بازار سکه | قیمت سکه ۱۲ میلیون تومان شد

15:04 - 1400/01/21
بعد از ظهر امروز قیمت سکه پس از ۱۰ روز به کانال ۱۲ میلیون تومانی برگشت.
بازار سکه | قیمت سکه ۱۲ میلیون تومان شد

به گزارش «دنیای بورس»، اقتصاد نیوز نوشت: در معاملات امروز، قیمت سکه به 12 میلیون تومان رسید که نسبت به قیمت اولیه صبح امروز افزایش 700 هزار تومانی را نشان می‌دهد. آخرین بار ابتدای آذرماه سکه به قیمت 12 میلیون تومان مبادله شده بود و پس 10 روز سکه به کانال 12 برگشت.

قیمت نیم سکه نیز به 6 میلیون و 100 هزار تومان رسید و ریع سکه به قیمت 4 میلیون تومان مبادله شد. 

آیا اخبار سیاسی مسیر قیمت سکه را تغییر می دهد؟

اقتصادنیوز در مطلب دیگری نوشت: در روزی که تحلیل گران فنی در جهان به سرمایه گذاران توصیه می‌کنند در بازار طلا فروشنده باشند قیمت سکه در معاملات پشت خطی برای امروز ۴۰۰ هزار تومان بالا رفته است.

پس از چند روز کم رمقی و احتیاط دوباره ریسک پذیری به بازار سکه بازگشته است. این ریسک پذیری در شرایطی است که چشم انداز جهانی طلا در روزهای پیش رو چندان صعودی به نظر نمی رسد و دلار هم برای حفظ کانال قیمتی فعلی کار آسانی ندارد. اما معامله گران سکه بازار را از دریچه جدیدی می نگرند آنان نه چشم به فردوسی دارند نه چشم به بازار طلای لندن و نیوریوک. این گروه چشم به بهارستان دارند.

چشم بازار سکه به بهارستان

برخی تحلیل گیران می گویند اثر اخبار بر بازارها دو گونه ای است ساختاری و هیجانی. در اثر ساختاری روند بازار دگرگون می شود کاری که خبر کشف واکسن با بازار طلا کرده است از این جنس عنوان می شود اما در اثر هیجانی اتفاقات زودگذر است و بازارها به مسیر خود باز می گردند.

آنچه معامله گران سکه را امیدوار به نوسان کرده تصمیم هایی است که پس از ترور آبسرد مطرح می شود. برخی معامله گران تصور می‌کنند این تصمیم ها می‌تواند روند تصور شده برای بازگشت آمریکا به برجام را با چالش روبرو کند. از این رو در بازار موقعیت خرید گرفته اند اما این تصمیم ها چیست.

روز گذشته دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در صحن علنی مجلس تصویب شد آن‌طور که یکی از مشاوران رئیس مجلس به تسنیم گفته است تدوین این طرح بیش از 4 ماه زمان برده و برای به سرانجام رساندن آن تلاش و رایزنی شده زیادی شده است او پیش‌بینی کرده که امروز این طرح در مجلس نهایی شود.

به گفته طراحان پیش‌فرض بنیادین  طرح این است که تنها راه مؤثر برای کاستن از فشار تحریم و تهدید دشمن، هزینه مند کردن اقدامات آن در حوزه‌هایی است که دشمن از آن نگرانی جدی دارد. درصد و ظرفیت غنی‌سازی، راکتور اراک، تولید اورانیوم فلزی و لغو پروتکل الحاقی.

برخی معامله گران تصور می‌کنند این طرح می‌تواند روند تنش‌زدایی در حوزه سیاست خارجی را حداقل در کوتاه‌مدت دچار وقفه کند بنابراین از میزان خوش‌بینی خود به احیای برجام و لغو تحریم‌ها با استقرار دولت بایدن کاسته‌اند.

البته برخی دیگر تأکیددارند این خبرها نمی‌تواند اثر ساختاری بر بازار سکه داشته باشد و در بهترین حالتی فرصتی برای نوسان گیری فراهم می‌آورد.

حباب قیمت سکه

دیروز قیمت دلار افزایشی بود ادامه افزایش در دو روز پیاپی معامله گران در بازار سکه را فعال‌تر کرد و توانست قیمت این فلز گران‌بها را به بالای مرز 11 میلیون تومانی ببرد. با عبور سکه از این مرز، جسارت خرید بیشتر شد و قیمت در حوالی 11 میلیون و 300 هزار تومان قرار گرفت.

سکه در شرایطی صعودی شد که ارزش اونس طلا در بازارهای جهانی روند نزولی داشت. بی‌محلی سکه به اونس طلا و افزایشی بیشتر از میزان رشد دلار موجب شد که حباب سکه افزایش پیدا کند. رامین ابوالفضلی، تحلیلگر بازار طلا در «اکوایران» (لینک) به این موضوع پرداخته‌ که دلیل ریزش شدید طلا در یکی دو هفته اخیر چه بوده است؟ و چرا قیمت سکه بر خلاف انس جهانی طلا، صعودی بود؟