یادداشت بانک مرکزی حاوی په نکته تازه ای بود + تصویر

14:11 - 1400/01/21
رئیس کل بانک مرکزی گفته مدیریت کسری بودجه امسال بهتر از سال های قبل بوده است.
یادداشت بانک مرکزی حاوی په نکته تازه ای بود + تصویر

رئیس کل بانک مرکزی گفته است: تا آنجایی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعا، بهتر از سال‌های قبل، مدیریت می‌شود.

عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: مسیر اعمال سیاست پولی نیز، به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بین ۱۳ تا ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود.

وی افزود: کارشناسان اقتصادی در این روز‌ها رشد نقدینگی سال ۹۸ و سه ماه اول ۹۹ را بسیار زیاد می‌دانند که باید بگویم رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط ۵۰ سال اقتصاد بوده است، اما با وجود کسری بودجه قابل توجه دولت، فاصله چندانی با آن متوسط نداشته است و رشد ۸/۸ درصد آن در سه ماهه اول سال ۹۹ نیز، چندان فاصله معناداری با رشد‌های فصلی سال‌های قبل ندارد.

آقای همتی با بیان اینکه رشد نقدینگی همواره یک پدیده ساختاری در اقتصاد ایران بوده است گفت: نکته مهم این است که، حجم نقدینگی موجود و حتی، رشد کنونی آن، نمی‌تواند موجب آن تورم بالایی بشود که پیش بینی می‌کنن، زیرا بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد.

وی افزود: در واقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تامین مالی کسری بودجه از اوراق، به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آن که فشاری به پایه پولی وارد شود.

آقای همتی ادامه داد: البته، لازم است سیاست‌های احتیاطی کلان در بقیه بخش‌های اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزی خنثی نشود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئولیت شناسی لازم، با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کرده و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته بازی و یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.