فاصله قیمت بنزین و گازوئیل به 17 دلار رسید

منفی شدن کرک اسپرد بنزین در آسیا پس از هفت سال

09:46 - 1400/01/21
کرک اسپرد بنزین فوب سنگاپور در برابر نفت برنت سرانجام پس از هفت سال وارد محدوده منفی شد. در این میان کماکان قیمت گازوئیل فاصله قابل ملاحظه‌ای را با نفت خام تجربه می‌کند و در عین حال فاصله خود را با بنزین به شدت افزایش داده است.
منفی شدن کرک اسپرد بنزین در آسیا پس از هفت سال

بنابر گزارش موسسه پلاتس با تداوم روند نزولی قیمت بنزین در آسیا، روز پنج شنبه گذشته کرک اسپرد بنزین با اکتان 92 در قرارداد فوب سنگاپور در مقابل پرحجم ترین قراردا نفت برنت با افتی بیش از دو دلار به منفی 1/17 دلار رسید. منفی شدن کرک اسپرد بنزین از 21 نوامبر 2011 تاکنون در بازار دیده نشده بود. دربا این وجود کرک بنزین سنگاپور با نفت دبی در محدوده مثبت  و در سطح 2/3 دلار قرار گرفت.

قیمت بنزین بدون سرب اکتان 92 در پایان این هفته در قرارداد فوب سنگاپور به 69/2 دلار در هر بشکه رسید. در قرارداد فوب خلیج فارس نیز این محصول در سطح 69/1 دلار معامله شد.

در این میان بازار گازوئیل وضعیتی متفاوت را تجربه می‌کند. با وجود افت قیمت در روزهای اخیر، کماکان کرک اسپرد گازوئیل با سولفور 10ppm در قرارداد فوب سنگاپور در مقابل پرحجم‌ترین قرارداد نفت برنت در سطح 16/4 دلار بوده و کرک این محصول با نفت دبی نیز به 18/1 دلار رسیده است. کرک اسپرد کازوئیل با نفت دبی در 26 اکتبر سال جاری در سطح 19/8 به اوج خود رسیده بود. فعالان بازار اعتقاد دارند با وجود کرک اسپردهای کنونی، کماکان باید شاهد عرضه قوی از سوی واحدهای تولیدی در آسیا باشیم. قیمت گازوئیل با سولفور 10ppm در قرارداد فوب سنگاپور در پایان این هفته به 86/7 دلار رسید. این محصول در قرارداد فوب خلیج فارس نیز در سطح 84/7 دلار معامله شد.

نکته مهم دیگری که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد، فاصله قابل ملاحظه قیمت بنزین و گازوئیل است. در 13 نوامبر سال گذشته زمانی که قیمت نفت برنت در سطح 63 دلاربود، بنزین و گازوئیل در قرارداد فوب سنگاپور نزدیک به 74 دلار معامله می‌شدند. در قراردادهای فوب خلیج فارس نیز قیمت این دو محصول نزدیک به 72 دلار بود.

 

 

.