چه عاملی باعث سقوط طلا میشود

15:04 - 1400/01/21
امیدواری به واکسن کرونا سد راه صعود طلا می‌شود؟

نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران کاهش بیشتر قیمت طلا در پی ادامه خوش‌بینی به ساخت واکسن‌های کووید- ۱۹ و احیای سریع‌تر از حد انتظار اقتصاد جهانی را پیش‌بینی کردند.

این نظرسنجی نشان داد اکثر تحلیلگران وال‌استریت روند کاهشی قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی می‌کنند و خوش‌بینی به افزایش قیمت طلا در میان سرمایه‌گذاران کمتر از ۵۰ درصد مانده است.

پیش‌بینی کاهش قیمت طلا در پی شکسته شدن سطوح کلیدی قیمت روی داد. قیمت طلا در ابتدای هفته به پایین‌ترین رکورد چهار ماه اخیر سقوط کرد و به زیر ۱۸۵۰ دلار نزول یافت. روند کاهشی طلا در معاملات پایان هفته ادامه یافت و این فلز حمایت در سطح ۱۸۰۰ دلار را شکست. تحلیلگران می‌گویند حمایت کلیدی بعدی طلا در سطح ۱۷۵۰ دلار قرار دارد.

گارت سولووی، تحلیلگر بازار در این باره گفت: گشایش معاملات همچنان قیمت طلا را تحت فشار کاهشی قرار می‌دهد زیرا سرمایه‌گذاران از این بازار به‌عنوان دارایی امن خارج می‌شوند. زمانی که طلا به حدود ۱۷۵۰ دلار نزول کند، یک کف قیمت پیدا خواهد کرد و از این سطح دوباره افزایش پیدا می‌کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها شش نفر معادل ۴۰ درصد به افزایش قیمت و هشت نفر معادل ۵۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و یک نفر معادل هفت درصد نظری نداشت.

در نظرسنجی هفته جاری از سرمایه‌گذاران، ۱۲۷۰ نفر شرکت کردند که از میان آنها، ۵۸۵ نفر معادل ۴۶ درصد به افزایش قیمت طلا و ۴۲۴ نفر معادل ۳۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۲۶۱ نفر معادل ۲۱ درصد نظری نداشتند.

از نظر بسیاری از تحلیلگران، بزرگ‌ترین مانعی که طلا با آن مواجه است، اخبار مربوط به ساخت واکسن‌های احتمالی کووید- ۱۹ است. همزمان با خوش‌بینی فزاینده سرمایه‌گذاران به بهبود چشم‌انداز اقتصاد جهانی به دلیل اخبار واکسن، برخی از تحلیلگران اظهار کردند که پیش‌بینی کاهش قیمت طلا تحت‌تاثیر عوامل فصلی بوده است. معمولا بازار طلا در نزدیک ماه دسامبر آرام می‌شود، اما خرید در نزدیک ژانویه افزایش پیدا می‌کند.

اگرچه بدبینی به روند صعودی طلا غالب شده، اما برخی از تحلیلگران ریزش اخیر قیمت‌ها را فرصت خوبی برای خرید می‌دانند.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: به قیمت طلا در کوتاه‌مدت خوش‌بینم و ریزش روز جمعه قیمت‌ها به دلیل حجم اندک معاملات بود زیرا بسیاری از معامله‌گران همچنان در تعطیلات روز شکرگزاری آمریکا به‌سر می‌بردند. هیچ دلیل بنیادینی برای ریزش اخیر قیمت طلا وجود ندارد، زیرا دلار آمریکا و بازده اوراق قرضه کاهش پیدا کرده‌اند و حمایت قوی برای طلا به وجود آورده‌اند. وی در ادامه افزود: ما شاهد تغییر قابل توجه احساسات سرمایه‌گذاران بوده‌ایم که صرفا بر پایه امیدواری و نه واقعیت بوده است.

آدریان دی، مدیر سرمایه‌گذاری در شرکت مدیریت دارایی آدریان دی‌هم به کیتکونیوز گفت انتظار دارد قیمت‌های پایین‌تر را در هفته جاری مشاهده کند، زیرا بازار پس از شکسته شدن میانگین قیمت ۲۰۰ روزه، تمایل به حرکت به سطح قیمت پایین‌تر دارد.

افزایش تقاضای طلا در هند

تقاضای طلای هند با وجود کاهش قیمت فلزات گرانبها طی چند ماه اخیر رشد کرد. به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، فصل عروسی و کاهش قیمت طلا، تقاضا برای این فلز گرانبها را در هند افزایش داده و این نشان دهنده بهبود احتمالی این بازار است که در سه ماهه قبل ۳۰ درصد کاهش چشمگیر داشته است.

جواهرسازان هندی پس از مشاهده تقاضای خوب در جشنواره دیوالی، که در اواسط نوامبر سال جاری برگزار شد، برای جبران مجدد سهام عجله کرده‌اند. ممکن است این روند مثبت نیز تحت تاثیرتقاضا به تعویق بیفتد. یکی از فروشندگان شمش طلا به رویترز گفت که مشتریان پس از به تعویق انداختن عروسی در چند ماه گذشته خریدهای عروسی را انجام می‌دهند این در حالی است که این کشور تعطیلات سختگیرانه‌ای برای مهار کووید-۱۹ اعمال می‌کند.

در حالی که تقاضای طلا معمولا در طول جشنواره دیوالی و فصل شلوغ عروسی افزایش می‌یابد، علاقه مشتریان نیز به دلیل قیمت‌های جذاب فعلی بود. معاملات آتی شمش از اواخر سپتامبر بیشترین ضرر هفتگی را برای این کالا متحمل شده است، در حالی که قراردادهای فوریه در هر اونس حدود ۱۸۵۰ دلار در روز دوشنبه کاهش یافت و در روز جمعه به ۱/ ۱۸۷۷ دلار رسید.

با وجود افت دلار آمریکا، طلای اسپات نیز پایین آمد. از آنجایی که این فلز زرد به‌طور سنتی یک دارایی امن محسوب می‌شود، ضعف دلار معمولا باعث افزایش قیمت شمش می‌شود. ما عمدتا به دلیل افت چشمگیر قیمت فلزات، شاهد افزایش فعالیت در این هفته بوده‌ایم. تقاضای طلا و جواهر در هند در سه ماهه جولای - سپتامبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به نصف کاهش یافت، در حالی که طبق داده شورای جهانی طلا، تقاضای کلی طلا یک سوم کاهش یافت. در همین حال، تقاضای جهانی برای این فلز گرانبها ۱۹ درصد کاهش یافت و به ۸۹۲ تن رسید، که کمترین میزان سه ماهه بیش از یک دهه گذشته بود.