بورس صعود کرد / بازار از مناظره اول استقبال کرد؟

14:16 - 1403/04/12
اکوایران: روز سه‌شنبه بورس صعودی شد و اغلب نمادهای بازار سبزپوش شدند. به نظر می‌رسد بازار از مناظره اول دور دوم انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرده است.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه 12 تیر ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 15 هزار و 339 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 90 هزار و 435 واحد رسید. 

 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 5 هزار و 48 واحدی در رقم 673 هزار و 195 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با رشد 140 واحدی به رقم 22 هزار و 106 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 2 هزار و 97 واحد به سطح 118 هزار و 121 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس تهران

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای چهارمین روز متوالی منفی شد و 118 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 11 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای ومهان، خودرو، وتجارت و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فولاد، غاذر، نوری، شبریز و اردستان تعلق داشت.

بورس صعود کرد / بازار از مناظره اول استقبال کرد؟2

نمادهای اثرگذار بر شاخص کل بورس و فرابورس

امروز نمادهای فولاد، شستا و فملی نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای شغدیر، سیدکو و شبریز از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، فصبا و خدیزل بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای مارون، بپاس و تجلی نمادهایی هستند که اثر کاهنده بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز شفام، فزر و خاور بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 14 هزار و 308 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 7885 میلیارد تومان بود که 47 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 17 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 319 میلیارد تومان رسید. 

بورس صعود کرد / بازار از مناظره اول استقبال کرد؟1

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد وکار بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 76 میلیارد تومان بود. 

پس از وکار، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد افق و زماهان در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد 824 میلیون و 492 هزار و 32 سهم در صدر قرار گرفته است. وکار در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وبملت و شلعاب نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 64 نماد صف خرید داشتند و 94 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با فات 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 184 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 41 درصدی به 254 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس صعود کرد / بازار از مناظره اول استقبال کرد؟11