پیش‌بینی قیمت طلا در روز سه‌شنبه

10:32 - 1400/01/21
در آستانه سحنرانی رئیس بانک مرکزی اروپا و رای‌گیری بر سر طرح پیشنهادی نخست وزیر بریتانیا برای خروج از اتحادیه در پارلمان این کشور، جوی محتاط بر معاملات طلا حاکم شده و این محصول نوسان قیمت محدودی را تجربه می‌کند.
پیش‌بینی قیمت طلا در روز سه‌شنبه

دنیای بورس- محمد نجفی

وضعیت بازار طلا در روز سه‌شنبه

همانگونه که در خبر مربوط به بازار ارز عنوان شد امروز قرار است طرح پیشنهادی ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا در پارلمان بریتانیا به رای گذشته شود. در آستانه این رویداد شاهد تقویت پوند در برابر دلار آمریکا هستیم. در صورت رای آوردن این طرح طبق انتظار پوند روندی صعودی را در پیش خواهد گرفت. در غیر این صورت وضعیتی مبهم پیش روی بازار قرار خواهد داشت.

در عین حال ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا قرار است عصر امروز به ایراد سخنرانی بپردازد. در وضعیتی که بانک مرکزی آمریکا سیگنال‌هایی را در زمینه توقف روند افزایش نرخ بهره صادر کرده، ارائه هر گونه سرنخ از سوی دراگی پیرامون افزایش نرخ بهره اتحادیه اروپا ویا عقب‌نشینی از برنامه خرید اوراق می تواند یورو را در برابر دلار آمریکا به میزان چشمگیری تقویت کند.

با توجه به این دو رویداد، ریسک بازار ارز در روز سه‌شنبه بالا رفته و همین امر نیز ریسک معاملات طلا را افزایش داده است. به همین دلیل میان معامله‌گران فلزات قیتمی از جمله طلا احتیاط را چاشنی کار خود کرده‌اند.

در معاملات امروز قیمت طلا در بازار آتی کامکس با افتی 1/4 دلاری در سطح 1289/9 دلار قرار دارد. در بازار نقدی این محصول بیش از یک دلار ارزان شده و در سطح 1291/1 دلار معامله می‌شود.

پیش‌بینی دوشنبه‌‌ (چهارچوب زمانی روزانه در بازار نقدی)

سیگنال‌های نزولی: هیستوگرام MACD  کماکان پاین تر از خط سیگنال قرار دارد و نمودار RSI روندی نزولی را در پیش گرفته است.

سیگنال‌های صعودی: قیمت در سطوح بالاتر از میانگین‌ موزون نمایی 5 روزه (1289 دلار) و 13 روزه (1284 دلار) قرار داشته و در سطوح فراتر از میانگین موزون نمایی 62 روزه (1254 دلار) تثبیت شده است- نمودار  RSI روند صعودی به خود گرفته است

سیگنال تایید: سیگنال تایید قابل ذکری در دست نیست.

حمایت‌های پیش‌رو: علاوه بر سطح 1290 دلار، حمایت مهمی 1289 دلار (میانگین 5 روزه) پیش روی طلا قرار دارد. حمایت بعدی در سطح میانگین 13 روزه (1284 دلار) است.

مقاومت‌های پیش‌رو:  مقاومت 1293 در مسیر طلا قرار دارد و منطقه مقاومتی مهمی نیز از 1298 تا 1300 دلار به چشم می خورد.

نتیجه‌گیری: کماکان در بازه زمانی روزانه چشم‌انداز روشنی پیش روی طلا قرار دارد. همانند روز گذشته در صورت عبور پرحجم از مقاومت 1293 دلار، انتظار رشد قیمت تا محدوده 1300 دلار دور از ذهن نیست. در صورت نفوذ به سطوح کمتر از میانگین 5 روزه، انتظار افت قیمت تا میانگین 13 روزه وجود دارد.