پیش بینی کرده و به سرمایه گذاران تاکید کرد صبور باشند چراکه بازار از نیمه هفته روند بهتری را تجربه خواهد کرد.

يك كارشناس مطلع از روند فعلى معاملات بورس در گفت و گو با همفكران تاکید کرد: داده هاى موجود از معاملات سهام شركت هاى بزرگ و كوچك بازار نشان مى دهد كه از سال ٩٨ تا مرداد ماه امسال كه زمان آغاز ريزش معاملات بورس بوده ، سهام شركت هاى بزرگ نسبت به شركت هاى كوچك رشد غافلگيركننده اى را تجربه كردند.

وى افزود: طبيعى است كه اكنون روند بازار تغيير كند و اقبال بازار به سمت سهام شركت هاى كوچك پيش رود تا از اين طريق شركت هاى كوچك بتوانند خود را از نظر بازدهى به سهام شركت هاى بزرگ نزديك كنند.

اين كارشناس مطلع اظهار داشت: آمار موجود در اختيار ما تا پايان روز چهارشنبه است كه نشان مى دهد سهام شركت هاى كوچك از سال گذشته رشدى را تجربه نكردند، به همين دليل سهامدارن به سمت سرمايه گذارى در اين شركت ها پيش رفته اند.

وى با تاكيد بر اينكه اكنون هيچ خطري معاملات بورس را تهديد نمى كند، گفت: هرچند کلیت بازار با وجود قيمت منطقي دلار و قرار گرفتن كشور در موقعيت سياسي مناسب در روند منفى قرار گرفته ، اما در حال طى كردن سیری طبيعى است و سهامداران نبايد نگران وضعيت حاكم در بازار باشند.

وى افزود: خوشبختانه موضوع مثبتى كه اكنون در بازار وجود دارد اين است كه سهام اكثر شركت ها قفل در صف فروش نيستند و صف هاى ايجاد شده در ديگر سهام هم چندان جدى نيستند، اين موضوع نشان مى دهد كه روند فعلى بازار غير طبيعى نيست.

اين كارشناس مطلع خاطرنشان كرد: برخى از سهامداران نگران سهام شركت هاى بزرگ در بازار هستند در حالى كه هيچ ترسي در اين سهم ها وجود ندارد و به مرور به روند صعودى خود بر مى گردند.

وى گفت: برخى گمان مى كنند كه ممكن است معاملات بورس تا پايان سال در همین شرایط منفی بماند در حالى كه چنين تصورى اشتباه است و بازار از دو تا سه روز آينده دوباره مثبت مى شود و تقاضا به سمت سهام شركت هاى بزرگ باز مى گردد.

اين كارشناس مطلع افزود: روند منفى موجود در بازار نهايتا تا امروز يا فردا ادامه دار است و براساس پيش بينى ها، بازار از روز دوشنبه دوباره مثبت مى شود.

وى به گزارش ٩ ماهه شركت ها اشاره كرد و افزود: برخى تصور مى كنند كه سهام شركت هاى بزرگ به دليل مثبت بودن گزارش ٩ ماه آنها بايد مثبت باشند و مورد استقبال سهامداران قرار بگيرند، در حالى كه چنين تصورى اشتباه است زيرا رشد اين سهام از ابتداى سال كم نبوده و طبيعى است كه اكنون اين سهام مورد استقبال سهامداران نباشند.

اين كارشناس مطلع خاطرنشان كرد: سهامداران منتظر باشند، زيرا با رشد سهام شركت هاى كوچك، بازار به روند طبيعى خود بر مى گردد و شاهد رشد دوباره سهام شركت هاى بزرگ در بازار خواهيم بود.

معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس خبر داد: دو تصمیم مهم برای تقویت تقاضا در بازار

در همین حال محمدرضا معتمد ، معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس درباره تصمیم شورای عالی بورس درباره تشکیل صندوق های سهامی برای خرید سهام عدالت از بازار گفت: این تصمیم برای ایجاد تقاضا در فروش سهام عدالت به روش مستقيم گرفته شده که قرار است در روزهاى آينده به مرحله اجرا برسد.

وی به تصمیم دیگر شورای عالی بورس برای تقویت تقاضا در بخش سهام عدالت اشاره کرد و گفت: مقرر شده است تا صندوق هاى سرمايه گذارى با درآمد ثابت به طور حتم ٥٠ درصد از خريد سهام اين صندوق را به پرتفوى سهام عدالت كه شامل ٣٦ شركت بورسى است اختصاص دهند.

وى خاطرنشان كرد: از سوى ديگر نهادهاى مالى درخواست تشكيل صندوقى را دادند تا ضمن قرار دادن منابع در آن صندوق ها و تجهيز صندوق، سهام ٣٦ شركت سهام عدالت را در آن صندوق خريدارى كنند. به این ترتیب که صندوق سهامی ایجاد شود تا منابع آن را نهادهای مالی بازار سرمایه شامل تامین سرمایه‌ها، شرکتهای سرمایه‌گذاری و هلدینگهای بزرگ تامین کنند و سهام عدالت را خریداری کنند.

معتمد ادامه داد: سرمايه گذارى در اين صندوق ها آزاد است و افراد عادى هم مى توانند اقدام به سرمايه گذارى در اين صندوق ها كنند.

وی با اشاره به اینکه صندوق هاى سرمايه گذارى از اين موضوع استقبال كرده اند و در حال تجهيز منابع هستند تا تقاضاهاى خود را براى خريد اين سهام قرار دهند، افزود: پرتفوی سهام عدالت از نمادهای ارزشمند بازار سرمایه تشکیل شده که همیشه در بلند مدت بازدهی های خوبی به همراه داشته است.

معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس گفت: اين عوامل باعث مى شود تا كل تقاضاهايى كه در بازار براى فروش سهام عدالت وجود دارد به فروش برسد و بتوان كل اين سهام را از طريق نهادهاى مالى و صندوق هاى سرمايه گذارى به فروش برسانيم.

وى افزود: فروش سهام عدالت از چند وقت گذشته متوقف شده است اما تقاضا ها در حال جمع آورى هستند و در طول روزهاى آينده از طريق نهادهاى مالى و صندوق سرمايه گذارى به فروش خواهند رسيد.
معتمد نيا در مورد زمان اجرايى شدن اين اقدام گفت: اكنون نمى توان زمان مشخصى را براى اجرايي شدن اين پروژه اعلام كرد اما در طى روزهاى آينده مكانيزم دفيق آن مشخص و در نهايت اجرايى خواهد شد.همفکران