نقشه نیمروز 3 آبان 99

تحلیل بورس امروز | ریزش پایانی ندارد؟

14:54 - 1400/01/21
شاخص کل بورس در یک روز بین دو تعطیلی با افت سنگین 40 هزار واحدی روبه رو شد واین در حالی است که مولفه‌های زیادی روی افت کنونی بورس تاثیرگذارند.
تحلیل بورس امروز | ریزش پایانی ندارد؟

دنیای بورس | در فاصله بین دو تعطیلی، شاخص‌کل بورس افت سنگین دیگری را تجربه کرد و با افت بیش از 38 هزار واحدی، با از دست دادن کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی، تا ارتفاع یک میلیون و 374 هزار واحد کاهش داشت.  تداوم عرضه‌های سنگین، محتمل‌ترین سناریو برای امروز بود. با توجه به اینکه خریدار جدی در بازار وجود نداشت و حتی به نظر می رسید بازارگردان‌ها نیز به تعطیلات رفته‌اند، در برابر جولان فروشنده‌ها، کمترین میزان تقاضا وجود داشت و بازار با تداوم صف فروش بر روی بیش از 450 نماد، بسته شد.

 ارزش معاملات خرد حدود 4 هزار میلیارد تومان بود که نشان می دهد در اولین روز کاری در آبان‌ماه ، حجم بالای عرضه‌ها خریداران را برای خرید مردد کرده است. در بازار امروز و طبق انتظار، «دارا یکم» بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رساند و این در حالی است که فقط 380 میلیارد تومان از واحدهای این صندوق دادوستد شد.

با معامله 572 میلیون سهم از «خودرو»، ایران خودرو رتبه اول در  بخش بیشترین حجم  و رتبه دوم در بخش ارزش معاملات را به دست آورد. تداوم صف فروشها در بورس در حالی است که نمودارها نشان از ورود شاخص کل به محدوده فروش هیجانی دارد، محدوده‌ای که حدود 20 ماه قبل و برای مدت محدودی آن را تجربه کرده بود. افت شاخص‌کل اکنون به محدوده اصلاح 61.8 درصدی از قله خود رسیده است و باید امیدوار بود بازار به این سطح حمایتی مهم از سطوح فیبوناچی واکنش مناسبی نشان دهد.

با وجود اینکه روند کاهش دماسنج بازار همچنان ادامه دارد، اما دیگر خبری از برگزاری جلسات حمایتی و هم اندیشی چه در سازمان بورس و بی حقوقی‌ها و چه در مجلس نیست و تمام گزینه‌های احتمالی برای بازگشت بازار به روند منطقی، آزموده شده است.

نرخ خرید در صرافی بانک ملی امروز حدود 3 هزار تومان افزایش داشت و به نرخ فروش 29 هزار تومانی نزدیک شد. مسئله‌ای که نشان می دهد بازارساز نیز فعلا به قیمت زیر 30 هزار تومانی دلار راضی است و به احتمال زیاد بازار ارز تا زمان برگزاری انتخابات آمریکا در همین محدوده نوسانِ مختصری خواهد داشت.

در بین خبرهایی که امروز منتشر شد، برخی بیش از دیگر خبرها به چشم آمد. توقف تولید روغن در یکی از شرکت های مطرح این صنعت به دلیل نبود روغن خام، افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت مواد شوینده، باقی مانده ایران در لیست سیاه FATF و احتمال افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی از جمله خبرهایی بود که با واکنش‌های زیادی همراه شد.