تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

15:10 - 1400/01/21
تابلوخوانی‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار

چند نماد بورس تهران و فرابورس تهران بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند که این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.

به‌عنوان مثال روز سه‌شنبه هر کد حقیقی در نماد حآسا به‌طور متوسط حدود ۱۸۰ میلیون تومان خریداری کرده است در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۱۰ میلیون تومان فروش داشته است.

البته روز سه‌شنبه در برخی نمادها نسبت قدرت خریدار به فروشنده بالای ۲ ثبت شد درصورتی که قیمت آخرین معامله آنها از قیمت آغازین کمتر بود. این نسبت‌ها در نمادهای پیزد، امین، آبادا، آریا، بپیوند، غشاذر، غزر، واعتبار و زملارد دیده شد. از میان این نمادها نیز می‌توان به نماد واعتبار با میانگین خرید هر کد حقیقی حدود ۳۲ میلیون تومان و نسبت قدرت خریداران حقیقی به فروشندگان حقیقی ۱۱/ ۲ اشاره کرد. همچنین تابلوی این نماد نشان می‌دهد میانگین ۱۰ روزه سرانه خرید هر کد حقیقی آن حدود ۵/ ۱۸ میلیون تومان بوده است.

در واقع نسبت‌های بالای خریدار و ورود پول‌های درشت به سهام می‌تواند یکی از نشانه‌های رشد قیمتی آن باشد اما برای تشخیص آن نباید این نسبت‌ها را برای یک روز مد نظر قرار داد بلکه باید برای چند روز معاملات آن را زیر نظر داشت به این دلیل که افرادی که با پول‌های سنگین قصد خرید سهام را دارند سعی می‌کنند با چراغ خاموش وارد شوند و به اصطلاح زمانی که فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد روند مثبت حرکتی را آغاز می‌کنند.