5 عامل در بررسی روند معاملات بازار دلار

10:55 - 1400/01/21
تحلیلگران تاکید دارند در روند معاملات در بازار دلار، ضربه نوسان‌های ارزی تحت‌تاثیر ۵ عامل گرفته شد.

دنیای اقتصاد: دلار در آخرین روز بهمن‌ماه تنها ۳۰ تومان رشد کرد؛ حال آنکه روز دوشنبه افزایش ۶۰۰ تومانی داشت. به گفته فعالان، ۵ عامل، شنیده‌ها مبنی‌بر فرصت دوباره FATF به ایران، تمدید مجوز اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه، شناسایی سود برخی نوسان‌گیران در مرز ۱۳ هزار تومانی، احتیاط معامله‌گران در خرید ارز پس از برخوردهای امنیتی و کاهش افزایش نرخ حواله درهم، در کاهش نوسان بازار ارز در روز انتهایی بهمن‌ماه دخیل بودند.

با وجود کاهش سرعت رشد دلار در انتهای بهمن‌ماه، میزان بازدهی این ارز در این ماه دو رقمی ماند و بالای ۱۲ درصد ثبت شد. البته شاخص ارزی در دی‌ماه بیش از ۱۶ درصد افزایش یافته بود و «کاهشی»‌های بازار نیز روی کاهش بازدهی دلار در بهمن نسبت به دی تاکید کردند.

در این میان، برخی از معامله‌گران افزایشی همچنان اعتقاد دارند قیمت دلار با تکیه بر عواملی مانند سررسید گواهی سپرده‌ها سرعت رشد بیشتری بگیرد؛ حال آنکه کاهشی‌های بازار بر متغیر افزایش ورود عرضه ارز به بازار تحت تاثیر مشوق‌های بانک مرکزی تاکید دارند. روند کم‌نوسان دیروز در شرایطی می‌تواند تکرار شود که مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی و سیاسی موثر بر بازار تداوم داشته باشد.

  • مشروح تحلیل را اینجا بخوانید.