نقشه نیمروز 29 شهریور 99

تحلیل بورس امروز | پیش بینی فردا

14:41 - 1400/01/21
درحالی که از امروز با بازگشایی نماد فولادی ها و نماد پالایشی ها بازار امروز را با افزایش عرضه ها دنبال کرده بوده که پیش بینی شده بازار فردا را نیز با همان روند سپری کند.
تحلیل بورس امروز | پیش بینی فردا

دنیای بورس | روز پُر افت وخیز بازار سرمایه با بازگشایی چهار نماد پالایشی و با افت 4597 واحدی شاخص‌کل به پایان رسید. در ابتدای بازار و با توجه به افزایش ریسک سیستماتیک در بورس، سهامداران ترجیح دادند با نقد کردن سبدسهام خود تا روز دوشنبه و مشخص شدن نتیجه تحریم‌ها، از بازار عقب بنشینند. با افزایش عرضه‌ها، شاخص کل حدود 18 هزار واحد عقب نشست و بار دیگر کانال یک میلیون و 700 هزار واحدی را از دست داد.

اما در میانه‌های بازار و با بازگشایی «فولاد» شاخص‌سازها به کمک بازار سرمایه آمدند و شاخص را دوباره به مدار مثبت بازگرداندند. صف خریدی که در گروه فلزات اساسی، بانکی‌ها و محصولات شیمیایی ایجاد شد، شاخص را دوباره سبزپوش کرد و کانال یک میلیون و 700 هزار واحدی باز پس گرفته شد. اما روند پر فراز و نشیب بورس به همین جا ختم نشد، چرا که دوباره افزایش عرضه‌ها بر کلیت بازار تاثیر گذاشت و این جو هیجانی با اعلام بازگشایی چهار نماد پالایشی، دوباره دماسنج بازار را یک کانال پایین تر آورد.

حدود ساعت 12 بود که ناظر بازار اعلام کرد نمادهای معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز بدون محدودیت نوسان آماده انجام معامله است. در شرایطی که معمولا نمادها نیم ساعت در حالت مجاز-محفوظ باقی می‌ماندند، یک ربع بعد از اعلام ناظر بازار، هر چهار نماد باز شدند و معاملات آنها نیز بلافاصله به حالت حراج پیوسته درآمد.

اگر چه هر چهار نماد در محدوده منفی باز شدند اما «شتران» بیشترین افت قیمت را در زمان بازگشایی داشت و با 18 درصد کاهش قیمت به جریان معاملات بازگشت.  شبندر هم بهترین عملکرد را داشت و در دقایق پایانی به محدوده سبز رسید. بیشترین معامله اما روی نماد «شپنا» صورت گرفت. قیمت پایانی پالایش نفت اصفهان در حالی افت 7 درصدی را نشان می‌دهد که از هم اکنون صف خرید چند ده میلیون سهمی برای سقف خرید این نماد در معاملات روز آتی چیده شده است. با بازگشت این چهار نماد شاخص دوباره به محدوده منفی بازگشت و در مرز کانال یک میلیون و 700 هزار واحدی قرار گرفت.

حالا تنها غایب بزرگ بازار «شستا» است که با توجه به بازگشایی نمادهای پالایشی، احتمال دارد ظرف روزهای آتی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیز آماده انجام معامله شود. روند پرمعامله ترین نمادها نیز چند روزی است که روال ثابتی در پیش گرفته است. در غیاب «شستا» دارایکم باردیگر عنوان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد. بعد از آن نیز «فولاد» و «فملی» به عنوان دو نماد مطرح گروه فلزات اساسی قرار دارند. در سمت بیشترین حجم معاملات نیز طبق معمول گروه بانکی و خودرویی رتبه های برتر را داشتند.

با توجه به روند معاملات امروز، انتظار می رود فردا نیز شرایط به همین گونه باشد. از یک سو ریسک سیستماتیک هنوز بر بازار سایه انداخته است و از سوی دیگر تقابل عرضه و تقاضا و بازگشایی احتمالی شستا نیز می تواند تلاطمات بازار را افزایش دهد.