عملکرد امیدوارکننده فلزات پایه در هفته اخیر

10:30 - 1400/01/21
با افزایش امیدواری فعالان اقتصادی به حل مناقشه تجاری آمریکا و چین و همچنین افت نسبتا ملموس شاخص دلار آمریکا، جو مثبتی بر معاملات بسیاری از محصولات بازار فلزات لندن در هفته اخیر حاکم شد.
عملکرد امیدوارکننده فلزات پایه در هفته اخیر

این هفته آمریکا و چین مذاکرات تجاری سه روزه ای را در پکن برگزار کردند و پس از پایان گفتگوها دو طرف از سازنده بودن مذاکرات سخن به میان آوردند. در عین حال خبر رسید که احتمال برگزاری دور جدید مذاکرات در ماه جاری میلادی وجود دارد. به این ترتیب امیدواری فعالان اقتصادی نسبت به حل مشکلات تجاری ماه‌های اخیر دو اقتصاد بزرگ جهان افزایش یافت و همین امر فضای مثبتی را بر معاملات بسیاری از محصولات در بازار فلزات لندن حاکم کرد.

در عین حال شاخص دلار روندی نزولی را در هفته اخیر پشت سر گذاشت و همین امر منجر به بهبود تقاضا برای فلزات از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیر دلاری شد. شاخص دلار این هفته با افتی 0/5 درصدی به 95/6 واحد رسید. تداوم تعطیلی دولت آمریکا و افزایش احتمال توقف برنامه افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی این کشور از دلایل ایجاد فشار بر دلار آمریکا به حساب می‌‌آید.

از اخبار مهم این هفته می توان به کاهش تولید روی از سوی چین اشاره کرد. در پایان هفته اتحادیه فلزات غیرآهنی چین در گزارشی اعلام کرد که سطح تولید روی تصفیه شده این کشوردر سال 2019 شدیدترین افت سالانه را از سال 2013 تاکنون ا تجربه کرده است.

این هفته موجودی انبار سرب و روی در بازار لندن روندی نزولی را پشت سرگذاشت اما سطح ذخایر مس و آلومینیوم افزایش یافت. با این وجود میزان تغییر موجودی این محصولات چندان ملموس نبود.

عملکرد امیدوارکننده فلزات پایه در هفته اخیر17

تغییرات قیمت فلزات در روز جمعه و همچنین در هفته اخیر به شرح جدول زیر بوده است:

عملکرد امیدوارکننده فلزات پایه در هفته اخیر10