نگاهی به متن و حاشیه‌های نفت سپاهان

بررسی عملکرد دی ماه «شسپا»

10:40 - 1400/01/21
طی یک ماه گذشته اخبار و حاشیه‌های نفت سپاهان شدت گرفته است؛ این حواشی با شفاف‌سازی روانکارسازان در رابطه با نرخ خرید لوبکات وارد مرحله‌ای تازه شد. با انتشار صورت‌های مالی 9 ماهه، شرکت تا حدودی رویه خود در رابطه با مخارج مصرفی را به نمایش گذاشت. گزارش عملکرد دی ماه این شرکت ابتدای هفته جاری بر روی کدال قرار گرفت و در آخرین وهله پیشنهاد هیئت مدیره این شرکت در رابطه افزایش سرمایه 471 درصدی از محل سود انباشته منتشر شد.
بررسی عملکرد دی ماه «شسپا»

دنیای بورس: نفت سپاهان از جمله شرکت‌هایی است که روند عملیاتی مناسبی را طی سال‌های اخیر پشت سر می‌گذارد و از این منظر عملکرد این شرکت مورد توجه «دنیای بورس» بوده است. با وجود شرایط پیچیده اقتصادی و مالی که پیش روی تمام بنگاه‌های کشور در سال 97 قرار گرفت، وزن ابهامات در رابطه با صنعت روانکارسازان شدت بیشتری داشته است. کما این که نرخ ماده مصرفی این شرکت‌ها همچنان نامشخص است.

از 4 مورد رخداد اخیر در رابطه با نماد «شسپا» که در بالا بر شمرده شد در رابطه با دو مورد نخست تحلیل‌های متعددی ارائه شده است. «دنیای بورس» در آخرین گزارش به بررسی اختلاف مابین سود انتظاری و انتشاری این شرکت پرداخته است که نکات جامعی را در رابطه با ابهامات و عملکرد 9 ماهه این شرکت در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

در این رابطه بخوانید: چرا «شسپا» از سقف انتظارات جا ماند؟/ نکات سودساز نفت سپاهان

 ارزیابی عملکرد دی ماه نفت سپاهان

«شسپا» در دی ماه مجموعا بیش از 54400 تن محصول تولید کرده است؛ این مقدار تقریبا معادل حجم تولید آذر ماه است و اگر چه بهبود وضعیت نسبت به شرایط تابستان را نشان می‌دهد همچنان تا سطوح قدرتمند تولید در سال گذشته کمی فاصله دارد. ضمنا متوسط ماهانه حجم تولید شرکت در سال مالی جاری در حدود 55 هزار تن است که از این زاویه شرکت بر مدار معمول تولید خود در حال حرکت است.

در زمینه حجم فروش محصولات، نفت سپاهان اقدام به فروش از موجودی کرده است. آمارهای عملکرد این شرکت همچنان نشان از آن دارد که تحریم نتوانسته مانعی برای فروش صادراتی این شرکت باشد. مجموع حجم فروش این شرکت در آذر ماه بیش از 57 هزار تن و متوسط حجم فروش این شرکت در 9 ماه نخست 50700 تن بوده است.

در رابطه با نرخ‌های فروش شاهد افت نسبی نسبت به ماه آذر هستیم. با این حال همبستگی شدید نرخ محصولات و قیمت نفت این افت بهای محصولات را توجیه می‌کند. این موضوع در گزارش عملکرد «شرانل» طی دو ماه اخیر نیز قابل مشاهده است. البته در رابطه با نرخ فروش محصولات جانبی میزان افت شدت بیشتری نسبت به نفت داشته که می‌تواند ناشی از ترکیب متفاوت فروش محصولات طی دی ماه نسبت به ماه آذر باشد.

نهایتا این شرکت به لطف فروش از موجودی محصولات جانبی توانسته فروش 303 میلیارد تومانی را در دی ماه محقق کند  که رشدی 32 درصدی نسبت به متوسط مبلغ فروش ماهانه شرکت در 9 ماه نخست دارد.

همان گونه که در گزارش پیشین شرح داده شد به نظر می‌رسد «شسپا» مبنای ارزی برای محاسبه نرخ لوبکات در دو ماه آبان و آذر را بر اساس نرخ نیما تنظیم کرده و یارانه این صنعت را در محاسبات خود وارد نکرده است. در عین حال افت نسبی قیمت نفت طی دی ماه نسبت به پاییز می‌تواند به کاهش نرخ لوبکات مصرفی نسبت به ماه‌های آبان و آذر منجر شود.

افزایش سرمایه و پیش‌بینی مدیران از عملکرد شرکت

در آخرین خبر، امروز پیشنهاد هیئت مدیره این شرکت مبنی بر افزایش سرمایه 470 درصدی این شرکت از محل سود انباشته بر روی کدال نشست. موضوع این افزایش سرمایه پیش از این در مجموع عمومی فوق‌العاده شرکت مطرح شده بود. حساسیت موضوع افزایش سرمایه از محل سهام جایزه مساله‌ای است که تمام توجهات بورس را در مقطع فعلی به خود مشغول کرده است.

با این حال آن‌چه در رابطه با «شسپا» به جذابیت سهام دامن می‌زند را باید در عملیات این شرکت جستجو کرد. از نکات قابل‌توجهی که در گزارش توجیهی این افزایش سرمایه به چشم می‌خورد برآورد مدیران شرکت از سودآوری سهم در سال‌های جاری و آتی است. در این گزارش سود هر سهم شرکت برای سال جاری 848 و برای سال مالی 98 در حدود 740 تومان برآورد شده است. این براوردها فاصله نسبی را با پیش‌بینی‌های «دنیای بورس» نشان می‌دهد که در ادامه و طی گزارش دیگری به آن پرداخته خواهد شد.

.