تغییرات هفتگی قیمت و موجودی انبار فلزات پایه

چرا فلزات ارزان شدند؟

09:45 - 1400/01/21
این هفته تمام محصولات معاملاتی در بازار فلزات لندن در محدوده منفی قیمت به معاملات خود پایان دادند. در این میان سطح موجودی انبار مس با جهشی بیش از 20 درصد مواجه شد.
چرا فلزات ارزان شدند؟

شاخص دلار در واکنش اولیه به نتایج انتخابات آمریکا در مسیر نزولی قرار گرفت. پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان باعث نگرانی بخشی از سرمایه گذاران در زمینه چشم‌ انداز اجرای برنامه های اقتصادی دولت ترامپ شد و همین امر نیز دلار را زیر فشار قرار داد. در روز پنج شنبه اما روق برگشت و با اعلام بانک مرکزی آمریکا در زمینه عزم این نهاد مبنی بر تداوم سیاست افزایش تدریجی نرخ بهره، شاخص دلار به مدار صعود بازگشت. درنهایت این نماگر رشدی 0/5 درصدی را هفته اخیر تجربه کرد و همین امر نیز منجر به کاهش تقاضا برای فلزات از سوی استفاده کنندگان از ارزهای غیر دلاری شد.

در عین حال اظهار نظر یکی از مشاوران ارشد اقتصادی رئیس جمهور آمریکا در زمینه جنگ تجاری این هفته به ضرر فلزات تمام شد. در اوایل هفته لری کادلاو اعلام کرد که حصول توافق میان طرفین قریب‌الوقوع نخواهد بود.

در این میان افزایش موجودی انبار مس تبدیل به عاملی برای تشدید فشار بر معاملات این محصول شد. موجودی انبار مس جهشی 26 را در ابتدای هفته  در باار فلزات لندن پشت سرگذاشت. ذخایر سرب و روی در این بازار کاهش یافت و موجودی آلومینیوم رشدی محدود را تجربه کرد.

چرا فلزات ارزان شدند؟4

تغییرات قیمت فلزات در روز جمعه و همچنین در هفته اخیر به شرح جدول زیر بوده است:

چرا فلزات ارزان شدند؟4