نقشه نیمروز 10 آذر 99

تحلیل بورس امروز | پیش بینی تا پایان هفته

15:04 - 1400/01/21
آیا شاخص روز سه شنبه میتواند وارد کانال 1.5 میلیون واحد شود. مهمترین سناریوی که برای دادوستدها در روز پایانی هفته جاری مطرح است، چیست.
تحلیل بورس امروز | پیش بینی تا پایان هفته

دنیای بورس | در پایان معاملات امروز شاخص‌کل بیش از 38 هزار واحد دیگر رشد داشت و به این ترتیب تا ارتفاع یک میلیون و 465 هزار واحد بالا آمد. در طی سه روز کاری این هفته، شاخص کل نزدیک به 100 هزار واحد رشد داشته است. شروع طوفانی بازار امروز با رشد 20 هزار واحدی شاخص‌کل در عرض چند دقیقه همراه بود و هر چه به پایان بازار نزدیک می‌شدیم، حجم عرضه‌ها بیشتر و بازار به سمت تعادل نزدیک می‌شد.

قدرت صعودی بورس در روز جاری به قدری بود که بتواند بعد از مدت‌ها تکانی به «دارایکم» بدهد. در معاملات امروز صندوق واسطه گری مالی یکم بار دیگر به کانال 20 هزار تومانی وارد شد و در جریان معاملات امروز رشد 6 درصدی را تجربه کرد با این حال همچنان نزدیک به 6 هزار تومان کمتر از NAV خود معامله می شود. در این شرایط بود که دارا یکم دوباره بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رساند و «خودرو» و «شستا» در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

در سوی دیگر رقابت تنگاتنگ دو نماد لیدر گروه خودرو و بانک، این بار نه نفع ایران خودرو ختم شد. با این حال بیش از دو میلیارد و 200 میلیون سهم از هر یک از دو نماد «خودرو» و «وتجارت» دادوستد شد. ارزش معاملات خرد در بازار امروز در حدود 20 هزار میلیارد تومان بود که با توجه به اینکه در آخر بازار حدود 280 سهم در صف خرید قرار داشتند، آمار قابل توجهی است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه امروز، توقف معاملات برخی از نمادها به دلیل نوسان 50 درصدی است. اگر چه در ماه های گذشته توقف معاملات برخی نمادها به دلیل نوسان 20 و 50 درصدی بارها دیده شده بود اما این توقف ها به دلیل شفاف سازی دلیل ریزش سنگین بود. حالا و با وجود بهبود شرایط بورس، نمادهایی همچون «شتران»، «خبهمن»، «وپارس» و «شفارس» به دلیل نوسان 50 درصدی متوقف شدند و نمادهای متعدد دیگری نیز به دلیل رشد 20 درصدی، برای 60 دقیقه در حالت سفارش گیری قرار گرفتند.

شاخص‌کل در صورتی که بتواند روند سه روز گذشته خود را ادامه دهد، فردا می تواند حتی وارد کانال یک میلیون و 500 هزار واحد بشود اما در سوی دیگر روز چهارشنبه یا اوایل هفته آینده، بودجه 1400 به مجلس ارائه خواهد شد و اعداد و ارقام آن می تواند بر روند بورس تاثیر گذارد.  در روز جاری قیمت دلار اندکی افزایش داشت. در بازار متشکل ارزی در میانه های کانال 24 هزار تومان و در بازار آزاد در اوایل کانال 25 هزار تومان معامله شد.