بلومبرگ به ارائه پیش‌بینی‌های موسسات مطرح مالی پرداخت

دورنمای بازارهای کالایی،ارز و سهام در 2019

10:26 - 1400/01/21
موسسه بلومبرگ در گزارشی تفصیلی به ارائه دیدیگاه‌های موسسات مالی و تحقیقاتی مطرح جهان در زمینه چشم‌انداز بازارهای مختلف از جمله سهام، ارز، بازارهای کالایی، بازارهای نوظهور  و اوراق قرضه پرداخت. در ادامه این مطلب گزیده‌ای از پیش‌بینی‌های مطرح شده از قیمت نفت، طلا و وضعیت پیش‌روی بازارهای سهام و ارز پیش‌روی مخاطبان قرار می‌گیرد.
دورنمای بازارهای کالایی،ارز و سهام در 2019

در ادامه این مطلب پیش‌بینی موسسات مالی و تحقیقاتی در زمینه چشم‌انداز سال 2019 میلادی به تفکیک بازارهای مختلف ارائه می‌شود.

 بازارهای کالایی:

BOA Merrill lynch:  چشم‌انداز مثبتی پیش روی بسیاری از بازارهای کالایی قرار دارد. انتظار می‌رود میانگین قیمت نفت برنت و وست تگزاس به ترتیب به 70 و 59 دار برسد. در مورد بازار فلزات با توجه به ریسک کاهش رشد اقتصادی چین، مس چشم‌انداز مبهمی دارد. میانگین قیمت طلا به 1296 دلار خواهد رسید اما این محصول ممکن است قیمت 1400 دلار را نیز در سال 2019 تجربه کند.

Credit Suisse: تا زمانی که تقاضای وارداتی چین برای کالاها در سطح مطلوبی باشد، به نظر میرسد این محصولات به دوران رونق خود ادامه دهند.

BNP: قیمت نفت بار دیگر در مسیر صعود قرار می‌گیرد و همین امر فشار تورمی در سطح جهان ایجاد خواهد کرد. پیش بینی می‌شود قیمت نفت برنت در فصل دوم سال جاری به 82 دلار برسد.

سیتی گروپ: چشم‌انداز بازار انرژی از وضعیت ضعیف به خنثی تغییر کرده و وضعیت فلزات قیمتی به 1+ رسیده‌است.

HSBC: چشم‌انداز نسبتا روشنی پیش روی طلا قرار دارد. میانگین قیمت طلا در سال 2019 برابر با 1292 دلار خواهد بود.

جی‌پی‌مورگان: قیمت نفت برنت در محدوده 55 تا 75 دلار قرار خواهد داشت. طلا به 1400 دلار می‌تواند برسد. فلزات پایه درنیمه ابتدایی سال با رشد قیمت مواجه می‌شوند اما در نیمه دوم سال قیمت این محصولات پایین می‌آید.

Macquarie: فلزات و کالاهای فله صنعتی روندی مبهم را تجربه خواهند کرد. به نظر می‌رسد عملکرد فلزات بهتر از سایر کالاهای فله باشد.

مورگان استنلی: انتظار می‌رود محدودیت عرض نفت، قیمت نفت برنت را تا پایان سال 2019 به 80 دلار در هر بشکه برساند. پیش‌بینی تضعیف دلار و کاهش نرخ بازده اوراق قرضه نیز دورنمای مناسبی را پیش روی طلا قرار می‌دهد.

سوشیت جنرال: عوامل بنیادی فلزات امیدوارکننده هستند و به نظر می‌رسد بازار این محصولات از لحاظ عرضه و تقاضا در وضعیت متعادلی باشد. در عین حال کاهش موجودی انبار و بهبود نسبی تقاضا دور از ذهن نیست. با این وجود با در نظر گرفتن آرام شدن رشد اقتصاد چین و اقتصاد جهانی و افزایش سیاست‌های حمایت‌گرایانه، وضعیت کلان بازارها چندان امیدوارکننده نیست. دورنمای مثبتی پیش روی قیمت آلومنینیوم قرار دارد اما قیمت مس با توجه به فضای مبهم کلان زیر فشار قرار خواهد داشت. چشم‌انداز قیمت روی کماکان از دید این موسسه خنثی ارزیابی می‌شود.

UBS: دورنمای مثبتی برای بازار نفت قابل تصور است. با توجه به کاهش تولید اوپک، قیمت نفت برنت می‌تواند در محدوده 75 تا 80 دلار قرار گیرد. در عین حال با توجه به احتمال تضعیف دلار آمریکا، تداوم تزلزل بازار سهام این کشور و تغییر رویکرد فدرال رزور به افزایش نرخ بهره، قیمت طلا می‌تواند به میانگین 1300 دلار برسد.

ارز

BOA Merrill lynch: دلار آمریکا در سال 2019 در برابر ارزهای مطرح به ویژه یورو و ین ژاپن تضعیف خواهد شد. قدرت دلار به شدت در سال جاری به تحولات روابط تجاری آمریکا و چین بستگی خواهد داشت.

Credit Suisse: دلار آمریکا وضعیت باثباتی را پشت سر خواهد گذاشت. با توجه به اتخاذ سیاست‌های انقباضی از سوی فدرال رزور در دو سال اخیر و اجرای بسیار آرام این سیاست‌ها از سوی بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن در مدت مذکور، انتظار برای دلار باثبات دور از ذهن نیست.

Macquarie: دلار آمریکا در نیمه ابتدایی سال روندی صعودی را تجربه خواهد کرد اما در نیمه دوم سال با توجه به آرام شدن روند رشد اقتصادی آمریکا، شاهد تزلزل نه چندان ملموس ارزش این ارز خواهیم بود.

مورگان استنلی:  انتظار می‌رود دلار آمریکا در سال 2019 به سقف برسد و در ادامه ارزهایی مانند یورو و پوند در برابر این ارز تقویت شوند.  

راسل: دلار آمریکا از پتانسیل رشد آرامی برخوردار است. ین ژاپن می‌تواند قوی‌ترین عملکرد را به ثبت برساند. این ارز هم‌اکنون پایین‌تر از ارزش ذاتی است و در عین حال انتظار می‌رود بانک مرکزی ژاپن در سال جاری سیاست‌های انبساطی خود را تلطیف کند.

UBS: در میان مدت انتظار می‌رود روند صعودی دلار آمریکا با توجه به اختلاف ملموس نرخ بهره آمریکا با دیگر اقتصاد‌های بزرگ جهان تداوم یابد. با این وجود با عادی شدن سیاست‌های پولی در اروپا به تدریج دلار آمریکا در موضع ضعف قرار خواهد گرفت.

سهام

BOA Merrill lynch: شاخص S&P500 کمی بالاتر از 3 هزار واحد به اوج خود میرسد. روند رشد سود شرکتی آرام می‌شود.

Black Rock: باید از سرمایه‌گذاری بر روی سهام در مناطقی مانند اروپا که از شانس رشد برخوردارند اما در عین حال در معرض ریسک‌های زیادی نیز قرار دارند تا حد امکان دوریب کرد.

سیتی‌گروپ: چشم‌انداز بازار سهام اقتصادهای نوظهور از وضعیت خنثی به 1+ رسیده اما سهام ژاپن از وضعیت مثبت به وضعیت خنثی تنزل پیدا کرده است.

BNP: نرخ رشد سوددهی شرکت‌ها در بازار سهام آرام می‌شود و حاشیه سود شرکت‌ها پایین می‌آید. بازار سهام آمریکا دیگر در وضعیت رونق قرار ندارد و بنابراین انتظار می‌رود عملکرد سهام در اروپا بهتر از آمریکا باشد.

Credit Suisse: بازار سهام در سال 2019 کماکان چشم‌انداز خوبی دارد. با توجه به الگوهای پایان روند تجاری، به نظر می‌رسد سهم‌های رشدی در آمریکا بتوانند عملکردی مناسب را به ثبت برسانند و در اروپا نیز سهم‌های مالی دورنمای روشنی را پیش روی خود می‌بینند.

بارکلیز: بازارهای سهام آمریکا عملکردی بسیار بهتر از بازارهای اروپایی در سال 2018 داشتند. اینکه بازارهای اروپایی بتواند فاصله خود را با آمریکا در سال 2019 کاهش دهند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ریسک‌های سیاسی اروپا و وابستگی این بازار به بازار آمریکا از موانع عمده ملموس ارزش سهام در اروپا به حساب می‌آیند.

گلدمن ساکس: شرکت‌ها کماکان بزرگترین خریدار سهام در سال 2019 خواهند بود. بازخرید سهام و ادغام و تملیک از جمله فرآیندهایی هستند که سهم شرکت‌ها در خرید سهام را در بازار آمریکا با رشدی 17 درصدی مواجه خواهند کرد. با تضعیف دلار، به نظر می‌رسد تقاضا برای سهام در آمریکا از سوی سرمایه‌گذاران خارجی نیز بالا برود.

جفریز: روند عادی‌سازی ترازنامه فدرال رزور نقدینگی مازاد را از میان برخواهد داشت. با این وجود اخذ موقعیت فروش روی شاخص S&P هنوز توصیه نمی‌شود. با این وجود ریسک‌هایی همچون تضعیف دلار می‌تواند روند سوددهی شرکت‌های حاضر در بورس آمریکا را آرام کند.

جی‌پی مورگان: ورود اقتصاد آمریکا و همچنین اقتصاد جهانی در یک تا دو سال آینده به رکود اجتناب ناپذیر است. با این وجود تا زمانی که هنوز دوران رونق به پایان نرسیده، بازار سهام می‌تواند عملکرد بسیار بهتری نسبت به اوراق با درآمد ثابت نصیب سرمایه‌گذاران کند.

مورگان استنلی: بازارهای سهام در ژاپن و اقتصادهای نوظهور بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری و بازار آمریکا به عنوان غیرجذاب‌ترین گزینه معرفی می‌شوند.

راسل: چشم‌انداز عملکرد سهام در بازارهای اروپا و ژاپن بهتر از بازار آمریکاست.

سوشیت جنرال: پتانسیل رشد قابل توجهی برای سهام در سطح جهانی در بازه 12 ماه آینده وجود ندارد و انتظار می‌رود روند حاکم بر بازارها با نزدیک شدن به رکود اقتصادی آمریکا در نیمه دوم سال 2019 میلادی بیش از پیش تضعیف شود.

UBS: هیچ بازار سهامی با افق رشد خارق العاده‌ مواجه نیست و بنابراین باید تنوع را در سبد سرمایه‌گذاری بالا برد و در بازارهای مختلف به سراغ انتخاب سهم‌های پربازده رفت. انتظار می‌رود بخش مالی در آمریکا و چین عملکرد خوبی را به نمایش بگذارند. سهم‌های بخش انرژی آمریکا و اروپا نیز گزینه‌های مناسبی به حساب می‌آیند.

اوراق قرضه

Credit Suisse: با وجود مسطح شدن منحنی بازده اوراق آمریکا، کماکان انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری‌های دلاری روندی صعودی را در سال 2019 تجربه کنند. در سایر مناطق همچون ژاپن، اروپا و سوییس پیش‌بینی می‌شود با توجه به پایین مانند نرخ‌های بهره، بازدهی اوراق قرضه در سال جاری ضعیف باشد.

جی‌پی مورگان: پیش‌بینی می‌شود منحنی بازده در آمریکا به روند مسطح شدن خود ادامه داده و در نیمه دوم سال معکوس شود.  انتظار می‌رود نرخ بازده اسناد خزانه دو ساله به 3/7 درصد و نرخ بازده اسناد 10 ساله به 3/6 درصد برسد.

Macquarie: انتظار می‌رود نرخ اوراق بلند مدت در آمریکا و اروپا روندی صعودی را تجربه کند به گونه‌ای که نرخ بازده اسناد خزانه 10 ساله آمریکا به 3/75 درصد برسد و بازده اوراق قرضه دولتی آلمان در سطح 1/35 درصد قرار گیرد.

بازارهای نوظهور

BOA Merrill Lynch: سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور شبیه قمار خواهد بود. با وجود اینکه بسیاری از دارایی‌ها زیر ارزش اسمی قرار دارند و ممکن است با توجه به تضعیف دلارآمریکا عملکردی بسیار مناسب را به ثبت برسانند ،اما تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین می‌تواند به این بازارها آسیب شدیدی وارد کند.

Barclays: پیشنهاد می‌شود در مورد سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور دیدگاهی محافظه‌کارانه مد نظر قرار گیرد. به نظر می‌رسد دارایی‌های متکی به واحدهای پول محلی با چالش‌های زیادی مواجه شوند.

جی‌پی‌مورگان: دارایی‌های دارای درآمد ثابت در اقتصاد‌های نوظهور می‌توانند گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری باشند. در عین حال ارزهای محلی در اقتصادهای نوظهور می‌توانند نسبت به ارزهای مطرح ارجهیت داشته باشند.