سیگنال ترامپ از تنش جنگ تجاری کاست

عقبگرد طلا از مرز روانی

11:21 - 1400/01/21
طلا در معاملات سه‌شنبه بازار جهانی اندکی افت کرد و قیمت این دارایی امن به زیر مرز روانی 1300 دلار تنزل کرد. فلز زرد که با بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا صعودی شده بود، با ارسال سیگنال مطلوب از سمت کاخ سفید به اصلاح قیمت پرداخت.
عقبگرد طلا از مرز روانی


دنیای بورس: بهای هر اونس طلا طی معاملات امروز در بازار جهانی ضمن ثبت افت 0.11 درصدی به سطح 1298.4 دلار رسید.

قیمت طلا برای تحویل در ماه ژوئن در بازار آتی کامکس نیویورک هم 0.2 درصد کاهش یافت و هر اونس از این دارایی ارزشمند به بهای 1299.05 دلار به فروش رسید.

دیروز و پس از اعلام تعرفه‌های متقابل چین روی کالاهای آمریکایی قیمت فلز زرد صعودی شد و توانست از مرز روانی 1300 دلاری نیز عبور کند. قیمت طلا ساعت 5 بامداد حتی به قله یک ماهه 1303 دلاری نیز رسید.

وزارت دارایی چین اعلام کرده است که تعرفه‌های جدید در پاسخ به رویه یک‌جانبه و محافظه‌کارانه آمریکا وضع شده‌اند. سخنگوی این وزارت گفت: "امیدواریم که آمریکا به راه تجارت دوجانبه و رایزنی اقتصادی بازگشته و مسیر نیمه تمام چین را تکمیل کند."

این بیانیه پس از افزایش تعرفه‌ آمریکا بر روی 200 میلیارد دلار کالای چینی به بهانه شکست مذاکرات صادر شد.

ترامپ نیز در نشست خبری گفت که ماه آینده با رئیس جمهور چین در ژاپن دیدار خواهد کرد و انتظار دارد که این بار نتایج مذاکرات از نظر مقامات پکن ثمربخش باشد.

ترامپ همچنین از چین درخواست کرده که دست به اقدام متقابل نزنند. وی روز دوشنبه گفت: "ما با آنها مذاکره خواهیم کرد. ما روابط خوبی با چینی‌ها داریم."

با مکدر شدن چشم‌انداز جنگ تجاری بین دو کشور از بسیاری از بازارهای سهام در سراسر جهان با زیان مواجه شده‌اند. طلا نیز از موقعیت پیش آمده استفاده کرد و با جذب بخشی از نقدینگی بازارهای ریسک پذیر طی هفته گذشته بیش از 1.5 درصد رشد کرد.