پیش‌بینی قیمت طلا در هفته پیش‌رو

10:21 - 1400/01/21
با توجه به تعطیلی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بازارها در بسیاری از اقتصاد‌های بزرگ جهان به مناسب آغاز سال نو میلادی، بازار طلا شرایط عادی را در هفته پیش‌رو تجربه نخواهد کرد و حجم معاملات پایین خواهد بود. از منظر تکنیکال کماکان شانس افزایش قیمت برای این محصول وجود دارد.
پیش‌بینی قیمت طلا در هفته پیش‌رو

دنیای بورس- محمد نجفی:

بازار طلا در هفته‌‌ای که گذشت

همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، طلا به روند صعودی قیمت خود در این هفته ادامه داد. با توجه به تداوم تعطیلی دولت آمریکا، شاخص دلار در هفته‌ای که گذشت زیر فشار قرار گرفت و افتی 0/5 درصدی را تجربه کرد. به این ترتیب تقاضا برای طلا روندی صعودی را تجربه کرد و همین امر منجر به حمایت از قیمت این محصول شد.

وضعیت تکنیکال پیش‌روی بازار ارز

با وجود افت ارزش دلار در برابر بسیاری از ارزهای مطرح در هفته اخیر، کماکان از دیدگاه تکنیکال در چهارچوب زمانی هفتگی با توجه به معیارهایی مانند میانگین‌های متحرک‌های 5 هفته‌ای، 10 هفته‌ای و 20 هفته‌ای و همچنین نوسانگرهایی مانند RSI، MACD و ADX احتمال تضعیف بسیاری از  ارزهایی مطرح مانند یورو، پوند، دلار کانادا، دلار استرالیا، و دلار نیوزلند در برابر دلار آمریکا بالاست امری که می تواند بازار طلا را زیر فشار قرار دهد. در این میان ین ژاپن از شانس خوبی برای صعود در برابر دلار آمریکا برخوردار است و در جفت ارز فرانک سوئیس- دلار آمریکا وضعیتی خنثی‌ دیده می‌شود.

تعطیلی دولت آمریکا

روز پنج شنبه قرار است رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شود و احتمال می رود نانسی پلوسی دموکرات این سمت را بر عهده گیرد. هنوز دولت و مجلس بر سر بودجه دیوار مکزیک به تواف نرسیده اند و تا زمان انتخاب مجدد رهبر مجلس، بررسی مسائل بودجه انجام نخواهد شد. به این ترتیب انتظار می‌رود موضوع تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال حداقل تا روز سوم ژانویه تداروم یابد. این امر باز هم می تواند منجر به بهبود تقاضا برای داراریی‌های امن از جمله طلا شود.

مذاکرات تجاری چین و آمریکا

در حالی که از پایان هفته گذشته دور جدید مذاکرات تجاری آمریکا و چین آغاز شده است، شب گذشته رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود اعلام کرد که مکالمه تلفنی سازنده‌ای را با رئیس جمهور چین داشته و روند حصول توافق تجاری جامعی میان دو کشور در حال پیشرفت است. این خبر می تواند به افزایش فضای ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران دامن بزند و تقاضا برای درایا‌های امن مانند طلا را کاهش دهد.

گزارش‌های اقتصادی تاثیرگذار بر بازار طلا

با وجود فعالیت‌های بازارهای آمریکا در روز پایانی ماه دسامبر، بسیاری از بازارهای اروپایی، آسیایی و اقیانوسیه در روز دوشنبه تعطیل هستند و همین امر منجر به کاهش ملموس حجم معاملات خواهد شد.. روز سه‌شنبه علاوه بر مناطق مذکور، در آمریکا نیز بازارهای تعطیل خواهد بود.

دوشنبه: گزارش قابل اعتنایی در این روز منتشر نمی‌شود.

سه‌شنبه: گزارش قابل اعتنایی در این روز منتشر نمی شود.

چهارشنبه: شاخص مدیران خرید تولید آلمان در ماه دسامبر- شاخص مدیران خرید تولیدی بریتانیا در ماه دسامبر

پنجشنبه: شاخص مدیران خرید ساختمانی بریتانیا در ماه دسامبر- گزارش مشاغل ایجاد شده در بخش غیر کشاورزی آمریکا در ماه دسامبر (موسسه ADP) – شاخص مدیران خرید تولیدی آمریکا در ماه دسامبر(موسسه ISM)- فروش خانه‌های نوساز آمریکا در ماه دسامبر

جمعه: گزارش‌های بازار کار آلمان در ماه دسامبر- شاخص قیمت مصرف‌کننده اتحادیه اروپا در ماه نوامبر- گزارش‌های بازار کار آمریکا در ماه دسامبر- سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا

پیش‌بینی هفته پیش‌رو (چهارچوب زمانی هفتگی در بازار نقدی):

هشدارهای نزولی: تداوم حرکت قیمت بر سطوح فراتر از باند بالایی بولینگر

هشدارهای صعودی: تثبیت قیمت در سطوح بالا‌تر از میانگین موزون نمایی 62 هفته‌ای (1253 دلار)-  تثبیت قیمت در سطوح بالاتر از میانگین موزون نمایی 5 هفته‌ای (1253) و میانگین موزون نمایی 13 هفته‌ای (1237)- میانگین 5 هفته‌ای به میانگین 62 هفته‌ای رسیده و در حال قطع کردن این میانگین سمت بالاست.

سیگنال تایید: نمودار RSI روندی صعودی خود را حفظ کرده و هیستوگرام MACD فاصله خود را با خط سیگنال افزایش داده است.

حمایت‌های پیش‌رو: دو حمایت مهم در سطح 1277 و 1270 پیش روی طلا قرار دارد. سناریوی بدبینانه سقوط قیمت تا سطح 1260 دلار است.

مقاومت‌های پیش رو: هم اکنون قیمت به مقاومت 1281 دلار رسیده و مقاومت مهم بعدی در سطح 1288 دلار است. مقاومت دیگری در سطح 1291 دلار دیده می‌شود

نتیجه‌گیری: باتوجه به وضعیت میانگین‌ها و نوسان‌گرها ذکر شده، طلا کماکان از شانس افزایش قیمت برخوردار است.