تحلیل بورس امروز | نقشه نیمروز چهارشنبه 27 فروردین 99

13:26 - 1400/01/21
در روزی که سهام سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی برای اولین بار در بورس تهران عرضه شد شاخص کل بیش از 19300 واحد دیگر صعود کرد و به میانه ابرکانال 600 هزار نزدیک شد. عرضه «شستا» بیش از 5.5 هزار میلیارد تومان از نقدینگی سهامداران خرد را جذب کرده و با این وجود مانعی بر سر راه صعود بورس نشده است. آمار و نشانه‌هایی که همگی از موج قدرتمند نقدینگی در مسیر بورس تهران حکایت دارد.
تحلیل بورس امروز | نقشه نیمروز چهارشنبه 27 فروردین 99

دنیای بورس: قدرتنمایی حقیقی‌ها در جریان معاملات امروز به اوج رسید. بازیگران خرد که نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان را صرف خرید سهام تازه‌عرضه شده «شستا» کردند در باقی بازار نیز نه تنها عقب‌نشینی نکردند؛ بلکه خریدهای سنگینی را رقم زدند. تا آن‌جا که نمادهای بزرگ بازار نیز به صف خرید رسیدند و دماسنج بازار را بیش از 3 درصد صعودی کردند.

نگاهی به آمار معاملات امروز

در جریان آخرین جلسه معاملاتی هفته ارزش معاملات خرد بورس به 5180 میلیارد تومان رسید و البته ارزش دادوستدهای نماد «شستا» در این رقم لحاظ نشده است. خالص تغییر مالکیت‌های سهام تنها در بورس تهران 530 میلیارد تومان به سمت سهامداران حقیقی بود و بیشترین خرید فعالان خرد در گروه‌های «بانک»ها، «محصولات شیمیایی» و «فلزات اساسی» رقم خورد. در مقابل بازیگران بزرگ در گروه‌های «کانه‌های فلزی»، «قند و شکر» و «لاستیک و پلاستیک» دست به خرید زدند.

از 310 نماد فعال در بورس، تنها دو نماد «سدشت» و «فپنتا» در محدوده صف فروش به کار خود پایان دادند؛ در مقابل 188 نماد (60 درصد نمادها) در محدوده صف خرید این هفته را به اتمام رساندند.

تابلوهای اصلی فرابورس هیچ صف فروش پایداری نداشتند؛ در عوض از 119 نماد فعال این تابلوها 71 نماد (60 درصد نمادها) صف خرید پابرجایی را تجربه کردند. در بازار پایه نیز از 140 نماد فعال 21 نماد با صف فروش و 78 نماد (56 درصد از کل) با صف خرید هفته را به پایان بردند.

بزرگترین عرضه اولیه بورس تهران؛ رکورد جدید مشارکت‌کنندگان

در جریان معاملات امروز قرار بر عرضه 6.7 میلیارد سهم «شستا» به فعالان بازار (به غیر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری) بود. قرار از 1.3 میلیارد سهم نیز به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص یابد. در عرضه اولیه امروز بیش از 2 میلیون و 60 هزار کد معاملاتی شرکت کردند و به هر کد حداکثر 3637 سهم تعلق گرفت.

با احتساب سهام تعلق‌گرفته به صندوق‌های سرمایه‌گذاری عرضه «شستا» در اولین مرحله 6880 میلیارد تومان نقدینگی را جذب کرده است. در این شرایط حجم و اندازه‌ صف خرید این نماد در روزهای آینده دیدنی خواهد بود.

از جمله موارد مهم دیگر پیام ناظر در رابطه با نحوه معاملات «شستا» در روزهای آینده است. بنابراین اطلاعیه « نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي(شستا)از روز شنبه مورخ 1399/01/30 تا اطلاع ثانوي در زمان جلسه معاملاتي(08:30 الي 12:30) معامله نخواهد شد.زمان انجام معامله در نماد مذكور از ساعت 12:35 الي 13:30 و بدون مرحله پيش گشايش انجام خواهد شد.»

تلاش برای کاستن از بار هسته معاملاتی به این روش، اگر چه راه‌حلی دائمی و قابل‌تداوم را نشان نمی‌دهد با این وجود در بازه فعلی می‌تواند از دغدغه و نگرانی فعالان بازار کم کند. در سوی مقابل معاملاتِ بدون پیش‌گشایش فصل جدیدی در معاملات سهام خواهد بود و باید دید نحوه برخورد سهامدار عمده با این موضوع چگونه خواهد بود.