در واکنش به انتشار آمارهای ناامیدکننده از اقتصاد چین رقم خورد

عقبگرد فلزات پایه در صبح دوشنبه

10:07 - 1400/01/21
در واکنش به انتشار آمارهای ناامیدکننده از اقتصاد چین در پایان هفته گذشته، بازار فلزات پایه در روز دوشنبه زیر فشار قرار گرفته و تمام محصولات معاملاتی این بازار در محدوده منفی معامله‌ می‌شوند.
عقبگرد فلزات پایه در صبح دوشنبه

روز شنبه گمرک چین در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد نرخ رشد سالانه واردات و صادرات این کشور در ماه نوامبر به ترتیب به 3 و 5/4 درصد رسیده است. ارقام مذکور بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی‌های موسسات مالی و تحقیقاتی بود.

همچنین روز گذشته اداره آمار ملی چین خبر داد که شاخص قیمت مصرف‌کننده این کشور در ماه نوامبر افزایشی 2/2 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده و شاخص قیمت تولید‌کننده نرخ رشدی 2/7 درصدی را در مدت مذکور پشت سرگذاشته است. میزان افزایش شاخص قیمت تولیدکننده در ماه نوامبر همتراز با پیش‌بینی‌ها بود اما شاخص قیمت مصرف‌کننده افزایشی کمتر از حد انتظار را تجربه کرد.

با تداوم انتشار آمارهای ضعیف‌تر از انتظار به سیاق چند ماه اخیر از اقتصاد چین، نگرانی سرمایه‌گذاران در زمینه آرام‌شدن روند رشد اقتصاد این کشور شدت گرفت و همین امر بازارهای کالایی از جمله بازار فلزات را زیر فشار قرار داد.

در این میان امروز شاهد کاهش فشار بر دلار آمریکا در بازار جهانی ارز هستیم. پس از افت 0/8 درصد شاخص دلا در هفته گذشته، این نماگر در معاملات در برهه کنونی روندی باثبات را در پیش گرفته  و همین امر منجر به افت نسبی تقاضا برای فلزات از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیر دلاری شده است.

در برهه کنونی هر تن آلومینیوم در معاملات آتی لندن با افتی 0/6 درصدی در سطح 1949 دلار قرار گرفته و روی با کاهشی 0/7 درصدی به 2576 دلار رسیده است. سرب با افتی 0/4 درصدی در سطح 1983 دلار قرار گرفته و در این میان مس به میزان 0/5 درصد ارزان شده و در قیمت 6118 دلار معامله می‌شود.