جت پیشرفته ایرانی چه نام دارد؟

11:56 - 1400/01/21
وزارت دفاع ایران اعلام کرده است ایرانی‌ها توانستند یک جت آموزشی تمام پیشرفته به نام یاسین را به پرواز درآورند.
جت پیشرفته ایرانی چه نام دارد؟

وزارت دفاع: هواپیمای جت آموزش پیشرفته تمام ایرانی "یاسین" مجهز به موتور ملی (اوج) در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی شد و به پرواز درآمد.

این مراسم با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، امیر سرتیپ خلبان نصیر زاده فرمانده نیروی هوایی ارتش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع، مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و جمعی از فرماندهان و مسئولین کشوری و لشکری برگزار شد.

صنعت هوایی یکی از صنایع پرهزینه و پیچیده دنیا محسوب می‌شود و حدود ۱۰ کشور به شکل قطعی در عرصه هواپیماسازی فعالیت دارند و حدود ۲۰ کشور نیز به دنباله روی از آن‌ها در پی دستیابی به این فناوری هستند.

صنعت هوایی یکی از مولفه‌های برتری ساز کشور‌ها در حوزه‌های علمی، فنی، صنعتی و آموزشی کشور‌های پیشرفته قلمداد می‌شود که از سرریز دستاورد‌های آن دیگر حوزه‌های صنعتی بهره مند می‌شوند.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و خروج هزاران مستشار نظامی از کشورمان و با شروع جنگ تحمیلی هشت ساله موج گسترده‌ای از تحریم‌های ظالمانه در حوزه‌های مختلف بویژه صنعت دفاعی و صنایع هوایی بر کشورمان تحمیل شد.

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که درگیر جنگی تمام عیار با رژیم بعثی عراق و هم پیمانان غربی اش بود، با خروج مستشاران نظامی و جلوگیری از ارسال قطعات هواپیما، عزم خود را برای خوداتکایی جزم کرد و در راستای قطع وابستگی از همه کشور‌های غربی و با اتکا به دانش متخصصان و کارکنان فنی خود خلاء حضور کارشناسان غربی را به شایستگی پر کرد.

 ویژگی های جت بومی

در این بین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای آموزش خلبانان خود و نداشتن وابستگی به سایر کشور‌ها، نیازمند در اختیار داشتن هواپیمایی بومی به منظور آموزش پیشرفته خلبانان شکاری خود بود. این هواپیما باید ویژگی‌های خاصی همچون دوکابین، دو موتور، سرعت زیر صوت، محدوده سرعت نشست و برخاست مناسب و ... را می‌داشت تا خلبانان قبل از شروع کار با هواپیمای شکاری و جنگنده از آمادگی لازم برخوردار شوند.

با آگاهی از این نیازمندی‌ها بود که نیروی هوایی ارتش با اعلام نیاز خود به صنعت دفاعی خواستار تأمین این نیاز حیاتی خود شد و بر این اساس وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جهت رفع این مشکل با شکل دهی مراکز طراحی و فنی پیشرفته و آزمایشگاه‌های پشتیبان و تیم مدیریت پروژه در سازمان صنایع هوایی، موضوع طراحی و ساخت «هواپیمای جت آموزشی تمام ایرانی پیشرفته زیر صوت» را در دستور کار خود قرار داد.

پس از سال‌ها تلاش، خودباوری، خوداتکایی و بهره مندی از ظرفیت مراکز دانش بنیان و مشارکت تمام عیار نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از سال‌ها تلاش موفق به تولید و ساخت جت آموزشی پیشرفته و رونمایی از این دستاورد ارزشمند ملی شد.

جت آموزش پیشرفته تمام ایرانی "یاسین" دارای دوازده متر طول، ۴ متر ارتفاع و پنج و نیم تن وزن بدون بار در شرایط برخاست عملیاتی است و می‌تواند تا سقف دوازده کیلومتر به پرواز درآید.

بال این هواپیما با بیش از ۱۰ متر طول و ۲۴ مترمربع مساحت به شکلی طراحی شده است تا این هواپیما بتواند با حداقل سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در دسته بهترین هواپیما‌های آموزشی دنیا در نشست و برخاست قرار بگیرد و سرعت خود را در سطح دریا به سرعت زیر صوت برساند.

وجود یک باله افقی کاملاً چرخان در دم این هواپیما محدودیت خلبان را برای مانور‌های مختلف و به خصوص خروج از حالت" اسپین" یا سقوط دورانی برطرف می‌کند.

جت آموزشی پیشرفته "یاسین " از دو موتور توربوجت با قدرت رانش ۷ هزار پوند بهره می‌برد که از نظر قدرت در رده موتور هواپیما‌های جنگنده دنیاست.

کابین این هواپیما با چینش پشت سر هم و غیر هم سطح به گونه‌ای طراحی شده است تا میدان دید راحت و وسیعی را برای شاگرد در کابین جلو و به ویژه استاد خلبان در کابین عقب فراهم کند.

صندلی پران این هواپیما نسبت به نمونه‌های خارجی خود قادر است در سرعت صفر یعنی روی باند و در هر شرایطی فعال شود و سرنشین‌ها را در کسری از ثانیه تا ۱۰۰ متر به بیرون از هواپیما پرتاب کند.

مسافت باندی که این هواپیما برای فرود احتیاج دارد، ۷۰۰ متر است و هواپیمای یاسین حتی قابلیت فرود بر روی باند‌های کوتاه را دارد.

جمهوری اسلامی ایران با طراحی و ساخت این هواپیمای جت آموزش پیشرفته در زمره معدود کشور‌های دارنده فناوری هوایی قرار گرفته است و آمادگی دارد این توانمندی را با سایر کشور‌ها به اشتراک بگذارد.

جت"یاسین" نماد بارز شکست تحریم‌ها

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح تصریح کرد: طراحی و ساخت جت آموزشی پیشرفته "یا سین" نماد بارز شکست تحریم هاست.

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در

مراسم رونمایی از این جت آموزشی گفت: هواپیمای جت "یاسین" نه تنها ماهیت راهبردی علمی و فناورانه دارد و بر ارتقای قدرت ملی تاثیرگذار خواهد بود بلکه به عنوان نماد بارز و افتخار آمیز در شکست و بی اثر کردن تحریم‌ها، پیام بسیارروشنی را به نظام استکبار منعکس خواهد کرد.

وی در این مراسم با تسلیت ایام اربعین حسینی و با اشاره به حضور میلیون‌ها نفر از انسان‌های آزاده در این راهپیمایی با شکوه دشمن شکن، تقارن رونمایی از هواپیمای جت آموزشی پیشرفته " یاسین" با ایام اربعین سید و سالار شهیدان را موجب برکت و عزت هر چه بیشتر ایران و مکتب تشیع برشمرد و اظهار داشت: دانشمندان و نخبگان صنعت دفاعی در هر آوردگاهی با توکل به قدرت لایزال الهی و تأسی به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت، همت و غیرت بی بدیل خود را در راه ارتقاء امنیت، عزت و افتخار میهن عزیزمان ایران اسلامی به منصه ظهور گذاشتند.

وزیر دفاع رونمایی از هواپیمای جت آموزشی پیشرفته یاسین را در سالی که به شعار"رونق تولید" نام گرفته است، اوج هنرنمایی فرزندان رشید ملت ایران در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با مشارکت نیروی هوایی ارتش برشمرد و گفت: نخبگان صنعت دفاعی با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان، ضمن رفع یکی از ضروری‌ترین نیاز‌های هوایی کشور، دستاوردی جدید و سترگ را به عنوان هدیه به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ملت شریف ایران اسلامی، نیرو‌های مسلح به ویژه نیروی هوایی ارتش وسپاه تقدیم می‌کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه تجهیز ناوگان هوایی کشور به هواپیمای جت آموزش پیشرفته بومی "یاسین" چرخه تولید قدرت هوایی در بعد صنعتی را به شکلی منسجم تسریع می‌کند، افزود: با این رونمایی زمینه برای تحقق اقتصاد مقاومتی با ماهیت رونق تولید ملی که مد نظر رهبر معظم انقلاب (مد ظلهالعالی) است، در حوزه صنعت هوایی محقق شده است.

امیر سرتیپ حاتمی موفقیت دانشمندان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در ساخت هواپیمای جت پیشرفته " یاسین" را در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی، اجتماعی و به ویژه بین المللی بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: یکی از اهداف طراحی و تولید هواپیمای جت آموزش پیشرفته " یاسین" برطرف کردن نیاز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مقدماتی و متوسط با هواپیما‌های ملخی و رفع وابستگی به سایر کشور‌ها در تکمیل دوره آموزشی خلبانان با هواپیمای جت است.

امیر سرتیپ حاتمی با تشریح پیچیدگی‌های هواپیمای جت " یاسین" طراحی، ساخت و آزمایش‌های موفق متعدد هواپیما در این کلاس را نیازمند دانش بومی طراحی و فناوری بالا عنوان کرد و گفت: معمولاً در دنیا مجموعه‌ای از چند کشور صاحب تکنولوژی و دانش فنی، بصورت مشترک اقدام به طراحی و ساخت یک هواپیما در این رده و کلاس می‌نمایند چرا که امکانات و زیر ساخت‌هایی نظیر آزمایشگاه تونل باد، تست سازه و تست‌های استندی و سایر تجهیزات دقیق به علت پیچیدگی محصول نیاز به دانش بالا و سرمایه گذاری سنگین دارد.

وزیر دفاع در همین زمینه اضافه کرد: ایران جزو معدود کشور‌هایی است که برغم تحریم‌های همه جانبه با تکیه بر توان علمی متخصصان جوان و مجرب با ایجاد زیرساخت‌های لازم و بهره گیری از توان و پتانسیل نیرو‌های مسلح اعم از نیروی هوایی و وزارت دفاع، دانشگاهها، شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی موفق به طراحی و ساخت هواپیمای جت آموزشی پیشرفته "یاسین" شده است.

امیر سرتیپ حاتمی با تبریک این دستاورد ملی به ملت شریف ایران اسلامی بیان کرد: تولید این هواپیما تاثیر بسزایی در خود باوری ملی به ویژه در اشتغال زایی برای قشر تحصیل کرده، جلوگیری از خروج میلیون‌ها دلار ارز، بازگشت سرمایه، رونق تولید و افزایش اقتدار ملی و سلب وابستگی خواهد داشت.