سکه نوسان اونس طلا را از معادلات خود کنار گذاشت

سومین صعود متوالی دلار

11:32 - 1400/01/21
ارز و سکه معاملات آغازین سومین هفته تیر ماه را صعودی آغاز کردند. شنبه سطح تقاضا در بازار داخلی به واسطه اخبار نامطلوب اقتصادی افزایش یافت و رشد نرخ حواله درهم و قیمت دلار در شهرهای همسایه مرزی به حرکت صعودی شاخص ارزی کشور شتاب بخشید. سکه نیز همچون روزهای گذشته جهت‌دهی خود را با مقیاس دلار هماهنگ کرد و به تنزل اونس طلا به زیر مرز روانی بی‌اعتنا بود.
سومین صعود متوالی دلار

دنیای بورس: در معاملات نخستین روز کاری هفته شاخص ارزی کشور سومین رشد متوالی خود را تجربه کرد. شنبه هر دلار آمریکا 150 تومان به ارزش خود افزود و راس ساعت 18 به بهای 13 هزار و 200 تومان به فروش رسید. پیش از این و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته دلار به ترتیب 50 و 110 تومان رشد قیمت را تجربه کرده بود و امروز با افزایش 1.15 درصدی به حرکت صعودی خود شتاب بخشید. به این ترتیب نرخ ارز به بیشترین میزان خود از 4 تیر ماه رسید و بازدهی آن از ابتدای سال پس از گذشت 7 روز کاری در بازه منفی با ثبت نرخ 0.38 درصد به محدوده مثبت بازگشت.

دو دیدگاه متفاوت در میان کارشناسان

تحلیل‌گران بازار ارزی کشور نظر متفاوتی در خصوص روند صعودی سه روزه دلار دارند. گروهی از آنها دامنه نوسان پایین و عدم خروج نرخ ارز از بازه 25 روزه را نشانه‌هایی برای رد احتمال رالی صعودی دلار می‌دانند. در حالی که گروه دوم که شامل افزایشی‌های بازار می‌شود معتقدند سطح تقاضای احتیاطی در بازار بالا رفته است و در صورت تداوم خرید نرخ ارز پتانسیل صعود بیشتر را نیز دارد. این دسته از افراد اخبار سیاسی نامطلوب را عامل اصلی تقویت مجرای تقاضا می‌دانند. آنها توقیف سوپر تانکر نفتی کشورمان در تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس و احتمال کاهش تعهدات کشورمان به مفاد برجام در روزهای آتی را به عنوان فاندهای خبری می‌شناسند که می‌تواند بر جذابیت بازار ارزی برای افزاد عادی بیافزاید.

متغیرهای بیرونی رشد دلار

اما دلیلی که مورد اتفاق تمامی کارشناسان قرار دارد اثر نوسان درهم و دلار در شهرهای همسایه و اثرگذاری آن بر روی ذهنیت معامله‌گران است. امروز نرخ حواله درهم در میانه روز تا مرز 3 هزار و 600 تومان پیشروی کرد که 50 تومان بیشتر از قیمت ثبت شده در روز پنجشنبه بود. با اینکه درهم در ادامه روز تا سطح 3 هزار و 590 کاهش یافت اما تاثیر آن بر روند امروز دلار قابل انکار بود. معامله‌گران ارزی با ضرب کردن قیمت درهم در ضریب برابری به قیمت معادل دلار می‌رسند و اتخاذ موقعیت خرید و فروش می‌کنند. امروز قیمت دلار در شهر همسایه سلیمانیه عراق نیز تا سطح 13 هزار و 250 تومان رشد کرد و انتظارات افزایشی را در بازار داخلی بالا برد. هر چه قیمت دلار در شهرهای مرزی همسایه بالا رود تمایل برای خروج ارز از کشور به منظور سودآوری بیشتر می‌شود.

بی‌محلی سکه به اونس

امروز هر سکه طرح جدید نیز همگام با رشد دلار 60 هزار تومان به ارزش خود افزود و راس ساعت 18 به بهای 4 میلیون و 660 هزار تومان به فروش رفت. رشد شاخص ارزی کشور مهم‌ترین پارامتر افزایشی اثرگذار بر رشد سکه بود، با این حال این دارایی ارزشمند مطابق مدل رفتاری چند وقت اخیر کاهش اونس طلا در آخرین معاملات بازار جهانی را نادیده گرفت و با رشد 1.3 درصدی بیشترین قیمت خود از 4 تیر ماه را تجربه کرد. با نوسان صورت گرفته ارتفاع حباب سکه با محاسبه مالیات ارزش افزوده در ارتفاع منفی 82 هزار تومان ایستاد.

شاخص دلار علیه اونس طلا

فلز زرد در آخرین روز معاملات بازار جهانی پیش از تعطیلات آخر هفته میلادی با کاهش قیمت روبرو شد و مرز روانی مهم 1400 دلاری را واگذار کرد. جمعه آمار اشتغال‌زایی آمریکا در ماه ژوئن منتشر شد. در این ماه دولت آمریکا موفق شد فراتر از انتظار 160 هزار واحدی به تعداد 224 هزار واحد شغل ایجاد کند و موفق‌ترین آمار را در این خصوص طی 5 ماه گذشته به ثبت برساند. به این ترتیب خوش‌بینی‌ها از رشد اقتصاد جهانی بالا گرفت و بازار دارایی‌های امن از جمله طلا از رونق افتاد. از سمت دیگر این آمار باعث شد تا شاخص دلار در آخرین ساعات به بالای مرز 97 واحدی صعود کند. با رشد شاخص دلار از قدرت خرید ارزهای غیر دلاری کاسته شده و سطح تقاضا برای طلا کاهش می‌یابد. در نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو 50 درصد کارشناسان وال‌استریت و 65 درصد از فعالان بازار هفته‌ای صعودی برای طلا در نظر دارند.