قرارداد پوشال دی ماه امروز به راه‌اندازی می شود

پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)

09:54 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار تاثیرگذار بر بازار:

  • همانگونه که پیش‌تر عنوان شد از امروز قرارداد آتی زعفران پوشال در سررسید دی ماه آغاز به کار خواهد کرد. دوره پیش‌گشایش این قرارداد ساعت 10 صبح آغاز شده و به مدت 30 دقیقه ادامه خواهد داشت.
  • با وجود فراز و فرود بازار ارز در روز گذشته، در نهایت دلار آمریکا در سطوح کمتر از 13 هزار تومان معامله شد. صبح امروز نرخ درهم به 3500 تومان رسیده است.
  • فعلان بازار قائنات از نزولی شدن قیمت‌های نقدی بسیاری از انواع زعفران از ظهر روز گذشته خبر می دهند. فروکش کردن جو صعودی بازار ارز در این روند تاثیر شایانی داشته است.

 

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق اعلام بورس کالا از پایان جلسه معاملاتی پنجشنبه یکم آذر وجه تضمین اولیه به 595 هزار تومان کاهش خواهد یافت. این تصمیم در راستای افت قیمت سررسیدهای زعفران اتخاذ شده است.
  • بر اساس جدیدترین اطلاعیه بورس کالا، محدودیت های سقف موقعیت خرید قراردادهای آتی زعفران نگین از روز پنجشنبه یکم آذر لغو می شود.

بازار نقدی زعفران و ارز  (چهارشنبه 30 آبان):

 پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)1

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ چهارشنبه 30 آبان)

 پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)17

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)19

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت تغییرات رادیکال قیمت در قراردادها، از ناحیه تغییرات موقعیت های باز و حجم معاملات نمی توان سیگنال قوی دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

 پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)9

حمایت و مقاومت مهم :

پیش‌نگر زعفران آتی چهارشنبه (30 آبان)10